0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czym jest FSC? Dowiedz się, jeśli interesujesz się ochroną lasów

Wielkość tekstu:

Artykuł zewnętrzny

Świadomość przedsiębiorców w zakresie prowadzenia polityki firmy przyjaznej dla środowiska naturalnego wzrasta. Niestety nie oznacza to, że wszystkie spółki, a nawet osoby prywatne, działają bez szkody dla przyrody. Często zapominają o roli lasów w życiu człowieka kierując się wyłącznie względami materialnymi i dopuszczają się nielegalnego wyrębu.

Wartość drewna

Drewno od zawsze było surowcem cieszącym się dużym popytem. Wykorzystywane jest do produkcji mebli czy artykułów papierniczych. Zapotrzebowanie na nie jest ogromne, a co za tym idzie, często dochodzi do niekontrolowanych wycinek. Aby utrzymać istniejące obszary leśne konieczna jest mądra polityka – należy pozyskiwać z lasów tyle drewna, ile zdąży odrosnąć.

FSC – stoi na straży lasów

FSC (z ang. Forest Stewardship Council) to międzynarodowa organizacja, założona w 1993 roku, której celem jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju lasów, jak i dbałość o uwzględnienie podczas ich eksploatacji kwestii ekologicznych, społecznych i ekonomicznych. Zgodnie z wytycznymi przyjętymiundefined przez FSC lasy muszą – o ile to możliwe – być zachowane w stanie naturalnym, to znaczy jako lasy mieszane, w których rosną zarówno młode, jak i stare drzewa oraz znajdują się obumarłe drzewa, zapewniające miejsce życia dla zwierząt. I oczywiście można z nich wycinać tyle drzew ile w naturalny sposób jest w stanie odrosnąć.

Certyfikaty udzielane przez FSC

FSC przyznaje dwa certyfikaty:

  1. Certyfikat Gospodarki Leśnej FSC FM przeznaczony dla zarządców i właścicieli obszarów leśnych. Certyfikat stanowi potwierdzenie, że lasy są zarządzane zgodnie z wymaganymi standardami, w trosce o środowisko naturalne.

  2. Certyfikat Kontroli Pochodzenia FSC Coc przeznaczony jest dla przedsiębiorców branży papierniczej, drzewnej, handlowców, drukarni czy wydawnictw. Chcąc posługiwać się tym certyfikatem muszą na potrzeby swojej produkcji lub handlu zaopatrywać się w drewno lub wyroby papierowe certyfikowane znakiem FSC.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów