W halloweenowy wieczór jedni lubią przebieranki i zabawę ze znajomymi, inni wolą zakopać się pod kocem i czerpać przyjemność z własnego strachu, oglądając dobry horror. Jeśli jesteś zwolennikiem mocnych filmowych wrażeń, przeczytaj nasze zestawienie trzynastu najlepszych dreszczowców, które każdy musi choć raz w życiu zobaczyć. I przeżyć.
Szósty zmysł
Niezwykła opowieść o chłopczyku, który potrafi komunikować się ze zmarłymi. Ten nadprzyrodzony dar zmienia jego życie w koszmar, z którego próbuje go wyciągnąć uzdolniony psycholog dziecięcy (Bruce Willis). Więcej napisać nie mogę, by nie zepsuć nikomu wrażeń. To z pewnością film, który najbardziej emocjonuje za pierwszym razem. Później, znając jego tajemnicę, nie ma się już takiej przyjemności oglądania. Jeśli zatem nigdy nie widziałeś Szóstego zmysłu, zapnij pasy i przygotuj się na wielkie emocje.
American Horror Story
To nie pojedynczy film, a serial - na dodatek zbudowany tak, że każdy sezon to oddzielna opowieść. Pierwsza z nich to historia nawiedzonego w domu, słynącego z krótkiej oczekiwanej długości życia swoich lokatorów. Akcja drugiego sezonu toczy się w szpitalu psychiatrycznym, trzeci zaś dotyczy losów sabatu czarownic z amerykańskiego Południa. Dlaczego warto poświęcić kilkanaście godzin życia na American Horror Story? Bo to po prostu dobry dreszczowiec z mnóstwem krwi, zwrotów akcji i zjawisk nadprzyrodzonych. Wisienką na torcie jest tu kapitalna obsada, z fenomenalnymi Jessicą Lange i Frances Conroy na czele, które pojawiają się we wszystkich sezonach.
Ghost Adventures
Jedyny w zestawieniu serial dokumentalny. Ghost Adventures to zespół amerykańskich łowców duchów, założony przez pochodzących z Las Vegas Zaka Bagansa, Aarona Goodwina i Nicka Groffa, do których dołączyli później technicy audio-video Jay Wasley oraz Billy Toley. Ekipa odwiedza najbardziej nawiedzone budynki w USA i Europie i spędza w nich całą noc w zupełnym zamknięciu, by zbierać wiarygodne dowody na istnienie życia pozagrobowego. To, co odróżnia Ghost Adventures od innych grup pasjonatów, to stosowanie całej gamy wyrafinowanych urządzeń, dzięki którym nawet najwięksi sceptycy tracą rezon. Upiorne głosy, cienie czy nawet całe widmowe sylwetki rejestrowane są m.in. za pomocą kamer termowizyjnych, detektorów ruchu i specjalnych skanerów dźwiękowych. Nie boisz się horrorów? Nie wierzysz w duchy? Obejrzyj kilka odcinków Ghost Adventures, a twoje życie zmieni się na zawsze.
Inni
Ten klimatyczny horror, podobnie jak Szósty zmysł, najlepiej ogląda się za pierwszym razem. Opowiada historię samotnej matki, mieszkającej w ogromnej rezydencji gdzieś na południu Anglii. Jej dzieci cierpią na straszną przypadłość - są uczulone na światło słoneczne. Rodzina wiedzie więc smutne życie wśród wiecznych ciemności pustych pokojów. Aż do czasu, gdy w progu pojawia się trójka osobliwych służących, a w domu zaczynają dziać się tajemnicze rzeczy… Zakończenie Innych zaskoczy każdego!
Lśnienie
Absolutna klasyka horroru w reżyserii Stanleya Kubricka i na podstawie książki Stevena Kinga. Znakomite studium obłędu, w jaki wpada główny bohater - pisarz (Jack Nicholson) - zamieszkujący wraz z rodziną opuszczony zimą górski hotel Overlook. Warto zobaczyć ze względu na intrygującą fabułę, doskonałą grę aktorską i kunszt reżyserski Kubricka, który potrafił wyciągnąć wszystko, co najlepsze z przeciętnego dzieła Kinga.
Smętarz dla zwierzaków
Druga w zestawieniu adaptacja prozy Stevena Kinga. Film opiera się na powszechnym w amerykańskiej popkulturze lęku przed indiańskimi klątwami. Tytułowy zwierzęcy cmentarz leży niedaleko domu, do którego właśnie wprowadziła się nowa rodzina. Gdy niedługo później pod kołami auta ginie ukochany kotek, bohaterowie filmu postanawiają pochować go na tajemniczej nekropolii, mimo krążących opowieści o tym, że jest to ziemia przeklęta przez rdzennych mieszkańców Ameryki. Co dalej? Przekonajcie się sami.
Jeździec bez głowy
Na liście nie może zabraknąć Tima Burtona, reżysera, który wprost uwielbia czarny humor, makabrę i klimaty grozy. Jeździec bez głowy to zdecydowanie najmroczniejsze dzieło Burtona, który wcześniej łagodził swoje filmy odrobiną groteski - jak w Soku z żuka czy Edwardzie Nożycorękim. Tu opowiada historię amerykańskiej wioski Sleepy Hollow, do której trafia nowojorski policjant Ichabod Crane, racjonalista, sceptyk i pasjonat postępu naukowego (XIX wiek). Nawiedzający wioskę tytułowy jeździec szybko wybija mu z głowy dotychczasowe przekonania. Film trzeba obejrzeć przede wszystkim ze względu na gęstą atmosferę, która u każdego widza, nawet najtwardszego, wywoła gęsią skórkę.
The Ring: Krąg
Japoński horror, który sprawił, że miliony ludzi na całym świecie czują się nieswojo, zasypiając w pokoju z wyłączonym telewizorem. Fabuła opowiada o tajemniczej kasecie wideo, po obejrzeniu której do każdego widza dzwoni telefon zapowiadający jego rychłą śmierć. Klątwa zbiera kolejne ofiary, a dziennikarce badającej sprawę kasety zostaje coraz mniej czasu na rozwikłanie zagadki...
Sierociniec
Do dawnego sierocińca gdzieś w Hiszpanii wprowadza się wraz z rodziną Laura, jego dawna lokatorka, chcąc prowadzić w nim ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci. Wszystko się komplikuje, gdy jej adoptowany synek, Simon, zaczyna zachowywać się osobliwie, znajdując sobie niewidzialnych przyjaciół. Po nitce do kłębka bohaterka odkrywa szokującą prawdę ze swojej przeszłości, silnie powiązanej z mrocznym budynkiem sierocińca...
Blair Witch Project
Film, który zdobył sławę dzięki nietypowej formie realizacji. To paradokument, czyli fikcyjny obraz udający zapis prawdziwych wydarzeń. Trójka młodych ludzi postanawia udać się do lasów w pobliżu miejscowości Burkittsville, by przekonać się, czy historie o straszliwej wiedźmie nawiedzającej te okolice są prawdziwe. Blair Witch Project jest warty obejrzenia przede wszystkim ze względu na potężną iluzję realizmu, zachowaną do samego, szokującego, zakończenia.
Dziecko Rosemary
Jeden z najlepszych filmów Romana Polańskiego, mroczna i hipnotyczna opowieść o małżeństwie, którego sąsiedzi okazują się wpływowymi członkami sekty satanistów. Kobietę - tytułową Rosemary - notorycznie nawiedzają przerażające koszmary, a w jej otoczeniu dzieją się dziwne rzeczy. Gdy niespodziewanie zachodzi w ciążę, zaczyna rozumieć, kto tak naprawdę jest ojcem jej nienarodzonego dziecka… Mimo swoich lat Dziecko Rosemary potrafi przerazić każdego.
Pandorum
Z pełnej czcicieli szatana Ziemi przenosimy się w przestrzeń kosmiczną, do klaustrofobicznego wnętrza statku Elysium. To istna Arka Noego, wysłana na odległą planetę przez przeczuwającą nadchodzącą globalną katastrofę ludzkość. Podczas lotu kilkoro członków załogi wybudza się z hibernacji, by odkryć, że zasilanie międzygwiezdnego wehikułu przestało działać, a na jego pokładzie pojawiły się agresywne istoty rodem z horrorów. Co tak naprawdę wydarzyło się na Elysium? Czy niedobitki ludzkości przetrwają walkę z nieznanym i założą nową cywilizację? Obejrzyj Pandorum, a poznasz wszystkie odpowiedzi.
Ukryty wymiar (Event Horizon)
Drugi w zestawieniu “kosmiczny horror”. Opowiada historię ekipy misji ratunkowej wysłanej w okolice Neptuna, skąd na Ziemię trafił sygnał z zaginionego przed laty statku Event Horizon. Wspomniany statek był wielką nadzieją ludzkości na eksplorację nieznanych rejonów kosmosu, gdyż wyposażono go w nowatorski napęd zakrzywiający czasoprzestrzeń. Niestety, okazało się, że - z niewyjaśnionych przyczyn - cała załoga zginęła w potworny sposób. Co się stało na pokładzie Event Horizon? Odpowiedź może cię, drogi czytelniku, mocno zaskoczyć...