0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Cukrzyca - przeczytaj, zanim ocenisz swój stan zdrowia

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Cukrzyca osobom niezaznajomionym z tematem często kojarzy się z nadmierną ilością cukru, którą dostarczyć do organizmu może na przykład nadmierne spożywanie słodyczy. Brak świadomości może spotęgować jeszcze częste straszenie dzieci, które lubią łakocie i jedzą ich zdecydowanie za dużo – „nie jedz tyle, bo dostaniesz cukrzycy”. Jednak w wielu przypadkach tego rodzaju sformułowania mogą być krzywdzące, nawet jeżeli rzucający je nie ma złej woli i po prostu nie wie do końca, czym jest ta choroba. Na czym polega cukrzyca, jak się objawia, czy powodują ją słodycze i jakie są jej typy? Przeczytaj.

Cukrzyca - na czym polega?

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Zapadają na nią osoby, których insulina (czyli hormon odpowiadający za utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi) nie działa prawidłowo. Tym samym mają one podwyższony poziom glukozy we krwi. Stan taki nazywa się hiperglikemią. Kiedy wysoki poziom gwałtownie się obniży, pojawiają się objawy choroby.

Dlaczego glukoza jest tak ważna dla naszego organizmu? Ponieważ stanowi dla niego jedno z głównych źródeł energii. Glukozy dostarczamy natomiast poprzez spożywanie węglowodanów. Jeżeli hormony regulujące jej poziom nie będą pracowały prawidłowo, może to mieć bardzo niebezpieczne skutki, bowiem organizm przestaje funkcjonować prawidłowo.

Cukrzyca - typy

Cukrzyca typu I (insulinozależna)

Procent zachorowań na ten typ cukrzycy wśród chorujących jest niewielki i wynosi ok. 10%. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, co oznacza, że organizm produkuje tak dużo przeciwciał, że niejako działa na swoją szkodę, niszcząc te komórki trzustki, które odpowiadają za wydzielanie insuliny. Niedobór hormonu jest stały i na tyle silny, że jego podawanie jest niezbędne. Typ I pojawia się zazwyczaj dość niespodziewanie, przede wszystkim u dzieci przed 10 rokiem życia, jednak objawy mogą pojawić się również u osób już dorosłych.

Cukrzyca typu II (insulinoniezależna)

Jest to najczęstszy rodzaj cukrzycy i choruje na niego ponad 80% wszystkich osób zapadających na to schorzenie. Najczęściej pojawia się u osób dorosłych, ok. 45 roku życia. Najczęściej choroba pojawia się, ponieważ występuje niedobór insuliny, a organizm uodparnia się na ten hormon, co skutkuje nieregulowaniem poziomu glukozy w organizmie. Trzustka zaczyna walczyć z brakiem insuliny, wydzielając jej jak najwięcej może, jednak w pewnym momencie siły narządu w tej kwestii po prostu się wyczerpują i hormon nie jest produkowany. Właśnie wtedy rozpoczyna się leczenie cukrzycy poprzez jego podawanie. Cukrzyca typu II może się bardzo długo rozwijać i nie dawać początkowo żadnych silnych objawów.

Inne typy cukrzycy

Cukrzyca może być również powodowana innymi chorobami, infekcjami, zażywaniem sterydów czy ciążą.

Cukrzyca u kobiet w ciąży

Istnieje taki typ cukrzycy, który objawia się właśnie w czasie ciąży. Zazwyczaj wszelkie objawy i problemy kończą się po porodzie. W trakcie ciąży może dojść do pojawienia się dużego stężenia hormonów, których działanie przeciwstawia się działaniu insuliny. W takim przypadku następuje jednocześnie odporność oraz zapotrzebowanie na insulinę. Noworodek, którego matka przechodziła cukrzycę w ciąży, może urodzić się z większą od przeciętnej wagą ciała (np. ponad 4, 5 kg).

Objawy cukrzycy

Objawów cukrzycy nie można lekceważyć. Jak w przypadku wielu innych chorób, tak i w przypadku opisywanej, nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji. Sprawdź, kiedy twój organizm może alarmować o cukrzycy!

Najczęstsze objawy

  1. Silne pragnienie i częste wizyty w toalecie
    Jednym z występujących objawów cukrzycy jest 2, a nawet 3 razy częstsze oddawanie moczu. Jeżeli więc coraz częściej korzystamy z toalety, watro baczniej przyjrzeć się swojemu organizmowi. Ten stan wiąże się również ze wzmożonym pragnieniem. Mimo tego, jak dużo płynów przyjmuje się w ciągu dnia, stale ma się wrażenie suchości w ustach. Może ona nawet przeszkadzać w połykaniu!

  2. Duży apetyt, mniejsza waga
    Kolejnym objawem jest zwiększony apetyt. Jemy o wiele więcej, ale chudniemy. Choć wydaje się to bardzo przyjemne, ponieważ chyba każdy chciałby jeść dużo bez konsekwencji, taki stan rzeczy może alarmować o cukrzycy.

  3. Zmęczenie
    Niestety, uczucie zmęczenia to objaw wielu chorób. Jest jednak również jednym z symptomów cukrzycy. Często łączy się ze złym stanem emocjonalnym, może doprowadzić nawet do depresji.

  4. Długo gojące się rany
    Rany mogą goić się o wiele dłużej, niż miało to miejsce wcześniej, jeżeli poziom glukozy we krwi jest podwyższony.

Inne objawy

Oprócz wymienionych objawów, które są tymi najczęstszymi, warto również zwracać uwagę na szereg innych. Symptomami cukrzycy może być także swędzenie skóry, otyłość, złe widzenie, zapach z ust przypominający aceton, łysienie, wahanie nastrojów, problemy ze wzrokiem (zamazany obraz) czy częste bóle głowy.

Czy słodycze mogą mieć związek z cukrzycą?

Nadmierne spożywanie słodyczy może przyczynić się do cukrzycy niebezpośrednio. Tak naprawdę samo jedzenie łakoci nie doprowadzi do tej choroby, może jednak być przyczyną otyłości. Z kolei od otyłości do cukrzycy już niestety niedaleko. Dlatego też nie jest prawdą, że ten, kto choruje na cukrzycę, z pewnością jadł za dużo czekolady. Te rzeczy często nie są połączone. Szczególnie u dzieci chorujących na cukrzycę typu I, która jest chorobą autoimmunologiczną.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów