0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odmrożenia - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W przypadku niskich temperatur jesteśmy wyjątkowo narażeni na różnego rodzaju odmrożenia. Jednak istnieją pewne sposoby na ich uniknięcie. Jak można zapobiegać odmrożeniom oraz jak sobie z nimi radzić, jeśli już ich doświadczymy? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

4 stopnie odmrożenia - objawy

  • I stopień odmrożenia – zazwyczaj jest niegroźny i przejściowy. Charakteryzuje się bólem lub pieczeniem, mrowieniem odmrożonego miejsca. Początkowo skóra jest bardzo blada, następnie zmienia kolor na czerwony. Czasami może nam się wydawać, że nie mamy czucia w przemarzniętej części ciała. I stopień dotyczy tylko naskórka, dlatego powrót do normalnego stanu skóry nie jest trudny.

  • II stopień odmrożenia – w tym przypadku odmrożenia dotykają już głębszych części naskórka i są groźniejsze. Na skórze występują pęcherze wypełnione płynem. Skóra jest sina, powstaje obrzęk. Takiego rodzaju obrażenia powodują, że przebarwienia i opuchlizna mogą pozostać na skórze przez długi czas.

  • III stopień odmrożenia – wówczas cierpi już cała skóra. Dochodzi do martwicy powierzchniowej, pojawiają się wrzody, pęcherze. Skóra zmienia kolor na purpurowy.

  • IV stopień odmrożenia – najpoważniejszy uraz może dotyczyć nie tylko skóry, lecz także mięśni i kości. Odmrożone części mogą być nie do uratowania. Objawami jest martwica i odmrożenie tkanek.

Odmrożenia – jak sobie z nimi radzić?

W przypadku odmrożenia warto pamiętać o jednym – domowe, samodzielne leczenie jest skuteczne tylko w przypadku I stopnia. Jeżeli zauważysz na swojej skórze pęcherze, bezzwłocznie udaj się do lekarza!

Ważne!

Z pewnością wielu z nas słyszało o tym, że odmrożenia nie wolno ogrzewać, wręcz przeciwnie – należy pocierać to miejsce śniegiem lub włożyć do zimnej wody. Tak naprawdę nie można tego robić! Ciało trzeba DELIKATNIE ogrzać, nie schładzać go jeszcze bardziej.

Co robić w przypadku łagodnego odmrożenia? Przede wszystkim po powrocie do domu, należy wejść do ciepłego pomieszczenia i ściągnąć ubrania, zwłaszcza jeśli są przemoczone. Odmrożone miejsca delikatnie ogrzewamy. Bardzo ważne jest, aby nie robić tego gwałtownie, nie kłaść się do wanny pełnej niemal gorącej wody – pamiętajmy, że skóra jest wówczas niezwykle delikatna. Z tego też powodu nie powinno się jej masować.

Przygotujmy ciepłą, bardzo słodką herbatę, taki napój na pewno pomoże. Nie podawajmy alkoholu osobie, która ma objawy odmrożenia!

Dodatkowo moczmy odmrożone miejsce w ciepłej wodzie, delikatnie zwiększając jej temperaturę. Ewentualnie obłóżmy te miejsca ciepłym ręcznikiem.

Odmrożeń z pewnością nie należy ignorować. Jeżeli nasza skóra zblednie, zrobi się czerwona lub sina, spuchnie, pojawi się na niej obrzęk, zacznie mrowić, zauważymy pęcherze i stracimy czucie, musimy zareagować!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów