0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dlaczego warto pojechać w Bieszczady?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Bieszczady to wymarzone góry dla ludzi, którzy cenią sobie wędrowanie w spokoju, niemal samotnie. Są one uważane za jedne z najmniej zagospodarowanych w Polsce, dlatego też mogą wydawać się dziewicze i nieco tajemnicze. Nic więc dziwnego, że przyciągają miłośników górskich wędrówek. Dlaczego warto pojechać w Bieszczady?

Bieszczady, czyli niepowtarzalne krajobrazy 

Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, że krajobraz Bieszczad jest po prostu niesamowity. Widać to szczególnie podczas wędrówek, np. po połoninach. Przyroda zachwyca, a świeże powietrze wypełnia płuca. Na tym terenie przeważają lasy, a spotkać w nich można wilki, niedźwiedzie, żbiki czy rysie. W Bieszczadach mamy 100-procentowy kontakt z naturą. Warto jednak pamiętać, że w niektórych miejscach pomiędzy schroniskami odcinki trasy są naprawdę długie i w takim przypadku, aby bezpiecznie wędrować, należy mieć naprawdę dobrą kondycję.

Z kolei podczas zimowych wędrówek zdecydowanie warto zahaczyć o schronisko Chatka Puchatka. Choć warunki mogą wydawać się nieco ekstremalne, ponieważ nie ma w niej bieżącej wody czy elektryczności, Chatka zasypana śniegiem robi naprawdę ogromne wrażenie.

Grób Hrabiny

Te miejsca w Bieszczadach, które nie są tłumnie odwiedzane przez turystów, mają niesamowity klimat, który pozwala na chwilę zadumy. W tym celu turyści często udają się do Grobu Hrabiny znajdującego się w Siankach. W dawnych czasach w tej wsi mieszkało wielu ludzi, jednak aktualnie miejsce jest opuszczone, a do dzisiaj zachowały się właściwie jedynie pozostałości dworu i cmentarz. To właśnie na nim znajduje się grób hr. Klary Stroińskiej i hr. Franciszka Stroińskiego. Tajemniczości i aury spokoju dodaje fakt, że przed bardzo długi czas nikt nie mógł wchodzić na ten teren. Aktualnie jednak przybywają tam turyści, aby chociaż przez chwilę posiedzieć przy grobie i pomyśleć.

Bieszczady - to musisz zobaczyć

Tarnica jest największym szczytem Bieszczad, dlatego też zdecydowanie warto jest na nią wejść, chociażby aby podziwiać wspaniałe widoki. Poza tym szlaków jest tak dużo, że z pewnością nie da się nudzić. W nastrój melancholii mogą wprowadzić nas opuszczone, zarastające roślinami wsie, puste miejsca, w których kiedyś znajdowały się świątynie czy poprzewracane krzyże. Żaden miłośnik górskich wędrówek nie będzie zawiedziony tymi krajobrazami. Jednym z przystanków powinny być między innymi Ustrzyki Dolne, w których zwiedzić możemy Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Muzeum Młynarstwa i Wsi.

Warto wiedzieć, że nie tylko miłośnicy gór będą dobrze czuć się w Bieszczadach. Możemy również spędzać wolny czas nad jeziorami, gdzie znajdują się ośrodki wczasowe. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla wędkarzy. Odnaleźć można również stadniny w Bieszczadzkim Parku Narodowym czy leśną kolejkę wąskotorową.

Bieszczady są piękne i interesujące o każdej porze roku – wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia, latem podczas górskich wycieczek, jesienią, kiedy wszystko staje się niesamowicie kolorowe, oraz zimą, która nadaje niesamowitego klimatu i pozwala odbywać wędrówki górskie w śniegu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów