Poradnik Przedsiębiorcy

Jak zmierzyć wydajność komputera?

Wydajność komputera rośnie w zastraszającym tempie. Wie o tym doskonale każdy, kto np. cztery lata temu wydał dwie pensje na sprzęt z górnej półki, by go dziś sprzedać za marne grosze. To, co w 2010 roku uchodziło za high-end, obecnie kwalifikuje się najwyżej do niskiej półki. Wobec tego pojawiają się pytania: jak możemy sprawdzić wydajność komputera na tle najnowszych modeli? No i jak sprawdzić, czy posiadany lub przyszły sprzęt poradzi sobie z planowanymi zadaniami?

Wydajność komputera

FLOPS, inaczej liczba flopów, to podstawowy czynnik, obrazujący wydajność komputera, zarówno ujmowanego jako całość, jak i poszczególnych podzespołów - procesora oraz układu graficznego.

FLOPS = Floating Point Operations Per Second, liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę

 

Wynik we flopach jest brany pod uwagę przy aktualizowaniu listy TOP500, czyli rankingu wydajności superkomputerów. Aktualny lider, chiński TIANHE-2, potrafi wykonywać obliczenia z prędkością ponad 55 petaflopów, co przekłada się na… 55 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

Jednak FLOPS to dla przeciętnego, domowego czy biurowego, użytkownika raczej kiepski miernik. Jak więc zmierzyć wydajność komputera? System Windows (do wersji 8.0) udostępnia wszystkim swój Indeks Wydajności, który można zobaczyć, klikając prawym przyciskiem myszy na ikonkę Mój Komputer i wybierając z rozwijanego menu opcję Właściwości.

wydajność komputera

W ten sposób zobaczymy, jak Microsoft ocenia efektywność poszczególnych podzespołów. Najniższy wynik jest równocześnie wynikiem ogólnym, oceną końcową  wydajności komputera. Windowsowski test trzeba jednak traktować wyłącznie orientacyjnie.

Najlepszym sposobem na holistyczny pomiar wydajności komputera jest skorzystanie z programu 3D Mark. Co prawda jest on nastawiony głównie na testowanie mocy układu graficznego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by jego wynik traktować jak ogólne możliwości obliczeniowe posiadanego sprzętu.

Ciekawostka

Aplikacją 3D Mark można przetestować także efektywność urządzeń przenośnych - smartfona i tableta - gdyż działa ona na Androidzie, Windowsie RT i iOS.

 

Jeśli chcesz przetestować możliwości swojego procesora, skorzystaj z programu PassMark PerformanceTest (30 dni darmowego użytkowania). Porównanie wydajności CPU znajdziesz w rankingu procesorów. Aby sprawdzić prędkość transferu danych na kupionym dysku wykonanym w technologii SSD, włącz aplikację AS SSD Benchmark.