0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy wygląd języka może świadczyć o stanie naszego zdrowia?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czasami niepozorne elementy mogą mieć duże znaczenie. Dlatego warto zwrócić uwagę na wygląd języka. Często nie mamy świadomości, że kolor, kształt i nalot mogą coś znaczyć, jednak obserwacja języka może nam sporo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Co oznaczają wszystkie zmiany? Zdrowy organizm to różowy i gładki język. Jest on dla nas bardzo ważny, bo dzięki znajdującym się na nim kubkom smakowym, odczuwamy, co jemy, dodatkowo bez niego nie moglibyśmy mówić czy przełykać. Wygląd języka może dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Spójrz w lustro i sprawdź, czy wszystko jest takie, jak być powinno.

Wygląd języka - mapa miejsc języka

Przede wszystkim w oczy rzuca się nam środek języka, który zazwyczaj sygnalizuje, co dzieje się w naszym żołądku. Jeżeli źle trawimy, szybko zauważymy zmiany w tej części. Świadczyć one mogę również o innych kłopotach z tym związanych, np. o powstających wrzodach żołądka. Z kolei wygląd języka na jego końcu mówi o naszym krążeniu i sercu. Poza tym jeżeli jesteśmy chorzy, mamy podwyższoną temperaturę ciała, ta część może być zaczerwieniona. Zmiany u nasady języka sugerują z kolei problemy z jelitami.

Co natomiast mówią boki? Te, które są najbliżej środka, mówią jak pracuje nasza śledziona, lewy bok obrazuje stan naszej wątroby, a prawy pokazuje, czy dotyczą nas problemy dróg żółciowych.

Co oznaczają zmiany na języku?

Kolor

Jeżeli twój język jest wyraźnie czerwony, może wskazywać na brak witamin lub przekrwienie narządów. Końcówka języka w tym kolorze sugeruje problemy z sercem lub krążeniem, np. nadciśnienie. Dodatkowo takie przebarwienie pojawia się u osób, które nadto się denerwują i mają problemy ze snem. Jeśli zaczerwienienie pojawia się wyłącznie w środkowej części, możliwe, że nasze odżywianie nie jest racjonalne. Jest to częsty objaw u osób, które są na diecie i pozbywają się zbędnych kilogramów.

W odwrotnej sytuacji, czyli w momencie, kiedy nasz język jest bardzo blady, nawet biały, prawdopodobnie cierpimy na problemy z sercem lub anemię.

Nie na żarty można się jednak wystraszyć, kiedy część naszego języka zrobi się… czarna. Taka barwa może świadczyć o problemach z nerkami. 

Nalot

Nalot często pojawia się na naszym języku. Cienkiej białej warstwy zazwyczaj nie musisz się obawiać. Jeżeli jednak jest grubsza, sugerować może problemy z trawieniem, żołądkiem czy anemię. Pamiętajmy jednak, że taki nalot pojawia się również przy stosowaniu antybiotyków.

Jeżeli po prawej stronie języka nalot jest zielonkawy, może to oznaczać, że nasza wątroba jest osłabiona.

Żółty nalot pojawia się u osób, które zbyt często piją kawę, używają dużo pikantnych przypraw czy po prostu są przegrzane (dlatego pojawia się nierzadko latem). To jednak nie wszystko. Żółty nalot może też pojawić się u osób, które palą papierosy, cierpią na chorobę wrzodową żołądka lub mają problem z drogami żółciowymi.

Nalot może być również brązowy, taki kolor może wystąpić u osób palących papierosy, pijących duże ilości kawy i herbaty, ale również u osób, które mają problemy z układem oddechowym, zanieczyszczony organizm lub problemy z żołądkiem.

Szary kolor nalotu może sygnalizować nam anemię, niedobór żelaza lub wirus opryszczki.

Wygląd

Jeżeli język jest mały, tzn. kiedy wysuwasz go, jego szerokość jest mniejsza niż kącików ust, prawdopodobnie masz niską odporność. Warto wówczas uzupełnić dietę w witaminy i minerały.

Z kolei duży, gruby język może sugerować problemy z oddechem (np. bezdech w trakcie snu), ale także kłopoty z nerkami, sercem czy śledzioną.

Na wygląd języka mogą wpływać leki, tryb życia, jedzenie i napoje, zatem pamiętajmy, że nie wszystkie zmiany na języku są jednoznaczne z chorobą. Nie musimy się zamartwiać za każdym razem. Jeżeli jednak wygląd języka nie poprawia się, a dodatkowo my nie mamy zbyt dobrego samopoczucia, warto dokładnie przyjrzeć się swojemu organizmowi i udać się do lekarza. Być może coś nam podpowiada. Warto skorzystać z tej wskazówki.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów