0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak rozliczyć przekazanie towarów handlowych firmie męża?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Chciałabym przekazać towary handlowe firmie męża, który, tak jak ja, jest czynnym podatnikiem i mamy wspólność majątkową. Przy czym nie zamierzam likwidować działalności. W jaki sposób mogę to zrobić, czy mam wystawić fakturę? Czy przekazanie podlega opodatkowaniu VAT i podatkiem dochodowym? Oraz czy po przekazaniu muszę sporządzić remanent i zgłosić do urzędu skarbowego?

Janina, Lublin

 

W przypadku przekazania towarów handlowych do firmy męża należy sporządzić protokół przekazania z wyszczególnieniem na kwotę netto, podatek VAT, kwotę brutto.

Czynność ta nie powinna być udokumentowana fakturą, ale jeśli przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie towarów, wówczas to przekazanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Co do zasady przekazanie towarów handlowych między firmami małżonków, którzy mają wspólność majątkową, nie wywoła jednak powstania przychodu z tytułu podatku dochodowego.

Po sporządzeniu protokołu należałoby wykazać przekazanie towarów bezpośrednio w rejestrze VAT sprzedaży, aby wykazać podatek VAT należny.

Po przekazaniu towarów handlowych nie ma Pani obowiązku sporządzania remanentu w firmie. Na koniec roku ma Pani obowiązek sporządzić spis z natury.

Remanent należałoby zgłosić do urzędu skarbowego w przypadku, gdyby był przeprowadzony w innym terminie niż 31 grudnia lub na dzień rozpoczęcia działalności.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów