CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) to opublikowana w 2022 roku nowa dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Poza ujawnianiem wyników skupia się także na przygotowywaniu strategii i scenariuszy pod kątem efektywnego zarządzania ryzykiem ESG. Wymagania Dyrektywy CSRD stanowią rewolucję w raportowaniu niefinansowym przedsiębiorstw.
Zakres obowiązywania Dyrektywy CSRD
Dyrektywa CSRD wyznacza nowe standardy i obowiązki w zakresie sprawozdawczości ESG, a więc działań podejmowanych przez organizację na płaszczyźnie ochrony środowiska, polityki społecznej oraz ładu korporacyjnego. Objęte nią są wszystkie duże firmy notowane i nienotowane, które działają na terenie Unii Europejskiej i spełniają co najmniej dwa z trzech poniższych kryteriów:
- zatrudniają ponad 250 pracowników,
- generują obrót netto przekraczający 50 milionów euro,
- posiadają sumę bilansową powyżej 25 milionów euro,
- zaliczają się do grupy małych i średnich przedsiębiorstw i są notowane na rynkach regulowanych w UE,
- są zarejestrowane poza UE, lecz osiągają obrót netto w UE powyżej 150 milionów euro i posiadają oddziały lub spółki zależne na terenie wspólnoty.
Obowiązkiem raportowania w zgodzie z wymogami Dyrektywy CSRD nie są objęte mikroprzedsiębiorstwa.
Harmonogram wdrażania obowiązków raportowania według CSRD
Wdrażanie obowiązków raportowania według CSRD przebiega etapami, dzięki czemu organizacje mogą dostosować swoje procesy sprawozdawcze i zaimplementować stosowne systemy zarządzania danymi. Harmonogram obejmuje lata od 2025 do 2029.
Rok 2025
W 2025 roku obowiązek raportowania, obejmujący rok obrotowy 2024, mają organizacje, które wcześniej podlegały dyrektywie NFRD i:
- przekroczyły próg finansowy i w rozumieniu dyrektywy 2013/34/UE są uznawane jako przedsiębiorstwa duże,
- są uznawane za jednostki interesu publicznego,
- zatrudniają co najmniej 500 pracowników.
Rok 2026
W 2026 roku do nowych wymogów muszą zastosować się duże przedsiębiorstwa, spełniające dowolne dwa kryteria z trzech:
- zatrudnienie 250 pracowników,
- przychody netto przekraczające 50 mln euro,
- suma bilansowa przekraczająca 25 mln euro.
Rok 2027
Od 2027 roku do wymogów w ramach ujawniania i raportowania danych z obszaru ESG zgodnie z Dyrektywą CSRD muszą się dostosować małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych w Unii Europejskiej i podmioty niebędące mikro-jednostkami.
Rok 2029
Od 2029 roku do standardów wprowadzanych przez Dyrektywę CSRD muszą dostosować się spółki spoza Unii Europejskiej, które posiadają na jej terenie jednostkę zależną i osiągają (w UE) obroty przekraczające 150 mln euro w ciągu roku.
Jakie nowe wymogi wprowadza Dyrektywa CSRD?
Dyrektywa CSRD zastępuje dyrektywę w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (NFRD). Wprowadza ona nowe wymogi w obrębie ujawniania i raportowania danych z obszaru ESG, dotyczące odpowiedzialności i transparentności, które prowadzą do zwiększenia efektywności biznesowej organizacji.
Dyrektywa ta wywiera duży wpływ na sposób monitorowania, mierzenia oraz raportowania wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju i pozwala przyjąć bardziej holistyczne podejście do ESG na szerszym i bardziej szczegółowym poziomie.
Do nowych elementów wprowadzanych przez CSRD należą:
- oparcie sprawozdawczości niefinansowej na jednolitym europejskim standardzie raportowania (ESRS),
- wprowadzenie wymogu atestacji informacji na temat zrównoważonego rozwoju,
- szczegółowość i zakres sprawozdawczości w ramach ESG,
- podwójna istotność – główne zagrożenia stwarzane przez przedsiębiorstwo dla zrównoważonego rozwoju i wpływ organizacji na środowisko naturalne,
- informacje dotyczące przyszłości, w tym cele zrównoważonego rozwoju i wskaźniki KPI,
- informacje na temat ładu korporacyjnego, w tym zarządzania głównymi zagrożeniami w zakresie ESG,
- sprawozdawczość w cyfrowej bazie danych z oznaczonymi danymi w zakresie ESG,
- obowiązek raportowania danych dotyczących łańcuchów wartości,
- możliwość składania sprawozdań skonsolidowanych na poziomie grupy.
Konsekwencje niespełnienia wymogów raportowania według CSRD
Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia danych finansowych zgodnie z nową dyrektywą wiąże się z nałożeniem na organizację kary finansowej w wysokości uzależnionej od takich czynników, jak wielkość przedsiębiorstwa, stopień nieprawidłowości w raportowaniu, a także to, czy naruszenie miało charakter jednorazowy, czy powtarzalny.
Konsekwencjami niespełnienia wymogów raportowania według CSRD są także:
- • zmniejszenie konkurencyjności organizacji na rynku,
- • spadek poziomu zaufania inwestorów, klientów i innych interesariuszy,
- • utrata reputacji,
- • zmniejszenie wartości akcji,
- • trudności w pozyskiwaniu kapitału niezbędnego do dalszego prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej.
Jak przygotować firmę do spełnienia wymogów wynikających z Dyrektywy CSRD?
W celu przygotowania firmy do spełnienia wymogów wynikających z Dyrektywy CSRD i dostosowania jej praktyk oraz procesów do bardziej rygorystycznych zasad raportowania, warto skorzystać ze wsparcia ekspertów. Niezwykle pomocna w toku adaptacji do zmian jest stworzona przez specjalistów z Bureau Veritas ankieta samooceny – zachęcamy do kliknięcia tutaj: CSRD, aby ją wypełnić i zweryfikować aktualny stan przygotowania organizacji do spełnienia wymogów dyrektywy. Pytania zawarte w ankiecie dotyczą między innymi:
- ilości zatrudnianych pracowników,
- spełniania kryteriów finansowych ustalonych w dyrektywie,
- zakresu sprawozdawczości niefinansowej lub zrównoważonego rozwoju,
- istnienia w organizacji oficjalnego procesu informowania Zarządu, Rady Nadzorczej i ich komitetów na temat kwestii zrównoważonego rozwoju,
- określenia zasad, według których informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju uwzględniane są w systemach motywacyjnych Rady Nadzorczej, Zarządu i ich komitetów, a także podczas przeglądu strategii, podejmowania decyzji inwestycyjnych lub biznesowych,
- przeprowadzenia procedur należytej staranności, obejmujących cały łańcuch wartości,
- wdrożenia systemu zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej w odniesieniu do procesu sprawozdawczości z zakresu ESG,
- przeprowadzenia analizy luk,
- zdefiniowania najważniejszych aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem na podstawie analizy podwójnej istotności oraz powiązania tego procesu z ogólnym procesem zarządzania ryzykiem w organizacji,
- uwzględniania opinii interesariuszy w kontekście strategii biznesowej i kwestii zrównoważonego rozwoju,
- wdrożenia celów polityki zrównoważonego rozwoju i polityk mających na celu zapobieganie lub łagodzenie wpływu organizacji na otoczenie,
- określenia celów związanych ze zrównoważonym rozwojem na podstawie zdefiniowanych wskaźników umożliwiających zapobieganie lub łagodzenie wpływu organizacji na otoczenie.
Udzielając odpowiedzi na 16 pytań z kwestionariusza, przedsiębiorca jest w stanie sprawdzić, czy jego firma jest gotowa na nowe wymagania, zidentyfikować obszary wymagające udoskonalenia i dowiedzieć się, jak zaplanować skuteczną strategię zgodną z dyrektywą. W sytuacji gdy organizacja nie jest przygotowana do raportowania CSRD, przedsiębiorca zachęcany jest do konsultacji ze specjalistami Bureau Veritas przy pomocy formularza kontaktowego.
Artykuł sponsorowany