0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nuda w pracy - jak z nią walczyć i być produktywnym?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Każdy człowiek czasami się nudzi. Zdarza się to także nuda w pracy i nie znaczy wcale, że masz za mało obowiązków, albo że jesteś leniem! Dzięki nam poznasz najlepsze sposoby na nudę w pracy.

Twoje biurko, twoje królestwo

Urozmaicenia możesz zacząć wprowadzać od własnego stanowiska pracy. Aranżacja osobistej przestrzeni, dbanie o nią, będzie stanowiła doskonałą odskocznię od monotonnych obowiązków. Ponadto zmiany na swoim biurku nie są rewolucją, nie wymagają wiele czasu i zaangażowania. Zwróć uwagę na swoje najbliższe otoczenie, możesz zaopiekować się firmową roślinką, przynieść swój kubek, organizer na biurko. Drobne zmiany mogą przynieść duże efekty!

Wszystkie drogi prowadzą do biura

Każdy twój dzień wygląda tak samo? Jest to dla ciebie frustrujące? Weź się w garść i zacznij zmiany! Na początek, możesz urozmaić swoją drogę z i do pracy. Zmieniaj środki komunikacji. Spacer, jazda na rowerze dodatkowo dotleni twój mózg, przez co będziesz lepiej pracować. W niektórych firmach są nawet dodatki motywujące do pensji, aby zachęcić pracowników do takiej aktywności. Możesz także umówić się ze współpracownikiem i organizować wspólne dojazdy do pracy, dzięki czemu zespół będzie lepiej zintegrowany!

Akcja- interakcja

Gdy czujesz, że dopada cię nuda w pracy, zrób sobie przerwę. Częste i krótkie przerwy zwiększają efektywność pracy! Praca w biurze wymaga maksimum koncentracji i ciszy. Rozmowy między współpracownikami często mają formę elektroniczną, poprzez komunikatory, żeby nie rozpraszać pozostałych pracowników. Warto od czasu do czasu, na przykład podczas przerwy obiadowej, porozmawiać o czymś zupełnie niezwiązanym z pracą. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na ciebie, ale również na atmosferę w miejscu pracy. Dobrym rozwiązaniem może być także słuchanie cichej, nie rozpraszającej muzyki. W niektórych przedsiębiorstwach zorganizowane są specjalne pomieszczenia, tzw. rest roomy, w których pracownicy mogą odpocząć, porozmawiać, a nawet pograć w rzutki lub piłkarzyki!

Grunt to dobry plan

Na początku dnia, planuj to, co masz do zrobienia. Najtrudniejsze obowiązki wykonuj na świeży umysł. Staraj się, aby dzień pracy był możliwie urozmaicony. Przeplataj zadania, próbuj ograniczać liczbę powtarzających się czynności. Ciesz się z drobnych sukcesów. Bądź dla siebie dobry i doceniaj zrealizowane cele. Angażuj się w życie firmy, proś o dodatkowe zadania, o ile czujesz się na siłach, oferuj pomoc współpracownikom. Jeśli się nudzisz nie czekaj, aż ktoś to zauważy, wychodź z inicjatywą i proponuj zmiany.

Pamiętaj o pasji i życiu prywatnym

Jeżeli praca jest całym twoim życiem może doprowadzić cię do wypalenia zawodowego. Z punktu widzenia zdrowia psychicznego zafiksowanie na jednej aktywności nie jest zdrowe. żeby być lepszym, bardziej wydajnym pracownikiem staraj się nie zabierać ze sobą pracy do domu. Każdy potrzebuje odpoczynku, a mózg musi mieć okazję do regeneracji. Spotykaj się ze znajomymi, dbaj o rodzinę, uprawiaj sport, ucz się języków, uczestnicz w kulturze i sztuce - dzięki temu rozwiniesz inne obszary mózgu, odkryjesz nowe możliwości, które choć pozornie nie łączą się z wykonywanymi przez ciebie obowiązkami.

Co może zrobić pracodawca?

Pracodawca również może zapobiegać monotonii w przedsiębiorstwie. Przede wszystkim, powinien wprowadzać rotację pracowników podczas wykonywania monotonnych obowiązków. Ciekawym pomysłem jest premiowy i/lub konkursowy system motywacji. Dodatkowo może on delegować pracowników na szkolenia i kursy, przez co zdobędą oni nowe, przydatne w firmie umiejętności i wiedzę. Warto także pomyśleć nad pozapłacowym systemem wynagrodzeń, dzięki któremu pracownicy będą mieli okazje do integracji i rozwijania swoich poza zawodowych pasji. W niektórych firmach wprowadzane są dni tematyczne, urodziny pracowników, gry szkoleniowe - wszystkie te atrakcje stanowią urozmaicenie codziennej rutyny.

Nuda w pracy - nie jedno ma imię

Co ciekawe, nuda nudzie nierówna. Niemieccy i amerykańscy naukowcy przyjrzeli się temu zjawisku i odkryli, że nudzić się można na pięć różnych sposobów:

  • nuda obojętna - przejawia się poprzez brak zainteresowania rzeczywistością,

  • nuda lekko nerwowa - wiąże się z uczuciem niepewności i zagrożenia,

  • nuda motywująca - powoduje, że rzucamy się w wir działań, żeby zabić uczucie znużenia,

  • nuda apatyczna - towarzyszą jej frustracja oraz stany depresyjne.

Według naukowców, to w jaki sposób się nudzimy, determinuje nasza osobowość. Najbardziej niebezpieczna jest nuda apatyczna, która może doprowadzić do rozwoju depresji. Z kolei nuda motywująca może wpływać na chęć podnoszenia kwalifikacji zawodowych, rozwoju nowych pasji, poszukiwania możliwości ekspresji. Nuda w pracy nie zawsze musi skutkować obniżeniem produktywności w pracy!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów