0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak zaplanować podróż, czyli dokąd na wakacje w tym roku?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Urlop to wymarzona chwila wytchnienia dla zapracowanych ludzi. Często zdarza się, że to tak naprawdę jedyny czas w roku, kiedy mogą się zrelaksować, nie myśleć o pracy, obowiązkach domowych i wszystkich innych odpowiedzialnych zadaniach, z którymi mają do czynienia na co dzień. Jednak z wakacjami wiąże się także dużo stresu i nasi urlopowicze często zadają sobie te same pytanie - Czy stać mnie na taką podróż? Okazuje się bowiem, że stać nas na wiele, wystarczy trochę sprytu i cierpliwości. I oczywiście trzeba wiedzieć, gdzie szukać.

Podróż daleko czy blisko? 

Znalezienie samego miejsca, do którego chcemy się wybrać na urlop może się okazać nie lada wyzwaniem. Kryteriami wyboru są najczęściej następujące warunki: żeby było tanio, żeby nie było za dużo ludzi, żeby pogoda była odpowiednia. Oczywiście, wbrew temu, co możemy przeczytać na stronach niektórych hoteli, pogody nigdy nie można zagwarantować. Co z pozostałymi kryteriami?

Jeżeli nie chcemy wydać na urlop fortuny, wcale nie oznacza to spędzania wczasów nad polskim morzem. Jeśli dobrze poszukamy, może się okazać, że za hotel w Gdyni zapłacimy więcej niż za tygodniowe wczasy w Grecji! Planując urlop, należy pamiętać, że w Polsce we wrześniu może być już chłodno, ale są kraje, w których wysokie temperatury utrzymują się bardzo długo. Dodatkowo, pod koniec wakacji w większości kurortów europejskich kończy się sezon turystyczny. A ceny automatycznie spadają nawet o 50%. Wiąże się to także z mniejszą liczbą ludzi na plażach i w restauracjach.

Podróż samemu czy z biurem?

Chcąc zaoszczędzić na urlopie, warto wiedzieć, że najczęściej nie opłaca się korzystać z ofert biur podróży. Dlaczego? Za wszystko, co proponują, pobierają dodatkowe prowizje. W końcu kierowca, przewodnik i opiekun grupy też muszą zarabiać. Ceny przewozów czy przelotów też są zawyżone. Najlepiej więc jest już korzystać z ich usług pod koniec sezonu, kiedy to ceny ofert last minute drastycznie spadają. Bez problemu też można zaplanować taką podróż samemu. Jak to zrobić?

Z pomocą przychodzi oczywiście internet. Znajdziemy tam mnóstwo stron, które specjalnie dla nas codziennie wyszukują najlepsze oferty last minute. Chcąc je znaleźć, wystarczy zajrzeć na takie strony, jak lastminuter.pl czy fly.pl. Tam wpisujemy datę, która nas interesuje, miejsce, do którego chcielibyśmy się udać i kwotę, jaką maksymalnie chcemy wydać. Po chwili otrzymujemy najbardziej konkurencyjne propozycje urlopów na rynku. Wybór jest naprawdę duży, a najczęściej wybierane miejsca to: Turcja, Grecja, Gruzja, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Maroko czy Hiszpania. Nie trzeba mieć dużo szczęścia, aby za tygodniowe wczasy (z noclegiem, wyżywieniem, transportem) zamknąć się w kwocie 1000 złotych.

Cel, dojazd i...

Planując taką wycieczkę samemu, trzeba się wykazać dobrymi zdolnościami organizacyjnymi i logistycznymi. Jeżeli nie wiemy do końca sami, gdzie chcielibyśmy się wybrać, warto śledzić takie strony jak fly4free.pl oraz mlecznepodroze.pl. Aktualizowane są kilka razy dziennie i znajdują się na nich najświeższe informacje o promocjach w liniach lotniczych czy autobusowych. Można na nich złapać naprawdę tanie bilety do najpopularniejszych destynacji, a także do bardzo egzotycznych i zazwyczaj niesamowicie drogich miejsc. Taka wyjątkowa promocja może się okazać idealnym pomysłem na urlop.

Jeżeli interesuje nas natomiast konkretne miejsce, dobrze jest śledzić codziennie strony linii lotniczych, ponieważ ceny zmieniają się bardzo szybko. Ryanair czy Wizzair konkurują ze sobą, a my na tym korzystamy, dzięki temu przy odrobinie szczęścia można dolecieć do Paryża za 19 złotych, a na Kretę za 70. Podobno najtańsze bilety na wybrany lot są na sześć tygodni przed datą lotu.

Kiedy już wybierzemy miejsce, warto rozejrzeć się za noclegiem. I tutaj przychodzą nam z pomocą specjalne wyszukiwarki internetowe. Taki strony jak Hostelbookers, OnlyApartments, Airbnb czy Wimdu pomogą znaleźć noclegi w każdym miejscu świata. Tak, jak w wyszukiwarce last minute, wpisujemy interesujące nas miasto, ramy czasowe, maksymalną cenę i ilość osób. W zależności od naszych preferencji, możemy poszukać noclegu w hotelu, pensjonacie lub hostelu. Możemy także wyszukiwać w mieszkaniach, kawalerkach i studiach do wynajęcia.

...dobry plan

Na koniec pozostaje ta bardziej przyjemna część, czyli planowanie. Warto przed wyjazdem poczytać trochę na temat miejsca, do którego się udajemy - co warto zwiedzić, co zobaczyć, w której restauracji zjemy najlepsze regionalne jedzenie. Jeżeli jedziemy w bardziej egzotyczne miejsce, warto poczytać trochę na temat kultury tego kraju i obowiązujących tam zwyczajów. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności. A przecież urlop jest po to, żeby odpocząć, zrelaksować się i naładować akumulatory na kolejny rok.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów