0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Higiena pracy przy komputerze od podstaw (cz. 2)

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W poprzedniej części tekstu opisaliśmy zasady higieny pracy przy komputerze. W ich gronie wymieniliśmy te, które znalazły się w rozporządzeniu sprzed 16 lat - dość archaiczne, biorąc pod uwagę postęp technologiczny i pojawienie się w jego wyniku nowych urządzeń powszechnie stosowanych w pracy, takich jak np. laptopy. Komputery przenośne nie posiadają odłączanych klawiatur, które można dowolnie ustawiać na biurku - dlatego pracodawcy powinni zapewniać dodatkowe klawiatury, podłączane przez USB.

Higiena pracy przy komputerze

W tym artykule omówimy kwestię bezpieczeństwa - jak wiadomo, komputer jest urządzeniem dość delikatnym, które łatwo uszkodzić. Co gorsza, niewłaściwe z niego korzystanie może narazić na uszczerbek na zdrowiu jego użytkownika. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych przykazań, jakie trzeba mieć w pamięci, korzystając z komputera.

Higiena pracy przy komputerze - podstawowe zasady

  • Nie stawiaj w pobliżu komputera napojów ani jedzenia. Mniejsze zagrożenie - bo jedynie dotyczące zabrudzenia klawiatury - występuje w przypadku sprzętów stacjonarnych. Laptopy są dużo bardziej narażone na uszczerbek, gdyż mają zwartą konstrukcję. Oblanie klawiatury laptopa zwykle kończy się awarią całego urządzenia.
  • Zadbaj o właściwą wentylację sprzętu. Komputery stacjonarne zazwyczaj mają kratki wentylacyjne z tyłu obudowy - czasem także z boku. Nie ustawiaj ich więc tą stroną do ściany lub biurka, gdyż wtedy ciepłe powietrze nie będzie miało ujścia, co z kolei może doprowadzić do przegrzania się urządzenia. W przypadku laptopów ważniejszą rzeczą jest właściwe podłoże - skondensowanie podzespołów w kompaktowej obudowie powoduje, że sprzęt łatwo się nagrzewa, dlatego warto kłaść go na specjalnych podkładkach. Niewłaściwe jest za to umieszczanie ich na udach (mimo iż swoją nazwę zawdzięczają właśnie tej pozycji) - zarówno pod względem odprowadzania ciepła, jak i nieprawidłowej postawy użytkownika. Uwaga! Zasady dotyczące przegrzewania obejmują również monitory - one także powinny stać w pewnej odległości od ścian czy przegród biurkowych. Trzeba uważać też wtedy, gdy obok ekranu znajduje się lampka. Nie powinna ona dotykać sprzętu ani go ogrzewać.
  • Komputery - zarówno stacjonarne, jak i laptopy - powinny być podłączone do listwy antyprzepięciowej. Wpinanie kabli od sprzętów do zwyczajnych przedłużaczy jest niebezpieczne. Przy pracy z ważnymi danymi warto zainwestować w UPS, czyli urządzenie podtrzymujące napięcie w przypadku awarii zasilania.
  • Usuń z zasięgu swoich nóg wszelkie kable podłączone do komputera. W trakcie pracy można je przypadkowo odłączyć, co może skończyć się źle dla dysku twardego lub zasilacza - wszelkie gwałtowne odłączanie energii jest szkodliwe dla urządzenia.
  • W żadnym wypadku nie korzystaj z komputera ze ściągniętą obudową. Jest ona w końcu po to, by osłaniać działające pod napięciem podzespoły. Wylanie czegoś na otwartą jednostkę główną może skutkować w najlepszym razie uszkodzeniem sprzętu, w najgorszym - porażeniem prądem oraz wybuchem pożaru. Uwaga! Wiele osób myśli, że zdjęcie obudowy jest właściwym działaniem w trakcie wysokich temperatur - nic bardziej mylnego!
  • Nie wyłączaj komputera, odłączając go od razu od prądu. Takie zachowanie jest szkodliwe dla danych zapisanych na urządzeniu - system musi się prawidłowo wyłączyć. Częste nieprawidłowe wyłączanie sprzętu może skutkować wadą mechaniczną dysku twardego.
  • Pamiętaj, że wnętrze obudowy powinno być wolne od kurzu. Wszystkie podzespoły - a szczególnie dysk twardy - muszą zostać stabilnie umocowane w środku jednostki centralnej. Nie może zdarzyć się sytuacja, że przypadkowe kopnięcie obudowy spowoduje przesunięcie któregoś z elementów.
  • Nie kładź na obudowie żadnych przedmiotów - a szczególnie takich, które hamują odpływ ciepłego powietrza.
  • Zadbaj o właściwą wilgotność w pomieszczeniu (powyżej 50%) - sucha atmosfera źle wpływa na urządzenia elektroniczne. Z drugiej strony trzeba zachować umiarkowanie, gdyż zbyt nasycone parą wodną powietrze może być w dłuższej perspektywie szkodliwe.
  • Jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy w zakresie technologii informatycznej, nie naprawiaj samodzielnie komputerów. W sytuacji gdy jesteś zmuszony coś zrobić wewnątrz obudowy, pamiętaj, by najpierw odłączyć prąd (wyjmując wtyczkę lub wyłączając zasilacz), a potem dotknąć na chwilę obiema rękami obudowy komputera, by się uziemić. Używaj śrubokręta z czujnikiem napięcia. Nie dotykaj wnętrza włączonej jednostki centralnej, nie próbuj zatrzymywać wentylatorów palcami.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów