0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pierwszy raz na nartach - co warto wiedzieć i jak się przygotować?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zima zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, szczególnie kiedy pogoda jest piękna, a my mamy zaplanowany urlop. Z takim czasem niemal nieodłącznie kojarzy się jazda na nartach. Jeżeli nigdy wcześniej nie próbowałeś tego sportu, a zawsze miałeś na to ochotę – nie zwlekaj! Pamiętaj jednak, by wcześniej dokładnie się przygotować. Pierwszy raz na nartach - co warto wiedzieć? Co zrobić, aby się nie rozczarować?

Pierwszy raz na nartach – czy korzystać z pomocy instruktora?

Pierwszy raz na nartach może być dla nas kłopotliwy. Pamiętajmy jednak, że każdy czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej jest dobry i bez względu na wiek warto skorzystać z pomocy instruktora. To dzięki jego pomocy zdobędziemy niezbędną wiedzę o podstawach tego sportu. Dzięki temu z pewnością łatwiej nam będzie uniknąć nikomu przecież niepotrzebnych kontuzji. Poza tym, kiedy uczymy się samodzielnie, możemy upraszczać sobie jazdę, nabierając złych nawyków, których trudno się oduczyć. Mogą one pomóc nam na łatwych trasach, jednak kiedy będziemy chcieli zwiększyć poziom trudności, pojawi się problem. Wielu z nas ma zapewne wśród swoich znajomych kogoś, kto doskonale jeździ. Czy może nas uczyć tej sztuki? Owszem, przecież nikt nam nie może tego zabronić, jednak warto pamiętać, że nie każdy, kto jest dobry z matematyki, umie ją wytłumaczyć. Podobnie jest także w przypadku nart, ponieważ instruktor ma to do siebie, że po prostu wie, jak przekazać nam niezbędną wiedzę. Dodatkowo pomoże nam również w wyborze sprzętu.

A jeżeli już mówimy o sprzęcie narciarskim...

Inwestycja w drogi sprzęt na samym początku korzystania z nart z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze dlatego, że nie mamy pojęcia, czy taki sport w ogóle nam się spodoba. Może być przecież tak, że za żadne skarby nie opanujemy podstaw i mimo najszczerszych chęci zostania zawodowym narciarzem nic z tego nie będzie. Poza tym, jeżeli nie znamy się na sprzęcie, samotne zakupy na pewno nie będą dobrym pomysłem.

Na szczęście mamy do dyspozycji wypożyczalnie sprzętu, które nie generują ogromnych wydatków, a możemy się w nich zaopatrzyć niemal od stóp do głów.

Jak wygląda strój narciarza?

Z pewnością każdy początkujący narciarz musi mieć kask i czapkę lub kominiarkę (która doskonale ochroni przed mrozem). Niezbędne do komfortowej jazdy będą również gogle narciarskie. Konieczne są oczywiście nieprzemakalne spodnie, kurtka oraz ciepłe rękawiczki. O skarpetach z oddychającego materiału także warto nie zapominać. Przydatna może okazać się również bielizna termiczna.

Pierwszy raz na nartach – o czym jeszcze warto wspomnieć?

Jeżeli nie umiesz jeździć, na pierwszy raz na nartach warto wybrać łagodne stoki. Nie docenisz wspaniałości zagranicznych świetnych tras, jeżeli problemem będzie 5-metrowy zjazd bez upadku. Zorganizuj na początku krótki wyjazd na prosty stok, nie musisz wykupować wstępu na każdy z nich, a 2-3 dni weekendu naprawdę wystarczą, by opanować podstawy.

Poza tym pamiętaj również o tym, że musisz dbać o swoją skórę - mróz oraz słońce wcale jej nie pomagają. Dlatego też koniecznie weź ze sobą krem nawilżający, krem z filtrem oraz krem do ust. Unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji.

Pierwszy raz na nartach? To nic strasznego. Z pomocą dobrego instruktora na pewno sobie poradzisz. Musisz jedynie pamiętać o powyższych wskazówkach - dzięki nim zmniejszysz swój stres, a nauka będzie przyjemnością.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów