Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Odmrożenia - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Wychodzimy z domu na mroźne, zimowe powietrze nieodpowiednio ubrani, na zewnątrz jest wilgotno, mamy obcisły stój, w którym krążenie krwi nie jest prawidłowe. Mało piliśmy, jesteśmy też głodni lub wychodzimy z imprezy, na której piliśmy alkohol. Jesteśmy zmęczeni, właściwie nie zauważamy, że coś się dzieje. Najłatwiej o odmrożenie rąk, stóp, uszu, twarzy. Czy coś sobie odmroziliśmy? Jak leczyć odmrożenia?

4 stopnie odmrożenia - objawy

  • I stopień odmrożenia – zazwyczaj jest niegroźny i przejściowy. Charakteryzuje się bólem lub pieczeniem, mrowieniem odmrożonego miejsca. Początkowo skóra jest bardzo blada, następnie zmienia kolor na czerwony. Czasami może nam się wydawać, że nie mamy czucia w przemarzniętej części ciała. I stopień dotyczy tylko naskórka, dlatego powrót do normalnego stanu skóry nie jest trudny.

  • II stopień odmrożenia – w tym przypadku odmrożenia dotykają już głębszych części naskórka i są groźniejsze. Na skórze występują pęcherze wypełnione płynem. Skóra jest sina, powstaje obrzęk. Takiego rodzaju obrażenia powodują, że przebarwienia i opuchlizna mogą pozostać na skórze przez długi czas.

  • III stopień odmrożenia – wówczas cierpi już cała skóra. Dochodzi do martwicy powierzchniowej, pojawiają się wrzody, pęcherze. Skóra zmienia kolor na purpurowy.

  • IV stopień odmrożenia – najpoważniejszy uraz może dotyczyć nie tylko skóry, lecz także mięśni i kości. Odmrożone części mogą być nie do uratowania. Objawami jest martwica i odmrożenie tkanek.

Odmrożenia – jak sobie z nimi radzić?

W przypadku odmrożenia warto pamiętać o jednym – domowe, samodzielne leczenie jest skuteczne tylko w przypadku I stopnia. Jeżeli zauważysz na swojej skórze pęcherze, bezzwłocznie udaj się do lekarza!

Ważne!

Z pewnością wielu z nas słyszało o tym, że odmrożenia nie wolno ogrzewać, wręcz przeciwnie – należy pocierać to miejsce śniegiem lub włożyć do zimnej wody. Tak naprawdę nie można tego robić! Ciało trzeba DELIKATNIE ogrzać, nie schładzać go jeszcze bardziej.

 

Co robić w przypadku łagodnego odmrożenia? Przede wszystkim po powrocie do domu, należy wejść do ciepłego pomieszczenia i ściągnąć ubrania, zwłaszcza jeśli są przemoczone. Odmrożone miejsca delikatnie ogrzewamy. Bardzo ważne jest, aby nie robić tego gwałtownie, nie kłaść się do wanny pełnej niemal gorącej wody – pamiętajmy, że skóra jest wówczas niezwykle delikatna. Z tego też powodu nie powinno się jej masować.

Przygotujmy ciepłą, bardzo słodką herbatę, taki napój na pewno pomoże. Nie podawajmy alkoholu osobie, która ma objawy odmrożenia!

Dodatkowo moczmy odmrożone miejsce w ciepłej wodzie, delikatnie zwiększając jej temperaturę. Ewentualnie obłóżmy te miejsca ciepłym ręcznikiem.

Odmrożeń z pewnością nie należy ignorować. Jeżeli nasza skóra zblednie, zrobi się czerwona lub sina, spuchnie, pojawi się na niej obrzęk, zacznie mrowić, zauważymy pęcherze i stracimy czucie, musimy zareagować!