Artykuł zewnętrzny
Świadomość przedsiębiorców w zakresie prowadzenia polityki firmy przyjaznej dla środowiska naturalnego wzrasta. Niestety nie oznacza to, że wszystkie spółki, a nawet osoby prywatne, działają bez szkody dla przyrody. Często zapominają o roli lasów w życiu człowieka kierując się wyłącznie względami materialnymi i dopuszczają się nielegalnego wyrębu.
Wartość drewna
Drewno od zawsze było surowcem cieszącym się dużym popytem. Wykorzystywane jest do produkcji mebli czy artykułów papierniczych. Zapotrzebowanie na nie jest ogromne, a co za tym idzie, często dochodzi do niekontrolowanych wycinek. Aby utrzymać istniejące obszary leśne konieczna jest mądra polityka – należy pozyskiwać z lasów tyle drewna, ile zdąży odrosnąć.
FSC – stoi na straży lasów
FSC (z ang. Forest Stewardship Council) to międzynarodowa organizacja, założona w 1993 roku, której celem jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju lasów, jak i dbałość o uwzględnienie podczas ich eksploatacji kwestii ekologicznych, społecznych i ekonomicznych. Zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez FSC lasy muszą – o ile to możliwe – być zachowane w stanie naturalnym, to znaczy jako lasy mieszane, w których rosną zarówno młode, jak i stare drzewa oraz znajdują się obumarłe drzewa, zapewniające miejsce życia dla zwierząt. I oczywiście można z nich wycinać tyle drzew ile w naturalny sposób jest w stanie odrosnąć.
Certyfikaty udzielane przez FSC
FSC przyznaje dwa certyfikaty:
-
Certyfikat Gospodarki Leśnej FSC FM przeznaczony dla zarządców i właścicieli obszarów leśnych. Certyfikat stanowi potwierdzenie, że lasy są zarządzane zgodnie z wymaganymi standardami, w trosce o środowisko naturalne.
-
Certyfikat Kontroli Pochodzenia FSC Coc przeznaczony jest dla przedsiębiorców branży papierniczej, drzewnej, handlowców, drukarni czy wydawnictw. Chcąc posługiwać się tym certyfikatem muszą na potrzeby swojej produkcji lub handlu zaopatrywać się w drewno lub wyroby papierowe certyfikowane znakiem FSC.