0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Harcerstwo - czy warto zapisać do niego dziecko?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

„Chcę się zapisać do harcerstwa” – to zdanie usłyszał zapewne niejeden rodzic. Trudno jednak podjąć decyzję, jeżeli zupełnie nie wiemy, czego nasze dziecko tak właściwie może się nauczyć. Oczywiście, wszyscy kojarzymy tę organizację, mundur, niektóre obyczaje, ale nie zawsze jasne jest, czym tak naprawdę zajmuje się ta społeczność. Co może dać dziecku harcerstwo

Harcerstwo ma bardzo dużo zalet

Harcerstwo jest wolontariatem. Nikt nie zmusza nikogo do uczestnictwa, decyzja musi być podjęta przez osobę, która chce zasilić szeregi ZHP. Zazwyczaj młodzi ludzie mają mnóstwo energii, ogromną chęć pomocy, motywację do działania i przede wszystkim naprawdę dużo radości. Dlatego też nic w tym dziwnego, że chcą to wykorzystać. Jeżeli wybiorą w tym celu harcerstwo – doskonale. Tego rodzaju aktywność naprawdę silnie wpływa na młodego człowieka. Dzięki uczestnictwu w przeróżnych akcjach uczy się odpowiedzialności, chłonie też wiele wartości. Dziecko często uczy się być po prostu dobrym człowiekiem, a to przecież niezwykle istotne.

Dzięki harcerstwu młody człowiek poznaje bardzo wiele wartościowych osób, wśród których może znaleźć przyjaciół na całe życie. Dodatkowo uczy się pracy w grupie, staje się bardziej zorganizowane. Pomaga innym ludziom i czerpie z tego dużą satysfakcję. Warto również pamiętać, że harcerstwo to dyscyplina. Dzieci muszą być naprawdę punktualne i wykonywać powierzone im zadania.

W trakcie obozów harcerskich ich członkowie uczą się samodzielności. Zazwyczaj obóz znajduje się w środku lasu, dzięki temu dziecko dowiaduje się, jak obcować z przyrodą i poznaje ją. Takie wydarzenia pomagają również w radzeniu sobie z różnymi lękami i nieśmiałością. Oprócz tego obozy to przede wszystkim doskonała zabawa, wspaniali, zgrani ludzie oraz niesamowite przygody, które pozostaną w pamięci na naprawdę długi czas.

Harcerstwo uczy wartości, patriotyzmu, szacunku dla ojczyzny, dla innych ludzi. Członkostwo w tej organizacji z pewnością kształtuje charakter i wychowuje.

Harcerstwo... Ale ZHP czy ZHR?

Jeżeli uznamy, że chcemy zapisać dziecko do harcerstwa, warto zastanowić się nad organizacją. Jak wiadomo w Polsce funkcjonują dwa związku: Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Oczywiście w niektórych miejscowościach nie mamy takiego wyboru, ponieważ istnieje tylko jedna drużyna, jednak w większych miastach zazwyczaj musimy podjąć decyzję. Czym różnią się te dwie organizacje? ZHP powstało znacznie wcześniej, a w jego szeregach znajduje się o wiele więcej członków. Z kolei ZHR jest organizacją bardziej nastawioną na wiarę katolicką. Niemal wszyscy przełożeni są katolikami, a członkowie, którzy nie wyznają tej religii, zazwyczaj są w trakcie poszukiwania wiary.

Czy warto? 

Jeżeli tylko dziecko wyraża taką chęć, z pewnością warto zapisać je do harcerstwa. To lekcja życia, z której młody człowiek z pewnością wyniesie wiele. Dodatkowo w tej wspólnocie z pewnością spędzi wspaniale czas i pozna niesamowitych ludzi. Poza tym, kiedy tylko poczuje, że nie chce już rozwijać się w taki sposób, w każdej chwili może zrezygnować. Doświadczenia wyniesione z jego działalności w harcerstwie będą na pewno niezwykle cenne.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów