Czy czujesz się niepewnie na myśl o powrocie do pracy stacjonarnej? Nie jesteś w tej sytuacji osamotniony. Wiele osób przeżywa strach przed ponowną pracą z biura. Zjawisko to ma już swoją nazwę – Fear of Returning to the Office. Coraz więcej organizacji zachęca lub wymaga od swoich pracowników powrotu do tradycyjnego miejsca pracy, a to rodzi nowe obawy i wyzwania. Jak więc firmy mogą złagodzić ten strach i ułatwić zatrudnionym bezstresowy powrót do biura? W artykule przyjrzymy się strategiom i praktykom, które mogą pomóc zarówno pracownikom, jak i menedżerom w tej niełatwej zmianie.
Skąd bierze się strach przed powrotem do pracy w biurze?
Strach przed powrotem do pracy w biurze, znany jako Fear of Returning to The Office, jest zjawiskiem, które wywołuje znaczny dyskomfort psychiczny wśród pracowników. Obawa przed ponownym zanurzeniem się w środowisko biurowe wynika z wielu czynników. Przede wszystkim pracownicy obawiają się utraty komfortu i autonomii, które oferował home office. Biuro kojarzy się z mniejszą swobodą w zarządzaniu własnym czasem i przestrzenią, a to może być źródłem stresu. Dodatkowo obecność innych osób i konieczność interakcji społecznych, które były ograniczone podczas pracy zdalnej, teraz mogą wydawać się wyzwaniem. Obecność w biurze oznacza również powrót do rygorystycznego harmonogramu dnia, zmniejszenia możliwości elastycznego reagowania na osobiste i domowe obowiązki. To wszystko sprawia, że wielu pracowników odczuwa lęk przed powrotem do “starego świata” pracy.
Jak pomóc pracownikom przezwyciężyć lęk przed powrotem do stacjonarnej pracy?
Strach to emocje będące reakcją na zbliżające się zagrożenie, która powoduje działanie mające na celu ochronę siebie. W kontekście powrotu do pracy stacjonarnej organizacje mogą łagodzić lęk poprzez zapewnienie jasnych komunikatów, elastycznych opcji i odpowiedniej aranżacji przestrzeni biurowych.
Dostrzeżenie różnic między pracownikami, czyli projektowanie z myślą o neuroróżnorodności
Neuroróżnorodność, neuroatypowość i inkluzywność to pojęcia, które pojawiają się w kontekście zarządzania zasobami ludzkimi. W jednej przestrzeni biurowej funkcjonują różne osoby i potrzebują odpowiednich rozwiązań, oferujących im możliwość pełnego skupienia, łatwego analizowania informacji i odnalezienia się w środowisku zawodowym. Dokonując rearanżacji biura warto skoncentrować się na tworzeniu różnych stref sensorycznych. Kabiny akustyczne Hushoffice są jednym z rozwiązań, które odpowiadają na specyficzne potrzeby osób neurotypowych i neuroatypowych. Umożliwiają im lepszą organizację pracy, dostosowanie przestrzeni oraz współpracę i percepcję. Regulowane oświetlenie i wentylacja oraz minimalizacja rozpraszaczy wizualnych pozwalają pracownikom wykonywać obowiązki w miejscu, w którym czują się naprawdę komfortowo.
Określenie konkretnych obaw pracowników
Aby określić powody, dla których pracownicy nie chcą wrócić do biura, najlepiej jest wysłuchać ich lęków i obaw. Jeśli pracodawca nie poświęci czasu i nie wykaże zainteresowania dobrostanem personelu, trudno będzie sprawić, aby ludzie czuli się w biurze dobrze. Być może problemem jest hałas panujący w open space, który zakłóca jasne myślenie, pracę w skupieniu czy komunikację. W takim wypadku wystarczy zadbać o odpowiednie panele akustyczne, przegrody czy meble.
Dobrze jest także rozmieścić w biurze budki akustyczne hushFree.S, które oferują równowagę między izolacją od dynamicznego życia biurowego, a kontrolą nad elementami najbliższego otoczenia. Kabiny zapewniają przestrzeń osobistą do pracy koncepcyjnej, chwili odpoczynku oraz poczucie prywatności podczas wideokonferencji czy służbowych lub prywatnych rozmów telefonicznych. Pody wspierają skupienie podczas naglących terminów, bez natłoku dźwięków i nadmiaru bodźców niezwiązanych z konkretnym zadaniem.
Odbudowanie społeczności
Człowiek to istota społeczna, dla którego praca jest bardzo ważną częścią życia, zapewniającą możliwość wielu kontaktów. Pracownicy potrzebują poczucia przynależności i wspólnoty, które można odbudować poprzez umożliwienie im interakcji w komfortowych warunkach. Liderzy mogą wprowadzić regularne spotkania zespołu lub stworzyć warunki do dynamicznej pracy zespołowej, aby budować zaufanie i otwartość między pracownikami. Budki akustyczne hushFree.L sprzyjają zarówno kameralnym rozmowom, jak i formalnym burzom mózgów w gronie 6 osób. Dzięki opcji dowolnego wyposażenia można je także zamienić w strefy relaksu, które zapewniają chwilę oddechu od technologii, deadline’ów i będą sprzyjać budowaniu pozytywnych i trwałych relacji w pracy.
Projektowanie miejsca pracy zorientowanego na dobrostan pracowników
Istotnym czynnikiem związanym z RTO jest utrata swobody – wielu pracowników, wykonujących do tej pory obowiązki z domu, obawia się braku możliwości decydowania o otoczeniu w odniesieniu do ergonomii i sposobu pracy. Dlatego ważne jest zaprojektowanie elastycznego biura w zakresie projektu architektury, jego wyposażenia i podziału na strefy. Zapewnienie rozwiązań, takich jak: biurka z regulacją wysokości, tablice na kółkach, meble modułowe, mobilne ścianki akustyczne, strefy do pracy zespołowej ze stołami coworkingowymi hushSpot i miejsca do skupienia, pozwala na dostosowanie przestrzeni do wykonywanych zadań i potrzeb. Stanowi również inwestycję w długoterminowe zdrowie psychiczne i efektywność zespołu.
Artykuł sponsorowany