Wielu z nas narzeka, że Polska nie jest idealnym miejscem do życia. Owszem, nie jest - ale myśląc również po polsku, są tacy, którzy mają gorzej od nas. I o dziwo jest ich całkiem sporo. Inflacja i bezrobocie praktycznie zabiły ich gospodarki, a podnosić się będą latami. Przedstawiamy 10 najgorszych gospodarek do życia w 2015 roku.
Najgorsze gospodarki świata: Wenezuela
Inflacja, z jaką boryka się ten kraj, to fenomen na skalę światową. Ekonomiści prognozują, że ceny będą rosły dalej, i to w zastraszającym tempie - 78,5%. Kraj walczy ze skrajną biedą, a mieszkańcom brakuje podstawowych towarów do życia. Jest tak źle, że sąsiadujące kraje wysyłają do Wenezueli chociażby papier toaletowy, w zamian za ropę.
Najgorsze gospodarki świata: Argentyna
Jeszcze 60 lat temu Argentyna była jednym z najbogatszych krajów na świecie. W zeszłym roku zbankrutowała trzeci raz w ciągu 30 lat. Problemy są tak poważne, że władze kraju ograniczyły wymianę walut do minimum, aby zachować własne rezerwy. Znacznie ograniczono także import towarów, przez co długo w Argentynie nie dało się kupić nawet tamponów.
Najgorsze gospodarki świata: RPA
Pomimo faktu, że RPA jest jednym z najbogatszych państw Afryki, znalazło się na trzecim miejscu państw z najgorszą gospodarką do życia. Dlaczego? Najpoważniejszym problemem RPA jest rozwarstwienie społeczne, liczne protesty, strajki i bójki. Nastroje to wynikają w głównej mierze z fatalnej kondycji gospodarczej kraju - tym sposobem koło się zamyka. RPA ma najniższy wzrost gospodarczy ze wszystkich krajów w Afryce, a ponad 65% młodych ludzi jest bezrobotnych.
Najgorsze gospodarki świata: Ukraina
Wojna na Ukrainie znacznie uszkodziła jej gospodarkę. Co za tym idzie, w zastraszającym tempie rośnie tam bezrobocie oraz inflacja. Analitycy prognozują, że PKB na jednego mieszkańca wyniesie 8494 dol., bezrobocie wzrośnie do 9% a inflacja osiągnie 17%. Mimo wszystko Ukraina poprawiła swój wynik sprzed roku, gdzie plasowała się na drugim miejscu najgorszych gospodarek.
Najgorsze gospodarki świata: Grecja
Problemem finansowym Grecji żyje praktycznie cała Europa, a sam kraj jest zadłużony coraz bardziej. Największym problemem Grecji jest bezrobocie, które wynosi prawie 26%, a prawie połowa bezrobotnych to ludzie młodzi.
Najgorsze gospodarki świata: Hiszpania
Hiszpania, to drugi kraj po Grecji z najwyższym bezrobociem w Europie. Pomimo tego, że bezrobocie w tym kraju z roku na rok spada, w tym roku i tak wynosi prawie 24%! Dla porównania, przeciętne bezrobocie w krajach członkowskich wynosi około 9%.
Najgorsze gospodarki świata: Rosja
Sankcje gospodarcze oraz drastyczne załamanie się kursu rubla doprowadziły Rosję na skraj kryzysu gospodarczego. Żywność zdrożała nawet o 150%, a Bank Rosji zapowiada, że to dopiero początek. Szczyt inflacji ma nadejść w drugim kwartale tego roku.
Najgorsze gospodarki świata: Turcja
Stagnacja gospodarki bardzo zaszkodziła Turcji. Idą z tym w parze bezrobocie wynoszące ponad 10%. Analitycy niestety nie przewidują w najbliższym czasie poprawy sytuacji gospodarczej Turcji. Zapowiadają, że wzrost gospodarczy utrzyma się na niskim poziomie 3%.
Najgorsze gospodarki świata: Portugalia
Portugalia zaciska pasa już od kilku lat, mimo to nie może pokonać kryzysu. Bezrobocie wynosi w tym kraju ponad 13% i tak jak w większości przypadków - w dużej mierze dotyka młodych Portugalczyków. Portugalskie związki zawodowe twierdzą jednak, że prawdziwa stopa bezrobocia wynosi 25%. Znowu ci, którzy mają pracę skarżą się na niskie pensje.
Najgorsze gospodarki świata: Włochy
We Włoszech również nie jest dobrze. Jak można przeczytać w raporcie “My Włochy” co czwarta rodzina w tym kraju ma poważne kłopoty finansowe. Bezrobocie sięgające prawie 13% najbardziej dotknęło młodych ludzi.
Na kolejnych miejscach znalazły się: Kolumbia, Brazylia, Słowacja oraz Indonezja. We wszystkich tych krajach stopa bezrobocia nie spada poniżej 10%.