Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zamień tabletki na zioła

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zanim jeszcze koncerny farmaceutyczne wmówiły nam, że na wszystko jest tabletka, ludzie leczyli się bardziej naturalnymi sposobami. Wiele ziół, które można znaleźć nawet w polskich ogrodach, oprócz ładnego zapachu czy wyglądu - posiada wyjątkową cechę - potrafią leczyć. Może warto poznać właściwości niektórych roślin, zamiast męczyć wątrobę codzienną dawką tabletek? Kiedyś gospodynie domowe same musiały uporać się z hodowlą i odpowiednim przechowywaniem takich ziółek. Obecnie, zioła można kupić także w aptekach czy lepszych sklepach spożywczych.

Zioła na złe samopoczucie - dziurawiec i szałwia

Napar z dziurawca to powszechnie znany lek na stany depresyjne i nerwowe. Dodatkowo pozytywnie wpływa na przewód pokarmowy i drogi żółciowe. Można go stosować również zewnętrznie - na oparzenia, odmrożenia, owrzodzenia i różnego rodzaju rany. Jednak przyjmując tabletki antykoncepcyjne, lepiej unikać dziurawca - osłabia ich działanie.

Kojąco na zszargane nerwy działa również szałwia, jednak to nie jedyne, w czym może nam pomóc. Herbatka z szałwii pobudzi produkcję soków trawiennych, natomiast płukanie ust naparem pomoże w pozbyciu się bolących aft i pleśniawek. Szałwia jest prawdziwym przyjacielem kobiet - reguluje obfite miesiączki i zmniejsza dolegliwości podczas tych trudnych dni. Panie walczące z menopauzą również mogą liczyć na szałwię, która ogranicza uderzenia gorąca i zmniejsza występowanie nocnych potów.

W leczeniu depresji pomogą także: żeń-szeń syberyjski, miłorząb dwuklapowy, bazylia, lukrecja, avena sativa.

Zioła na cerę - rumianek

Kto nie narzeka czasem na wygląd swojej skóry? Wypryski, przebarwienia, pękające naczynka… próbowałaś już wszystkich możliwych kremów i nie wiesz, co robić? Spróbuj pić regularnie rumianek. Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i łagodzące jest bardzo przydatny w walce z trądzikiem. W dodatku rumianek pomaga w stanach zapalnych żołądka i jelit oraz łagodzi zapalenie spojówek.

Jeżeli borykasz się z dolegliwościami skóry głowy, najlepszym wyjściem będzie płukanka z pokrzywy. Zawiera dużo witamin (K, E, C i B1), fosfor, mangan, krzem i wapń - dzięki czemu przywraca neutralne pH skóry głowy, dodatkowo wzmacnia włosy, przyspiesza ich porost i przeciwdziała wypadaniu.

Kolejnym sprzymierzeńcem nieskazitelnej cery oraz mocnych paznokci i włosów jest skrzyp polny. Napar ma działanie moczopędne, dzięki czemu szybko wypłukuje z organizmu toksyny,  pobudza przemianę materii i odtruwa organizm. Skrzyp zawiera ogromną ilość krzemu, który uelastycznia skórę i kości.

Zioła na przeziębienie - lipa

Kiedy tylko zaczynamy czuć, że coś nas bierze, warto sięgnąć po herbatę z lipy. Jednak po jej wypiciu należy zostać w domu, a najlepiej opatulić się ciepłym kocem lub kołdrą - lipa wzmaga potliwość. Dzięki temu szybko pozbędziemy się z naszego ciała szkodliwych toskyn. Lipa działa także nasennie i uspokajająco, dodatkowo łagodzi kaszel i ból gardła.

Jeżeli gardło nie daje nam spokoju, nie zaszkodzi spróbować płukanki z tymianku. Sprawdzoną rośliną w walce z przeziębieniem jest także jeżówka, która pobudza układ odpornościowy i ma właściwości przeciwgrzybiczne. Kuracja z jeżówki nie powinna trwać dłużej niż tydzień, a należy ją zacząć w chwili, kiedy tylko zaczniemy czuć się gorzej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów