W obrocie gospodarczym bardzo często potwierdzenie przyjęcia gotówki dokumentuje się druczkiem KP (skrót od “kasa przyjęła”). Druki tego typu można zakupić w sklepie, bądź wygenerować za pomocą programów do fakturowania. Można również stworzyć i wydrukować szablon samodzielnie. Czy wystawienie dokumentu KP jest obowiązkiem przedsiębiorcy? Jakie elementy powinien zawierać dokument KP? Na pytania odpowiadamy w artykule!
KP - dowód wpłaty - elementy
KP sporządza się w dwóch egzemplarzach, oryginał przekazywany jest osobie wpłacającej, jako dowód uiszczenia zapłaty, natomiast kopia pozostaje u wystawcy dokumentu. Dowód wpłaty KP musi posiadać elementy takie jak:
- dane firmy która przyjmuje zapłatę (nazwa, adres, NIP) - może być pieczęć firmowa, bądź ręcznie wpisane dane,
- dane wpłacającego,
- miejscowość, data oraz numer kolejny KP,
- określenie za co dana kwota została wpłacona (np. numer faktury, rodzaj usługi czy też zaliczka),
- wartość dokonanej wpłaty,
- podpis przyjmującego gotówkę.
Pobierz darmowy wzór dokumentu KP w formacie PDF I DOCX!
Korzyści z wystawiania dokumentów kasowych - KP
Dobrowolne prowadzenie kasy pozwala na bieżącą kontrolę stanu gotówki w przedsiębiorstwie. Dodatkowo, kontrahenci często wymagają zapisu na fakturze o tym, że dokonali zapłaty lub chcą otrzymać potwierdzenie zapłaty gotówkowej, tak więc w tym zakresie warto udokumentować przyjętą płatność gotówką dokumentem KP.
Potwierdzenia zapłaty KP stosowane mogą być również przez podatników korzystających ze zwolnienia z VAT w sytuacji gdy otrzymują zaliczkę z tytułu świadczonej usługi lub na realizację zamówienia dotyczącego dostawy towarów. Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT otrzymanie zaliczki w obrocie krajowym powoduje powstanie obowiązku podatkowego. W związku z tym, że podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT nie wystawiają faktur zaliczkowych, dokument KP może stanowić potwierdzenie otrzymania gotówki zarówno dla sprzedawcy jak i nabywcy.
Podatnicy korzystający ze zwolnienia z kasy fiskalnej mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży bezrachunkowej. Sprzedając towary handlowe lub świadcząc usługi na rzecz osób prywatnych (nieprowadzących działalności) nie wystawiają dokumentu sprzedaży. Potwierdzeniem zapłaty które mogą przekazać nabywcy może być również dokument KP.
Jak wystawić KP w systemie wFirma.pl?
Przedsiębiorca może również samodzielnie wystawić dokument KP. W tym celu należy przejść do zakładki: START » KASA » DODAJ DOKUMENT KASOWY » DODAJ PRZYCHÓD KP.