Poradnik Przedsiębiorcy

Telefon z funkcją płatności zbliżeniowej

Karta SIM w telefonie, która obsługuje płatności i daje możliwość zintegrowania danych z kart debetowych. Brzmi nieprawdopodobnie? Fani nowinek technologicznych na pewno wiedzą, że za zakupy w sklepie mogą zapłacić zbliżeniowo telefonem. Czy ta funkcja jest dostępna dla każdego użytkownika? I czy można z niej bezpiecznie korzystać?

Oferta nie dla wszystkich

Do tej pory telefoniczną płatność zbliżeniową wprowadziło dwóch operatorów - T-Mobile oraz Orange. Dokonanie mobilnych transakcji zawdzięczają technologii płatności zbliżeniowych MasterCard® PayPass™. Sieć T-Mobile obsługuje 7 banków, mianowicie:

  1. eurobank,

  2. mBank,

  3. GetIn Bank,

  4. Noble Bank,

  5. Raffeisen Polbank,

  6. Alior Bank,

  7. T-Mobile usługi bankowe.

Aby korzystać z usług telefonicznej płatności zbliżeniowej, należy mieć konto w którymś ze wskazanych wyżej banków. Sieć Orange obsługuje tylko jeden - mBank.

Uruchomienie płatności zbliżeniowej

Jeżeli spełniamy dwa wyżej wymienione warunki, czyli jesteśmy klientami sieci T-Mobile lub Orange oraz posiadamy konto we wskazanych bankach, możemy udać się do punktu operatora. Niestety, aby uruchomić usługę potrzebny jest jeszcze telefon z wbudowaną anteną NFC oraz z oznaczeniem PayPass ready. Sieci T-Mobile oraz Orange oferują szeroki wybór telefonów, obie firmy przygotowały po około 20 modeli.

Kolejnym etapem jest otrzymanie od operatora karty SIM z technologią NFC (Near Field Communication, czyli komunikacja bezprzewodowa niewielkiego zasięgu) ze zintegrowaną kartą płatniczą. Wszelkie dane zawarte w mikroprocesorze karty bankomatowej łączą się i funkcjonują z nową kartą SIM telefonu. To właśnie odpowiedni model telefonu i oprogramowanie przekształcają telefon w kartę płatniczą.

Ostatnim etapem instalacji usługi płatności zbliżeniowej na telefonie jest jej aktywowanie. T-Mobile dla swoich klientów oferuje aplikację MyWallet, do której link otrzymamy SMS-em od operatora. Po instalacji MyWallet możemy korzystać z telefonu jak ze zbliżeniowej karty płatniczej. W przypadku użytkowników sieci Orange należy korzystać z usługi Orange Cash. Aplikacją wykorzystywaną do płacenia będzie natomiast NFC Pass, która jest instalowana fabrycznie na telefonach operatora.