0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Gry edukacyjne dla dzieci w wieku 4-5 lat

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Sposób, w jaki rozwija się nasze dziecko, w dużej mierze zależy od nas. To właśnie nam zadaje swoje pierwsze pytania, to nasze odruchy i zachowania naśladuje. Jednak młodzi rodzice czasem popadają w przesadę, martwiąc się na przykład, że ich dziecko rozwija się zbyt powoli. Każdy kilkulatek jest inny, i fakt, że jedne uczą się pewnych umiejętności szybciej wcale nie oznacza, że z pozostałymi dziećmi jest coś nie tak.

Mózg malucha jest chłonny jak gąbka, więc świetnym pomysłem jest jego ćwiczenie już od najmłodszych lat. Jeżeli chcemy, aby nauka 4-5 latka postępowała płynnie, nie może się czuć do niej zmuszany. Dlatego najlepszym wyjściem są gry edukacyjne - pięknie wydane, pełne kolorów i przyjemnych dźwięków, wręcz zachęcające do zabawy.

Rozwój dziecka w wieku 4-5 lat

Najtrudniejsza w tym okresie rozwoju jest ciekawość dziecka. To właśnie na tym etapie maluch zadaje w nieskończoność pytanie “a dlaczego?” a my, rodzice, na każde z nich powinniśmy cierpliwie odpowiadać. Specjaliści radzą, żeby odpowiedzi były w miarę krótkie, jednak wyczerpujące. Dziecko wykazuje się także niezwykłą aktywnością, jednak brakiem przewidzenia konsekwencji swoich działań. Dlatego też nie można spuszczać malucha z oczu podczas zabawy.

Czterolatki, a czasem też jeszcze pięciolatki mają problem z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości. Dlatego rodzice nie powinni się przejmować, jeśli ich pociechy wciąż bawią się z niewidzialnymi przyjaciółmi lub opowiadają niestworzone historie w sposób, jakby wydarzyły się naprawdę. Czterolatki uwielbiają także, kiedy czyta im się w kółko jedną bajkę - to kolejny test cierpliwości dla rodziców.

Pięciolatek może być bardzo humorzasty i reagować histerycznie na najmniejsze próby sprzeciwienia mu się. Jest dosyć egoistyczny i ciężko mu przychodzi zrozumienie, że ktoś może czuć inaczej niż on. Pomimo tego, jak trudne i uciążliwe te zachowania mogą być - świadczą o prawidłowym rozwoju dziecka.

Dzieci w tym wieku potrafią budować już zdania, znają mniej więcej 20 tys. słów. Ich ruchy są coraz sprawniejsze, a palce bardziej zwinne. Koordynacja ruchowa z wiekiem jest coraz lepsza, ale nawet pięciolatkowi zdarza się jeszcze wywrócić. Interesują ich wszystkie formy zabawy - od malowania, przez kolorowanki, kończąc na berku czy zabawie z piłką.

Gry edukacyjne dla dzieci w wieku 4-5 lat

Gry edukacyjne pomagają rodzicom w zorganizowaniu dzieciom idealnych warunków do nauki przez zabawę. Obecnie na rynku można swobodnie wybierać spośród mnóstwa propozycji. O czym pamiętać, wybierając grę edukacyjną dla dzieci w wieku 4-5 lat?

Puzzle

Puzzle to sprawdzone od lat zajęcie, któremu z przyjemnością oddają się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Oczywiście w zależności od przedziału wiekowego dostaniemy puzzle o zupełnie innym poziomie trudności. Rodzice muszą o tym szczególnie pamiętać, żeby nie rzucić dziecka na zbyt głęboką wodę, co spowoduje u malca niechęć do zabawy.

W jaki sposób puzzle wpływają na rozwój dziecka? Stymulują rozwój mózgu, ćwiczą koncentrację, cierpliwość i zdolność analitycznego, a także abstrakcyjnego myślenia. 

Nawet dorośli są z siebie niezwykle zadowoleni, kiedy uda im się ułożyć puzzle. Kilkulatki w takich chwilach czują się jak superbohaterowie! Na rynku, oprócz klasycznych puzzli, coraz większą rolę robią puzzle 3D - np. DOMEK 3D Chatka Baby Jagi czy DOMEK 3D Domek Farmera. Równie dobrym pomysłem będą klocki, z których młody artysta może budować prawdziwe dzieła sztuki.

Naśladujemy dorosłych - zabawa w dom

Dzieci w tym wieku uwielbiają bawić się w dom. Dlatego świetnym pomysłem będzie zapewnienie im możliwości rozwijania tej pasji. To, wbrew pozorom, bardzo istotna zabawa edukacyjna. Maluchy uczą się podstawowych zachowań oraz relacji społecznych. Dzięki ogromnej wyobraźni cztero- i pięciolatków, mogą się one bawić zarówno z kolegami i koleżankami, ale też za domowników mogą robić ulubione pluszaki. Na rynku jest dostępna cała masa domowych “urządzeń” - od zestawów kuchennych, po ogrodowe, zabawkowe kosiarki czy zestaw małego mechanika.

Plastelina, modelina, ciastolina

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają gry i zabawy, które rozwijają ich zdolności manualne. Dlatego nie można zapominać o znalezieniu wolnego czasu na wspólne tworzenie i zabawę ciastoliną, plastoliną czy modeliną. Można z nich budować, ale także w nich rzeźbić. Dobrym pomysłem są także zabawki, w których np. trzeba nawlec na sznurek określoną ilość koralików.

Warto pamiętać, że to wyjątkowy wiek w rozwoju każdego dziecka. Dlatego rodzice powinni pamiętać o wspieraniu jego rozwoju i kiełkujących pasji. Dzięki temu nabierze pewności siebie, która pomoże mu chociażby w adaptacji w nowym, szkolnym środowisku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów