0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Płatności bezgotówkowe w małych i średnich przedsiębiorstwach – jakie korzyści może przynieść ich wdrożenie w Twojej firmie

Wielkość tekstu:

Polacy cenią sobie wygodę, zwłaszcza jeśli chodzi o codzienne sprawy takie jak bieżące wydatki. Jak pokazuje badanie “Preferencje płatnicze Polaków 2024” przeprowadzone przez PolCard form Fiserv, aż 75 proc. konsumentów regularnie wybiera płatności bezgotówkowe. W dzisiejszym świecie posiadanie terminala płatniczego ułatwia transakcje nie tylko klientom, ale także przyczynia się do zwiększenia sprzedaży, przychodów i poprawy wizerunku firmy. Jakie jeszcze korzyści dla MŚP niesie ze sobą posiadanie urządzeń do płatności bezgotówkowych?
Zgodnie z raportem "Płatności bezgotówkowe w Polskich MŚP", opracowanym przez PolCard from Fiserv, małe i średnie firmy wskazują na wiele korzyści płynących z posiadania terminala płatniczego. Najczęściej wymienianą przez nich zaletą jest szybsza i bardziej efektywna obsługa klientów (65 proc.). Na drugim miejscu znalazł się wizerunek nowoczesnej firmy (51 proc.). Ponad 45 proc. ankietowanych firm docenia również mniejsze ryzyko błędów w rozliczeniach oraz zmniejszone ryzyko związane z oszustwami i kradzieżami (43 proc.). Ważną zaletą dla wielu mniejszych przedsiębiorców okazała się również lepsza kontrola nad budżetem (39,5 proc).

Szybciej, łatwiej i sprawniej

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla klientów, jak i dla biznesu. Konsumenci coraz chętniej korzystają z tego rodzaju płatności, w szczególności ze względu na ich wygodę oraz szybkość. Nie muszą już mieć przy sobie gotówki, a nawet karty płatniczej, wystarczy telefon bądź zegarek. Z perspektywy przedsiębiorcy, posiadanie terminala płatniczego znacząco ułatwia obsługę klienta, jak również zwiększa konkurencyjność firmy. Daje możliwość, nie tylko integracji kasy fiskalnej z terminalem, ale również instalacji np. kasy samoobsługowej.
Dla wielu klientów bardzo ważna jest wygoda podczas robienia zakupów, którą daje m.in. terminal płatniczy. Niestety, przeprowadzone przez nas badanie pokazuje, że wciąż 56 proc. ankietowanych MŚP z sektora handlowego i usługowego go nie posiada. Warto pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad wdrożeniem, po raz pierwszy, nowoczesnych rozwiązań płatniczych w swoich firmach mogą skorzystać np. z Programu Fundacji Polska Bezgotówkowa. Program ten umożliwia bezpłatne wdrożenie oraz korzystanie z terminala płatniczego przez pierwsze 12 miesięcy od momentu instalacji – mówi Krzysztof Polończyk, prezes zarządu z Fiserv Polska S.A.

Ulga podatkowa na płatności bezgotówkowe

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na nabycie lub wynajem terminala płatniczego, mogą skorzystać także z ulgi podatkowej. Polega ona na dodatkowym odliczeniu wydatków związanych z zakupem terminala oraz jego eksploatacją od podstawy opodatkowania (PIT lub CIT). Przysługujące limity ulgi zależą od specyfiki sytuacji podatkowej podatnika: 1 tys. zł rocznie dla przedsiębiorców zobowiązanych do korzystania z kasy fiskalnej lub 2,5 tys. zł rocznie dla tych, którzy nie posiadają takiego obowiązku.
Prawo do ulgi obowiązuje przez dwa lata podatkowe od momentu, kiedy przedsiębiorca umożliwił swoim klientom płatności za pomocą terminala płatniczego. Innymi słowy, jeśli firma ponosi wydatki związane z obsługą płatności bezgotówkowych w 2024 roku, ulga przysługuje jej w rozliczeniach za lata 2024 i 2025. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z ulgi w opcji rozszerzonej, która umożliwia odliczenie nawet 200 proc. poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 2 tys. zł rocznie.
Dodatkowo, w ustawie o podatku od towarów i usług zawarte są dodatkowe rozwiązania premiujące płatności bezgotówkowe. Podatnicy, którzy spełniają określone warunki, mogą liczyć na zwrot podatku VAT w ciągu 15 dni.

Terminal płatniczy to dodatkowy zysk

Obecnie terminale płatnicze oferują więcej możliwości niż tylko przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Usługi takie jak cashback (wypłata gotówki w kasie sklepu) czy wpłata pieniędzy na kartę, mogą być realizowane w punkcie posiadającym terminal. Istotną funkcją dla wielu przedsiębiorców może okazać się również DCC (Dynamic Currency Conversion) – umożliwia ona płatności w obcej walucie bez konieczności posiadania karty wielowalutowej. Posiadacze terminali PolCard form Fiserv w przypadku nagłych wydatków mogą skorzystać także z szybkiej pożyczki.
Niestety nadal wielu przedsiębiorców nie dostrzega potencjału dodatkowych usług oferowanych w ramach posiadanych terminali płatniczych. Takie usługi stanowią doskonałą możliwość do generowania dodatkowych dochodów. Co więcej, nasze badania przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polaków potwierdzają, że są oni zainteresowani tego rodzaju udogodnieniami. Możliwość otrzymywania cashbacku, płatności w obcej walucie czy też wpłaty na kartę to tylko niektóre z nich – mówi Krzysztof Polończyk, prezes zarządu z Fiserv Polska S.A.

Wystarczy tylko telefon

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie - jaki terminal wybrać? Wszystko zależy od potrzeb naszego biznesu. Może się okazać, że wystarczy tylko telefon komórkowy. Najogólniej terminale możemy podzielić na 3 rodzaje:

Terminal stacjonarny

Musi być podłączony do prądu oraz internetu, dzięki czemu nie wymaga ładowania. Bez problemu można podłączyć do niego PIN pad, co niweluje konieczność podawania urządzenia klientowi przy każdej płatności. Świetnie sprawdzi się np. w sklepach.

Terminal mobilny

Nie musi być podłączony do prądu. Posiada baterię, która pozwala mu działać kilkanaście godzin na jednym ładowaniu. Bez problemu łączy się z internetem za pomocą Wi-Fi bądź Bluetooth. Idealny np. do restauracji czy barów.

Terminal w smartfonie – aplikacja PolCard® Go

Nie wymaga zakupu fizycznego urządzenia. Terminal w postaci aplikacji można zainstalować na każdym smartfonie wyposażonym w moduł NFC i system Android w wersji 8.1 lub wyższej. Świetne rozwiązanie np. dla kurierów, taksówkarzy lub przedsiębiorców, którzy świadczą usługi u klientów.
Więcej informacji na temat płatności bezgotówkowych dostępnych jest w zakładce #FirmaBezgotówkowa na stronie polcard.pl

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów