0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Subiektywny przegląd polskich książek, które warto przeczytać

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Relaks z książką jest niezwykle przyjemny, pozwala poszerzyć horyzonty, zwiększyć naszą wiedzę oraz słownictwo. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać jak ważna jest rozrywka tego typu. Często kiedy mamy ochotę poświęcić czas na lekturę, dopada nas pytanie: co warto przeczytać? Przedstawiamy subiektywny przegląd polskich książek wartych uwagi.

Książki autorstwa Krystyny Jandy

Krystyna Janda to żywa legenda polskiego kina. Trudno znaleźć kogoś, kto nie zna jej charyzmatycznej osobowości. Oprócz grania, prowadzenia teatru i fundacji, Krystyna Janda pisze również książki, felietony do gazet oraz dziennik internetowy. Fragmenty ostatniego z wymienionych zostały zawarte w książkachwww.małpa.pl oraz www.małpa2.pl. Autorka to niezwykła obserwatorka życia codziennego, bardzo emocjonalna, roztrzepana, wplątująca się w sytuacje, które powodują szczere wybuchy śmiechu. W tle poznamy również cudowną historię miłości Jandy i jej męża, Edwarda Kłosińskiego. We wszystkich książkach odnajdziemy mnóstwo emocji, przemyśleń, ciekawostek, śmiechu i łez, warto więc sięgać po publikacje tej autorki - z pewnością nie będziemy żałować.

Listy, które stały się książką

Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora – artyści, poeci, niezwykle utalentowane osoby, które połączył płomienny romans. Ich listy to małe dzieła sztuki, które czyta się z zapartym tchem, dlatego też nic dziwnego, że połączone w książce Listy na wyczerpanym papierze zachwycają. Korespondencja jest bardzo prywatna, momentami można mieć wrażenie, że ukradkowo sięgamy po cudze listy i i czytamy je, mimo że nie powinniśmy. Zarówno Osiecka, jak i Przybora doskonale potrafili ubrać swoje uczucia w słowa, książka wyzwala więc niesamowite emocje. To nie jest prosta relacja, jednostajne uczucie, nie jest to również zwyczajna książka, ale fragment czegoś bardzo osobistego. Zdecydowanie warto przeczytać tę pozycję.

Książka, która przeraża prawdziwością

Kolejna propozycja zupełnie różni się od przedstawionych powyżej - Katarzyna Bonda przedstawia czytelniczkom portrety polskich morderczyń. Autorka spotykała się z nimi i rozmawiała, przeglądała również akta spraw, aby wszystko zawrzeć w naprawdę wstrząsającej książce Polskie morderczynie. O kobietach-zabójczyniach mówi się w Polsce rzadko. Motywem ich zbrodni często jest po prostu chęć uwolnienia się spod władzy mężów-tyranów. Nie jest tak oczywiście zawsze, a powodów, dla których zabijają jest wiele. Katarzyna Bonda najpierw pozwala nam poznać wersję skazanych kobiet, następnie przedstawia akta sprawy i opinię biegłych. To naprawdę niezwykłe, jak bardzo może nas zaskoczyć różnica między tymi fragmentami. Możliwość poznania umysłu morderczyń jest jednocześnie straszna i fascynująca.

Przegląd polskich książek z przymrużeniem oka

Ostatnią z polecanych pozycji będzie książka, która opowiada o morderstwach w sposób zupełnie odmienny, jest to bowiem żartobliwy kryminał Joanny Chmielewskiej. Wszystko czerwone doskonale bawi. Po przyjęciu na tarasie, przez które przewinęło się bardzo dużo gości, zostaje zauważona ofiara morderstwa. Sprawa nie kończy się jednak na jednej zabitej osobie. W kryminale tym odnajdziemy dużo czarnego humoru z doskonale skonstruowanymi żartami. Książka jest lekka i przyjemna, doskonała w momencie, gdy chcemy wypocząć i dobrze się bawić przy lekturze.

Szeroki wybór polskich książek z pewnością sprawi, że każdy czytelnik odnajdzie coś odpowiedniego dla siebie, bez względu na to, jaki gatunek jest jego ulubionym. Polscy autorzy piszą dobrze, a po ich książki można sięgać z niekłamaną przyjemnością. Stwórzmy też własny przegląd polskich książek (możemy stworzyć też osobny, z zagranicznymi pozycjami) i udostępnijmy go znajomym - może to, co znamy i czytamy od dawna, będzie dla nich prawdziwym odkryciem? 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów