0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak przygotować się do wynajmu długoterminowego auta?

Wielkość tekstu:

Wynajem długoterminowy aut jest obecnie równie popularną opcją co leasing samochodowy. W jaki sposób przygotować się do zawarcia umowy abonamentu na samochód?

Analiza sytuacji finansowej

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed podjęciem decyzji o długoterminowym wynajmie auta, jest analiza swojej sytuacji finansowej. Musisz bowiem zyskać pewność, że będziesz w stanie opłacać co miesiąc czynsz w ustalonej w umowie wysokości. Warto również pamiętać, że jeżeli podczas trwania umowy zostanie przekroczony określony limit kilometrów, niezbędna jest dopłatazanadprzebieg.

Przygotowanie niezbędnej dokumentacji

Jeżeli sytuacja finansowa pozwala Ci na zawarcie umowy abonamentowej, musisz pamiętać o przygotowaniu potrzebnych dokumentów. W przypadku wynajmu samochodów długoterminowego niezbędne są wyłącznie dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport – oraz prawo jazdy.

Warto wiedzieć!

Coraz więcej firm oferuje nie tylko auto na abonament dla firm, ale i wynajem długoterminowy aut dla osób prywatnych.

Określenie długości umowy

Przed zawarciem umowy wynajmu dlugoterminowego auta należy również określić czas użytkowania wynajmowanego samochodu. Umowa abonamentowa nie może trwać krócej niż 12 miesięcy. Maksymalny czas jej obowiązywania wynosi z kolei najczęściej 48 miesięcy. Zmiana okresu umowy wiąże się jednocześnie ze zmianą w wysokości miesięcznej opłaty.

Ustalenie limitu kilometrów

Oprócz czasu, przez jaki chcesz korzystać z wynajmowanego auta, musisz określić również ilość przejechanych w ciągu roku kilometrów. Taka informacja umożliwia wyliczenie odpowiedniej raty abonamentu, którą będziesz co miesiąc opłacać w zamian za użytkowanie wybranego samochodu. Im więcej kilometrów pokonujesz,tymwyższa jest comiesięczna opłata za najem długoterminowy auta. Warto dobrze zastanowić się nad podanymi w umowie kilometrami – ich przekroczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Określenie wkładu własnego

Zanim podpiszesz umowę wynajmu długoterminowego samochodów, powinieneś również określić wysokość wkładu własnego, inaczej nazywanego opłatą na start. Musisz wiedzieć, że nie jest on wcale obowiązkowy, jednak wpłacenie choćby niewielkiej jednorazowej kwoty może znacząco wpłynąć na wysokość comiesięcznej opłaty abonamentowej. Możesz więc zrezygnować z wkładu własnego lub samodzielnie określić jego wartość zgodnie z osobistymi możliwościami finansowymi.

Wybór pakietu wynajmu

Większość firm oferujących wynajem długoterminowy aut zapewnia klientom dostęp do dwóch pakietów abonamentu – podstawowego i rozszerzonego. Przykładowo, firma Automarket oferuje wynajmującym pakiety Basic oraz Comfort. Pierwszy z nich obejmuje ubezpieczenie OC + AC + NNW oraz koordynację likwidacji ewentualnych szkód. Drugi, rozszerzony pakiet wynajmu długoterminowego aut pozwala natomiast na korzystanie z dodatkowych usług, m.in.:

  • obsługi serwisowej w wybranym limicie kilometrów;
  • auta zastępczego na czas naprawy;
  • serwisu, wymiany i przechowywania opon.

Wybór pakietu podstawowego pozwala obniżyć comiesięczną ratę, z kolei pakiet rozszerzony – gwarantuje znaczną oszczędność czasu i pozwala uniknąć wysokich kosztów dodatkowych.

Wybór konkretnego modelu

Kolejną ważną decyzją, jaką musisz podjąć przed wynajmem, jest wybórkonkretnegomodelu samochodu. Większość polskich firm wynajmujących auta – np. Automarket.pl – oferuje swoim klientom zarówno osobowe, jak i dostawcze samochody w wersji nowej oraz używanej. Możesz więc wybierać spośród tysięcy dostępnych opcji – a ze względu na szeroki wybór bez trudu znajdziesz samochód odpowiadający potrzebom Twoim lub Twojej firmy. Coraz częściej możliwy jest wynajem długoterminowy aut elektrycznych, które z roku na rok zyskują na popularności.

Jak podaje Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, w trzecim kwartale 2023 roku już co czwarte nowe auto wykorzystywane przez polskie firmy było używane w ramach wynajmu długoterminowego. Jeśli poszukujesz pojazdu dla siebie lub swojego przedsiębiorstwa, to prosty sposób na oszczędność kosztów i czasu.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów