Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Zawód freelancer? Dlaczego nie!

Freelancer to zawód, który już od dłuższego czasu funkcjonuje na rynku pracy. Obecnie coraz więcej osób decyduje się właśnie na tę formę zatrudnienia.  

O freelancerach często mówi się, iż są ryzykantami, którzy zawsze wychylają się poza powszechnie przyjęte ramy. Niektórzy postrzegają ich nawet jako herosów, których szara rzeczywistość pracownicza nie dotyka. I jest w tym sporo racji, bo freelancer to zawód dla osób odważnych i znudzonych sztywnymi konstruktami.

Jakie korzyści dla samego freelancera

Po pierwsze - freelancer sam jest sobie żaglem i sterem – jednym słowem nie doświadcza nadzoru pracodawcy. Osoba taka sama dla siebie jest szefem, nikt jej nie dyktuje, jak, kiedy i gdzie ma pracować. Freelancer jest niezależny -samodzielnie i swobodnie organizuje sobie pracę. Dlatego też osoby decydujące się na freelancing powinny pamiętać, że umowy cywilnoprawne, to w żadnym razie nie są umowy o pracę. Często zdarza się tak, że osoby, na rzecz których freelancer świadczy daną usługę, wykorzystują brak regulacji prawnych dotyczących samozatrudnienia w prawie pracy i omijają w ten sposób pewne przepisy. W efekcie okazuje się, że taki niby-freelancer w rzeczywistości wykonuje pracę na warunkach stosunku pracy. Tymczasem przejście z umowy o pracę na umowę cywilnoprawną, przy jednoczesnym braku faktycznych zmian warunków pracy (stałe wynagrodzenie, miejsce i czas pracy wyznaczony przez zleceniodawcę), traktowane jest jako obejście prawa i jest zakazane (bez względu na nazwę będzie to umowa o pracę, a nie freelancing)

Po drugie – samorealizacja – ponieważ freelancer pracuje na własne konto. Każdy jego projekt i sukces stanowi sukces jego samego, a nie firmy, dla której pracuje.

Po trzecie – nienormowany czas pracy – kto nie chciałby pracować kiedy mu się podoba? Wizja jest przyjemna - wstajesz wraz z zachodem słońca, parzysz sobie kawę i zasiadasz do pracy. Zaszalałeś w nocy i nagle uświadamiasz sobie, że nie musisz równo o 8 rano być w pracy. To marzenia każdego pracownika etatowego. Tymczasem zawód freelancera pozwala na takie odstępstwa od normy. Freelancera ogranicza tylko jedno: wykonanie zleconego zadania. Dlatego też w środku tygodnia może zrobić sobie gratisowy urlop (pracownicy etatowi na urlop pracują cały rok). Co więcej, własna organizacja czasu pracy i odpoczynku pozwala na wykonanie większej ilości zleceń, niezależnie od tego czy freelancer będzie pracować przez godzinę czy przez 24 godziny – ważne, że cel uświęca środki.

Po czwarte – lepsze warunki umów – freelancer w takim samym stopniu wpływa na warunki umowy, jak zleceniodawca. Co więcej, swobodnie tworzone są warunki odpowiedzialności freelancera, w tym kwestii zakazu konkurencji i zachowania poufności.

Po piąte – urzeczywistnienie własnych pomysłów, marzeń i planów. W związku z tym, że freelancer nie posiada swojego zwierzchnika, nikt nie narzuca mu konkretnych zadań. Sam wybiera klientów i zlecenia, które chce zrealizować. A jak już zyska stałych klientów, może stać się nawet wybredny i sam decydować dla kogo chce obecnie pracować a dla kogo nie.

Po szóste – większe zarobki – nienormowany czas pracy, brak nadzoru szefa oraz organizacja własnego systemu pracy w połączeniu z dyscypliną i samozaparciem czynią prawdziwe cuda. Jak bowiem pokazuje praktyka, będąc freelancerem i nie mając stałego wynagrodzenia, można naprawdę dużo zarobić, często o wiele więcej niż na etacie. Ponadto, wszystkie zarobione pieniądze lądują na koncie freelancera. Oszczędza on na podatkach i na obowiązkowych składkach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego (nie płaci się je od pełnego dochodu, gdyż można je regulować od deklarowanej podstawy wymiaru czyli 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Ponadto posiada możliwość skorzystania z odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług.

Po siódme – dostęp do kredytów i dotacji. Jeżeli freelancer założy własną działalność gospodarczą zyskuje prawo do skorzystania z kredytów oraz dotacji przeznaczonych dla małych przedsiębiorstw.