Kupno mieszkania lub domu - inwestycja na całe życie

Wielkość tekstu:

Kupno mieszkania lub domu to często inwestycja na całe życie. Dlatego decyzja o wyborze konkretnej nieruchomości powinna być dobrze przemyślana. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania!

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego mieszkania trzeba odpowiedzieć sobie na szereg ważnych pytań. Warto wiedzieć, jakie aspekty są najważniejsze podczas wyboru odpowiedniego lokum. Jeżeli planujesz zakup domu lub mieszkania, koniecznie weź pod uwagę nasze wskazówki.

Mieszkanie na sprzedaż – rynek pierwotny czy wtórny?

Podczas poszukiwań wymarzonego lokum należy podjąć decyzję, czy mieszkanie będzie pochodziło z rynku pierwotnego czy wtórnego. Mieszkanie z rynku pierwotnego oferuje wyższy standard wykończenia, a oprócz tego możesz je urządzić zgodnie z własnymi potrzebami i gustem. Wady mieszkań z rynku pierwotnego to wysoka cena, a często także długi czas oczekiwania na możliwość wprowadzenia się. Lokal z rynku wtórnego można z kolei kupić w atrakcyjnej cenie, która najczęściej podlega dodatkowej negocjacji. Jeżeli mieszkanie jest umeblowane, można wprowadzić się do niego od razu po zakupie. Często trzeba się jednak liczyć z koniecznością przeprowadzenia remontu. Wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym zależy więc od Twoich indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych.

Mieszkanie położone w centrum czy na obrzeżach miasta?

Ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania, jest jego lokalizacja. W tej kwestii warto zwrócić uwagę przede wszystkim na swoje indywidualne upodobania. Podczas gdy jedni preferują widne mieszkanie położone w centrum miasta, inni wolą, kiedy mieszkanie znajduje się w spokojnej okolicy. Możliwości jest wiele - możesz zdecydować się np. na mieszkanie na VIII piętrze budynku położonego w centrum miasta lub piękne dwupoziomowe mieszkanie na obrzeżach. Ciekawą propozycją jest również wybór strzeżonego apartamentowca położonego w pobliżu sklepów i punktów usługowych. Z kolei zwolenników mieszkania w domu z pewnością zainteresują nowoczesne domy na sprzedaż, znajdujące się w otoczeniu zieleni.

Ilu pokojowe mieszkanie kupić?

Przed zakupem mieszkania należy podjąć decyzję odnośnie metrażu. Wybór lokalu o określonej powierzchni zależy przede wszystkim od liczby mieszkańców. Idealną propozycją dla singla może być kawalerka lub mieszkanie dwupokojowe. Z kolei w przypadku rodziny z dziećmi dobrze sprawdzi się 3- lub 4-pokojowe mieszkanie. Świetnym rozwiązaniem jest tzw. rozkładowe mieszkanie, czyli takie, w którym każde pomieszczenie posiada wejście z przedpokoju. Warto jednak pamiętać, że im większy metraż, tym więcej sprzątania. Jeśli więc planujesz zakup lokalu mieszkalnego o sporej powierzchni, warto rozważyć podjęcie współpracy z profesjonalną firmą sprzątającą. Jeżeli chodzi o sprzątanie domu - cena za godzinę wynosi średnio 20 zł.

A może budowa domu?

Alternatywą dla zakupu mieszkania jest budowa domu. To popularne rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób. Budowa od podstaw zajmuje sporo czasu, ale zazwyczaj jest tańsza niż zakup gotowego budynku. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do budowy domu należy uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę. Są jednak pewne wyjątki. Jeżeli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na ten temat, sprawdź, co można budować bez pozwolenia i zgłoszenia.

Wybór odpowiedniego mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Podczas podejmowania decyzji należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami i preferencjami. Aby wybrać dom lub mieszkanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb, koniecznie skorzystaj z opisanych wyżej wskazówek!

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów