0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Powrót do zwolnienia z VAT - wypełnienie formularza VAT-R

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czynni podatnicy VAT mają możliwość powrócić do zwolnienia podmiotowego, jeżeli:

  • w roku bieżącym oraz poprzednim obrót nie przekroczył 200 000 zł,
  • nie wykonują czynności wskazanych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT (m.in. dostaw metali szlachetnych, dostaw nowych środków transportu, świadczenia usług prawnicznych, doradczych, czy jubilerskich),
  • złożą wniosek aktualizacyjny VAT-R,
  • minął co najmniej rok licząc od końca roku w którym przedsiębiorca zrezygnował bądź utracił prawo do zwolnienia.

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione możliwy jest powrót do zwolnienia z VAT nawet w trakcie roku podatkowego.

Powrót do zwolnienia z VAT - wypełnienie formularza VAT-R

Zgodnie z opisem zawartym na formularzu podatnik wypełnia jasne pola. Pola ciemne wypełnia pracownik właściwego urzędu skarbowego. Podczas wypełniania wniosku należy zwrócić uwagę na lewy górny róg formularza, w którym w poz. 1 należy podać numer identyfikacji podatkowej składającego.

 

Część A. Cel i miejsce zgłoszenia

W poz. 4 należy wybrać pole nr 2 aktualizacja danych. W poz. 5 należy podać dane urzędu skarbowego, do którego kierowane jest zgłoszenie. Poz. 6 i 7 należy pozostawić puste, ponieważ uzupełniają je jedynie zagraniczni przedsiębiorcy.

W związku z tym, że przedsiębiorca aktualizuje dane należy uzupełnić dodatkowo poz. 8. Jeśli w poz. 8 wskazano pole nr 2 to dodatkowo konieczne będzie uzupełnienie poz. 9.

W przypadku, gdy na formularzu VAT-R jest zgłaszany jedynie powrót do zwolnienia z podatku VAT to w poz. 8 należy zaznaczyć wyłącznie pole nr 1, wskazując, że zmiana zmiana nie spowodowała zmiany właściwości organu podatkowego, poz. 9 wówczas pozostaje pusta.

Część B. Dane podatnika

W dalszej części formularz podaje się dane identyfikacyjne przedsiębiorcy oraz adresy. W przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą będą to przede wszystkim imiona i nazwisko, numer PESEL, data urodzenia i adres zamieszkania. W przypadku podatnika niebędącego osobą fizyczną podaje się nazwę pełną i skróconą, REGON, datę rozpoczęcia działalności i adres siedziby.

Część C. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług

Jeżeli przedsiębiorca powraca do zwolnienia z VAT powinien uzupełnić część C.1.

W części C.1. należy zaznaczyć poz. 30 (podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy) oraz w poz. 40 podać dokładną datę, od której przedsiębiorca będzie ponownie korzystał ze zwolnienia z VAT. Powinien to być pierwszy dzień miesiąca, od którego przedsiębiorca powraca do zwolnienia.  

Pozostałe pozycje w części C.1. pozostawia się puste.

Część E. Podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika

W części E. należy wprowadzić dane podatnika lub osoby go reprezentującej, uzupełnić datę wypełnienia oraz złożyć podpis.

Powrót do zwolnienia z VAT - konsekwencje  

Podsumowując, możliwy jest powrót do zwolnienia z VAT po spełnieniu ustawowych warunków. Przedsiębiorca powracając do zwolnienia z podatku VAT powinien jednak pamiętać o tym, że rezygnacja z VAT najczęściej powoduje konieczność dokonania korekty odliczonego podatku. Dotyczy to towarów i materiałów, które nie zostały sprzedane przed powrotnym przejściem na zwolnienie, a także środków trwałych i wyposażenia.

Konsekwencje w zakresie korekty odliczonego podatku VAT w związku z powrotem do zwolnienia omawia artykuł: Rezygnacja z VAT już działającej firmy - czy jest możliwa?

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów