0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Funkcja PayPass - argumenty za i przeciw

Wielkość tekstu:

Funkcja PayPass  staje się coraz popularniejszą opcją płatności. Mimo, że nie wszyscy mają do niej zaufanie, jest wygodniejsza i szybsza. Prawie każda karta bankomatowa ma opcję zbliżeniową, a i to nie wszystko - teraz banki oferują naklejki zbliżeniowe, więc możesz zapłacić telefonem czy chociażby brelokiem na klucze. PayPass jest prosty - przykładasz do czytnika kartę, telefon, brelok, czy cokolwiek z naklejką zbliżeniową i pyk - w dwie sekundy czytnik akceptuje płatność.

Płatność zbliżeniowa PayPass a debet

Transakcje realizowane są offline, dlatego księgowanie na naszym koncie może nastąpić nawet po kilku dniach. Nie stanowi to problemu dla osób, które są świadome salda na koncie, albo mają rachunek z możliwością debetu. Jeżeli jednak ktoś się nie kontroluje i np. zrobi debet na koncie bez takiej możliwości, zadłużenie szybko narasta, a nieświadomy płatnik nie dowie się o tym póki, nie zajrzy na konto.

PayPass tylko za 50 zł?

Funkcja zbliżeniowa działa niezależnie od kwoty, którą musimy zapłacić, ale powyżej 50 zł będziemy musieli podać PIN. Jest to zabezpieczenie także przed złodziejami, którzy bezdotykowo nie będą mogli zapłacić powyżej 50 zł. Mogą jednak wykonywać transakcje bezdotykowe skradzioną kartą do kwoty 50 zł - dowolną ilość razy, chyba że mamy na koncie bankowym ustalony dzienny limit transakcji bezdotykowych. Mimo, że NBP zapewnia, że transakcje wykonywane ze skradzionych kart to jedynie niewielki odsetek fałszywych transakcji, lepiej być przygotowanym i niezależnie od rodzaju skradzionej karty szybko ją zastrzec. Kiedy już karta zostanie zablokowana, za każda transakcję odpowiada bank. Wiele więc zależy od refleksu naszego i złodzieja. Więc tak naprawdę wszystko zależy od refleksu naszego i złodzieja.

PayPass a bezpieczeństwo?

Jak się okazuje pierwszeństwo wśród fałszywych transakcji mają oszustwa internetowe. Aby wykonać transakcję w sieci, potrzebujemy najczęściej szeregu informacji: danych kontrahenta, numeru karty i specjalne kodów zabezpieczające. Jednak często podajemy je na niezabezpieczonych stronach, gdzie łatwo je wykraść albo nie będąc świadomymi jesteśmy ofiarami złośliwego oprogramowania. Hakerzy są teraz naprawdę pomysłowi. Oszustwa internetowe stanowią prawie 50% wszystkich fałszywych transakcji. Dlatego niezależnie od tego, jaką kartę mamy - należy zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa, nie podawać osobom postronnym kodu PIN czy numeru karty.

Podsumowując: pilnujmy się na każdym kroku, wtedy PayPass tylko ułatwi nam płatności!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów