0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czym jest cloud computing?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

„Jak to miło chmurką być, niebem płynąc jak po wodzie”- śpiewał Kubuś Puchatek. Misiowi o bardzo małym rozumku nie śniła się era internetu. Nie przewidział, że XXI wiek przyniesie całkiem nową technologię - cloud computing.

Cloud computing - czym jest?

W tłumaczeniu na polski cloud computing to chmura obliczeniowa. Najprościej mówiąc, jest to nowoczena technologia IT służąca do przetwarzania i przechowywania danych. Rewolucja polega na tym, że dane nie są magazynowane na dyskach komputerów, a w wirtualnej przestrzeni, na serwerach poza lokalną siecią, na tzw. chmurze. Komputery, tablety, laptopy to jedynie narzędzia, dzięki którym mamy dostęp do danych.Technologia ta może znacznie ułatwić prowadzenie firmy. Specjaliści widzą w niej nadzieje na bezpieczniejsze przechowywanie danych, wydajniejsze przekazywanie informacji i łatwiejszą obsługę, znalezienie dodatkowych oszczędności. Ponadto odpadną kwestie związane z ograniczeniami sprzętowymi. Serwer nie będzie przeciążony, nawet w okresie wzmożonego zainteresowania usługami przedsiębiorstwa. Jest to kluczowe dla podmiotów z branży e-commerce. Aby jednak móc korzystać z chmury, trzeba dysponować pewną wiedzą na temat tego rozwiązania. Podstawowym problemem jest wybór dobrego dostawcy cloud computingu. Z pomocą mogą przyjść analizy niezależnej organizacji CloudHarmony zajmującej się porównywaniem chmur obliczeniowych.

Cloud computing - co zmieni w zarządzaniu firmą?

Chmury pozwalają na korzystanie z zasobów w dowolnym momencie. Firma ma możliwość dopasowania technologii do aktualnych potrzeb. Wykorzystuje ona outsourcing bazy danych - rozwiązuje to problemy z wydajnością systemu informatycznego, które pojawiają się wraz z rozwojem firmy. Nie trzeba będzie już kupować nowych, większych serwerów ani budować ogromnych serwerowni. Chmura będzie się naturalnie rozszerzać w miarę naszych potrzeb. Przedsiębiorca nie będzie musiał się o to martwić. Oszczędności wynikną z nie tylko z tego, że klient nie będzie sam w swojej firmie tworzył sieci IT, zmniejszeniu ulegną też rachunki za prąd. Cloud computing usprawni komunikację między firmami, czyniąc ja szybszą i bardziej efektywną.

Rodzaje chmur obliczeniowych

Istnieje wiele klasyfikacji chmur obliczeniowych. Z punktu widzenia biznesowego kluczowy wydaje się być podział na chmury:

  • prywatne,

  • publiczne,

  • hybrydowe.

Chmury prywatne powstają dla konkretnych przedsiębiorstw. Infrastruktura ta może być zarządzana przez firmę zewnętrzną lub wewnętrzny dział IT. Chmura publiczna obsługiwana jest przez zewnętrzną firmę i wiąże się z modelem "na żądanie". Klient określa, z jakich usług chce korzystać i dokładnie za te parametry płaci. Jeżeli jego potrzeby wzrosną, może rozszerzyć zakres pobieranych usług - dzieje się to bez zatrzymania pracy maszyn wirtualnych. Chmury hybrydowe to połączenie funkcji chmur prywatnych i publicznych.

Cloud computing - dla kogo?

Przydatność chmur obliczeniowych została dostrzeżona na arenie międzynarodowej -  administracja prezydenta Baracka Obamy widzi w niej remedium na przepełnione systemy informatyczne. Szansę widzą także urzędnicy Unii Europejskiej. W Komunikacie Komisji do Parlamentu Europejskiego dotyczącym wykorzystywania chmur obliczeniowych w Europie czytamy:

"Przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać usługi w modelu chmury do szybkiego testowania i zwiększania swojej oferty dla klientów, ponieważ jest to możliwe bez inwestowania w budowę fizycznej infrastruktury. Ogólnie rzecz biorąc, chmura obliczeniowa stanowi kolejny stopień uprzemysłowienia (normalizacja, zwiększenie skali, powszechna dostępność) w dziedzinie dostarczania mocy obliczeniowej (użytkowy dostęp do systemów informatycznych) na takiej samej zasadzie, na jakiej elektrownie uprzemysłowiły dostarczanie energii elektrycznej".

Przedsiębiorstwa, które mogą najwięcej skorzystać na wprowadzeniu cloud computingu, to:

  • sklepy internetowe,

  • platformy e-learningowe,

  • wyszukiwarki,

  • portale gier online,

  • platformy społecznościowe,

  • platformy hostingowe,

  • platformy SaaS.

Listę można dowolnie rozszerzać. Chmury obliczeniowe mogą być także szansą dla startujących przedsiębiorstw, których nie stać na zbudowanie dużej infrastruktury IT w obrębie firmy.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów