0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sieć światłowodowa - nowe polskie inwestycje

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Sieć światłowodowa w Polsce

W zeszłym tygodniu doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi (dalej: PIR), a firmą Hawe w sprawie współfinansowania tworzenia rozwiązania, które z pewnością upowszechni internet w Polsce - jest nim nowa sieć światłowodowa. Sieć połączy 870 tysięcy gospodarstw domowych w ciągu 6 lat, a po jedenastu będzie dostarczać internet do 1,22 miliona domostw. Chodzi o nowoczesną technologię FTTH, czyli Fiber To The Home - podpięcie gospodarstw domowych pod system ultraszybkich światłowodów, które przenoszą różnego rodzaju dane.

Podział wkładów w ramach nowo powstającej spółki ma wyglądać następująco: Hawe 127 mln złotych, PIR 123 mln zł. Przewiduje się, że podczas 11 lat realizowania inwestycji łączne nakłady wyniosą 890 mln złotych. Według informacji od Hawe, inwestycja stanie się rentowna już po trzech latach od jej rozpoczęcia. Teraz jest czas na badanie rentowności projektu, wykonywane przez PIR. Jeśli ta państwowa firma wyda zgodę, nie będzie więcej przeszkód przed rozpoczęciem projektu. Powstająca na bazie porozumienia spółka nie trafi na giełdę. Budowa ma ruszyć na początku 2015 roku.

Jak podaje Hawe, w ramach projektu SPV planuje budowanie sieci dostępowej w modelu partnerskim, tj. w ścisłej współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi oraz w modelu otwartym, polegającym na udostępnieniu możliwości dzierżawy łączy światłowodowych wszystkim innym zainteresowanym podmiotom rynkowym.

To nie pierwszy projekt HAWE, który dotyczy technologii FTTH. W październiku bieżącego roku przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z władzami Ursynowa oraz z firmami Orange i Huawei, na podstawie której mieszkańcy tej warszawskiej dzielnicy dostaną dostęp do szybkiego światłowodu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów