Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zdrowie zamienniki soli - dowiedz się więcej!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wiele osób używa soli do podkreślenia smaku potraw, korzysta się z niej również jako substancji konserwującej. Słony smak jest zazwyczaj lubiany, a niektórzy z nas cenią go sobie tak bardzo, że dodają tę przyprawę niemal do wszystkiego. Sól nazywana jest jednak białą śmiercią i uważa się ją za niezdrową. Czy tak jest rzeczywiście? Jakie są zdrowe zamienniki soli?

Czy sól jest niezdrowa?

Jak w wielu przypadkach, także i w tym ważny jest umiar. Soli można używać, jednak w określonych proporcjach - wówczas nie powinna zagrozić naszemu zdrowiu. WHO podaje, że zdrową dawką soli jest 5 gramów dziennie, czyli płaska łyżeczka. Pamiętajmy jednak, że “biała śmierć” jest dodawana niemal do wszystkiego i prawdopodobnie nawet, jeśli nie użyjesz soli bezpośrednio i tak znajdować się ona będzie w produktach, które zjesz. I tak na przykład, jeżeli nie posypiesz warzyw na kanapce, jednak położysz na nią wędlinę, prawdopodobnie i tak dostarczysz do swojego organizmu sól.

Sól w dużych ilościach jest niezdrowa i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Jej nadużywanie może przyczyniać się do wielu chorób. Jedną z nich jest osteoporoza, ponieważ chlorek sodu wypłukuje wapń z organizmu. Może również przyczyniać się do powstania cukrzycy, udarów mózgu i podwyższać ciśnienie krwi. Poza tym zatrzymuje wodę w organizmie.

Nie ma więc wątpliwości, że sól w za dużych ilościach jest dla nas groźna, tym bardziej, że wielokrotnie nie mamy nawet świadomości, że spożywamy ją w nadmiarze.

Czy sól wpływa na wagę?

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że oprócz wpływu na rozwój niebezpiecznych chorób, sól powoduje również wzrost wagi. Nie wygląda to jednak tak, że powoduje ona przyrost tkanki tłuszczowej, ale sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i obrzękom. Poza tym niezdrowe przekąski są zazwyczaj słone, dlatego też tak często wiąże się tę przyprawę ze wzrostem wagi ciała.

Uzależnienie od soli

Niektórzy z nas solą sporo, ale zupełnie nie czują, że tej przyprawy jest już za dużo, z kolei osoba, która nie używa jej w dużych ilościach i sięga po przekąskę posoloną przez wspomniane początkowo osoby, nie może jej przełknąć. Dzieje się tak dlatego, że im więcej soli spożywamy, tym bardziej przyzwyczajamy się do jej smaku, przestajemy go czuć i zaczynamy dosalanie. Łatwo się więc od niej uzależnić.

Jak doprawiać potrawy? Poznaj zamienniki soli!

Niejednokrotnie można spotkać się z twierdzeniem, że potrawy bez soli po prostu nie smakują. Nie jest to jednak prawdą - przyprawę tę można z powodzeniem zamienić. Czego używać, by jeść zdrowiej i jednocześnie czuć wyrazisty smak potraw?

Sól morska, himalajska i potasowa

Sól, którą spożywamy najczęściej, jest sól warzona (kopalniana). Istnieją jednak jej nieco zdrowsze zamienniki. Sól morska zawiera sole mineralne i mikroelementy, a oprócz tego, że mieli się ją na małe kryształki, nie robi się z nią właściwie niczego więcej. Sól himalajska (pochodzenia wulkanicznego) ma nieco szaroróżowy kolor i w smaku może przypominać gotowane jajko. Również ona zawiera wiele soli mineralnych, należy jednak pamiętać, że jej dzienne spożycie nie powinno przekraczać 5 gramów. Z tego względu, choć nie jest tania, okazuje się bardzo wydajna. Z kolei sól potasowa jest dietetyczna i pomaga w obniżeniu ciśnienia.

Czosnek

Potrawy świetnie doprawi świeży czosnek, który jest uznawany za zdrowy, naturalny antybiotyk. Nada posiłkom charakterystyczny posmak, wzmocni smak i aromat. Poza tym może pomóc w zwalczaniu przeziębienia, w przyśpieszeniu trawienia i obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Imbir

Jednym z najpopularniejszych zamienników soli jest imbir. Jego smak jest ostry, ale jednocześnie nieco słodkawy, więc nadaje charakteru potrawom. W dodatku, podobnie jak czosnek, pomoże on przy przeziębieniu i odchudzaniu, poza tym przyśpiesza krążenie krwi.

Natka pietruszki

Chociaż kojarzy się zazwyczaj jako dodatek do niedzielnego rosołu, jest zdrowa i może dodać smaku także wielu innym potrawom. Natka pietruszki stanowi prawdziwą bombę witaminową, przede wszystkim okazuje się nieocenionym źródłem witaminy C. Ma jej więcej niż cytrusy! W dodatku jest niskokaloryczna.

Tymianek

Kolejnym zamiennikiem soli może być tymianek, który dodatkowo działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie pomaga w infekcjach gardła oraz usprawnia pracę układu pokarmowego.

Majeranek

Jeżeli przygotowywane potrawy są ciężkostrawne, warto dodać do nich majeranek, usprawniający pracę układu trawiennego. Nadaje smakom intensywność.

Jeżeli chcemy ograniczyć jej spożywanie, warto pomyśleć o zamiennikach soli. Wybór jest szeroki, więc z pewnością warto spróbować!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów