0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Hand lettering na długie zimowe wieczory

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zimowe wieczory są zazwyczaj długie, dlatego ważne jest, aby zaplanować je tak, aby móc spędzić je kreatywnie i znaleźć coś, co sprawi, że będziemy mogli się zrelaksować. Jest to doskonały czas na to, aby pielęgnować swoją pasję i rozwijać ją. Jeżeli nie masz na nią pomysłu, może zainteresuje cię właśnie hand lettering. To doskonała alternatywa dla osób, które lubią kreatywne, artystyczne zajęcia. Podobają ci się plakaty z ciekawymi hasłami, zapisanymi różnymi rodzajami pisma? Lubisz typografię i odręczne pismo? Hand lettering to coś dla ciebie!

Czym jest hand lettering?

Na czym właściwie polega hand lettering? To odręczne, dekoracyjne pismo. Choć nieco przypomina kaligrafię, jednak w odróżnieniu od tej bardzo eleganckiej techniki, każda litera może być odmienna. Napis może być wkomponowany w dowolny kształt, dodatkowo można dodać do niego małe rysunki pasujące do tekstu.

Oprócz kartek papieru do tej metody można użyć właściwie wszystkiego – pisaków, cienkopisów, kredek, markerów. Zależy to tylko od twoich preferencji, szczególnie na początku, kiedy dopiero zapoznajesz się z tą techniką. Ćwiczenia nie wymagają profesjonalnych narzędzi – przede wszystkim dlatego, że warto wcześniej upewnić się, że naprawdę chcemy się rozwijać, a hand lettering sprawia nam przyjemność.

Hand lettering - czego potrzebujesz?

Przydatne mogą być tutaj pisaki o różnych końcówkach – przede wszystkim te, które zakończone są pędzelkiem lub gąbką. Ważna jest niejednorodność końcówek i kolorów (chociaż tak naprawdę nawet przy pomocy jednego koloru możesz stworzyć świetne grafiki). Narzędzia do kaligrafii, ze ściętą końcówką również mogą być przydatne.

Potrzebujesz też oczywiście papieru, najlepiej o większej gramaturze, przez który nie przebije się tusz czy farba. Pod ręką warto mieć również komputer czy tablet, na którym wyświetlisz swoje inspiracje. Aby wszystko było symetryczne i dokładnie takie, jak chcesz, konieczna jest linijka, ołówek i bardzo dobra gumka.

Skąd czerpać inspiracje?

Po pierwsze, warto mieć świadomość, że w internecie odnaleźć można wiele kursów hand letteringu. Niektóre są płatne, inne możemy znaleźć na YouTube’ie lub blogach. W bibliotekach z pewnością odnajdziemy również książki o liternictwie i typografii, dzięki którym tworzenie własnych liter będzie łatwiejsze. Dodatkowo wgłębimy się w teorię, co również może być bardzo pomocne.

Ogromnym źródłem inspiracji będą także zamieszczane w internecie plakaty i grafiki. Warto początkowo opierać się na nich, niemalże je przerysowując. Załóż specjalny folder, gdzie zgromadzisz wszystko, co ci się szczególnie spodoba lub stwórz konto na jednym z portali, gdzie można gromadzić własne inspiracje na podstawie zdjęć innych użytkowników, np. na stronie Pinterest.

Hand lettering - hobby czy coś więcej?

Jeżeli okaże się, że hand lettering jest idealny dla ciebie, a grafiki wychodzące spod twoich rąk zachwycają, możesz wykorzystać tę umiejętność do tworzenia plakatów, napisów na koszulkach, kubkach czy na ścianach. To również doskonały sposób na oryginalne zaproszenia czy kartki okolicznościowe. Hand lettering może stać się dla ciebie czymś więcej niż hobby, jeżeli tylko wyczuwasz w sobie potencjał, nie zmarnuj go i ćwicz w każdej możliwej chwili.

Połączenie czegoś, co sprawia nam przyjemność i jest naszą pasją z pracą zarobkową to połączenie idealne. Oczywiście nie warto zaczynać takiej przygody z myślą o tym, że będziemy na niej zarabiać, jednak nie można powiedzieć, że jest to hobby, które nie ma żadnych perspektyw.

Zima to doskonały czas na odnalezienie swojej pasji. Hand lettering może nie tylko pozwolić ci wyżyć się artystycznie, zwiększyć produktywność i kreatywność, lecz także uspokoić myśli i się zrelaksować. Poza tym tworzenie grafik możesz połączyć z innymi przyjemnymi zajęciami, takimi jak słuchanie audiobooków, oglądanie seriali, filmów czy słuchanie ulubionej muzyki.

Zimowe wieczory nie będą wydawać się bardzo długie, a gdy odnajdziemy prawdziwe hobby, na pewno nie dopadnie nas nuda!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów