W każdej dziedzinie życia możemy obserwować pewne tendencje. Również w sporcie! Niektóre dyscypliny nagle zyskują na popularności, a inne notują gwałtowny spadek zainteresowania. Jaki trening oprócz biegania jest teraz na topie? Crossfit!
Crossfit - co to jest?
Crossfit to program treningu siłowego i kondycyjnego stworzony przez Amerykanina Grega Glassmana, który stosując swój autorski program, zaczął trenować oddział policji w Kalifornii. Trening okazał się na tyle skuteczny, że został zaanektowany do treningu marines czy strażaków amerykańskich. Jednak jednym z głównych założeń crossfitu jest możliwość uprawiania go przez dowolną osobę, która jest zdeterminowana by ćwiczyć, niezależnie od stopnia jej przygotowania czy kondycji. Jak to możliwe? Crossfit bazuje na codziennym programie ćwiczeń (tzw. WOD - Workout Of The Day), które wykonuje się w sposób określony, określoną ilość razy - im więcej rund, tym lepiej (tzw. AMRAP - As Many Rounds As Possible). Nacisk położony jest na naukę poprawnej techniki każdego ćwiczenia - dlatego wszyscy mogą ćwiczyć we własnym tempie. System crossfit jest skierowany do każdego: tym samym systemem trenowali aktorzy do filmu 300, armia amerykańska, a także osoby początkujące czy osoby z dużą nadwagą. Różnica tkwi w intensywności i poziomie obciążenia, a system treningowy pozostaje bez zmian. Walka, jaką toczy osoba na treningu crossfit, to walka ze sobą i ze swoimi limitami, a ich przesuwanie jest widoczne z treningu na trening.
Burpees - czyli jak wyglądają zajęcia crossfit
Crossfit to krótkie ogólnorozwojowe, intensywne treningi, których wynik jest dokładnie mierzony. Zestawy ćwiczeń nie izolują poszczególnych grup mięśniowych. Najczęściej pracuje całe ciało, przez co kształtowana jest ogólna sprawność fizyczna (GPP - General Physical Preparedness). Crossfit promuje poziom sprawności, który uczy zwinności i elastyczności; ćwiczy sprawność atletyczną, siłę i wytrzymałość, skupia się nie tylko na podnoszeniu ciężarów, ale wyrabia także szybkość, równowagę i precyzję, a na dodatek pozytywnie wpływa na odporność krążeniową oraz oddechową. Treningi crossfit są wykonywane jednym ciągiem, tętno pozostaje na wysokim poziomie przez cały trening. Duża intensywność zajęć równa się dużej ilości spalanych kalorii w bardzo krótkim czasie, dlatego jest to odpowiedni trening także dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.
Greg Glassman - twórca crossfitu opracował wiele różnych programów dziennych, niektóre nazwał na cześć znanych osób: żołnierzy, policjantów czy bohaterów lub żeńskimi imionami (tzw. The Nasty Girls - niegrzeczne dziewczyny). WOD może trwać od 5 do 30 min. Crossfit łączy w sobie m.in. klasyczne treningi siłowe (np. pompki, przysiady, podciąganie na drążku, ćwiczenia ze sztangą: martwy ciąg, podrzut, rwanie), elementy plyometryki (np. skoki, wieloskoki), bieganie, pływanie i wiosłowanie. Jednak jednym z najbardziej charakterystycznych ćwiczeń, które weszło do kanonu crossfit jest burpee - czyli pompka z wyskokiem. W zeszłym roku to ćwiczenie zostało wykorzystane w eliminacjach do CrossFit Games – ogólnoświatowych zawodów crossfit. Uczestnicy nagrywali filmy, gdzie przez 7 minut bez przerwy wykonywali burpees - im więcej powtórzeń udało im się zrobić, tym wyżej byli w klasyfikacji.
Jak wykonywać burpees?
1. Zacznij stojąc w pozycji stojącej.
2. Wykonaj przysiad, umieszczając dłonie na ziemi.
3. Wyrzuć nogi do tyłu i przejdź do podporu przodem.
4. Opuść klatkę do ziemi.
5. Unieś korpus.
6. Podciągnij nogi z powrotem pod siebie (robiąc krok lub wykop).
7. Wstań i wyskocz, wyciągając ręce do góry.
Naturą treningu crossfit jest wyzwanie, dlatego nawet najlepsi zawodnicy czerpią korzyści z każdego treningu. WOD zakłada wykonanie określonej kombinacji ćwiczeń w danym przedziale czasowym. Trenujący dobiera sobie obciążenie na miarę swoich możliwości i ustala intensywność, a im mocniejszy się staje, tym więcej powtórzeń będzie w stanie wykonać.
Chodzi o wspólnotę, czyli dlaczego crossfit stał się popularny?
Crossfit to alternatywa dla nowoczesnych, anonimowych klubów fitness, gdzie na bieżniach czy w strefach wolnych ciężarów ludzie trenują w słuchawkach i nie poszukują żadnych interakcji z innymi trenującymi. Crossfit to przede wszystkim ludzie. Nie potrzeba skomplikowanego sprzętu, wręcz przeciwnie - np. do dźwigania można wykorzystać zużyte opony czy worki z piaskiem. Niektóre WOD-y wymagają jedynie kawałka wolnej przestrzeni do wykonywania ćwiczeń. Treningi często są wykonywane na świeżym powietrzu w ciężkich warunkach, więc pot i brud to standardowe oznaki dobrego treningu. Ideą crossfitu jest rywalizacja - między uczestnikami treningu i ciągłe pokonywanie własnych barier. Nie chodzi jednak o to, żeby wygrać z innymi, tylko z sobą samym. Wszyscy się wspierają i dopingują - to jest ich pasja, ich sposób na życie - taki jest duch crossfitu. Klimat rodem z Podziemnego kręgu, gdzie Brad Pitt bije się z Edwardem Nortonem. Chodzi o wspólnotę - tę specyficzną więź, która tworzy się między trenującymi - współtowarzyszami niedoli. O organiczne poczucie, że jesteśmy jedną zgraną drużyną. Chodzi o to, by razem zmęczyć się do granic możliwości, leżeć na podłodze i ciężko oddychać. A potem wypić piwo z ekipą z siłowni.
It’s All About The Community to tytuł jednego z filmów promujących eliminacje Open (pierwszy etap kwalifikacyjny) do tegorocznej edycji CrossFitGames, czyli ogólnoświatowych zawodów crossfit. Zgłosić może się każdy, wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie zawodów, nagrać film z wykonywania ogłoszonego WOD’a i szukać się w tabeli razem z profesjonalnymi zawodnikami. Najlepsi przechodzą do kolejnego etapu - regionalnego, po którego zakończeniu 40 wyłonionych mężczyzn i 40 kobiet będzie walczyć na CrossFit Games o tytuł Najbardziej wysportowanego mężczyzny/wysportowanej kobiety na Ziemi (The Fittest Man/Women On Earth). Oprócz kategorii z uwzględnieniem płci, istnieją kategorie wiekowe: dla zawodników powyżej 40. roku życia oraz po raz pierwszy w tym roku kategoria dla nastolatków między 15. a 18. rokiem życia, a także kategoria drużynowa. W CrossFit Games 2014 tytuł Najbardziej wysportowanego mężczyzny na Ziemi zdobył już po raz czwarty Rich Froning - zwycięzca CrossFit Games w 2011, 2012, 2013. Tytuł Najbardziej wysportowanej kobiety na Ziemi wywalczyła Camille Leblanc-Bazinet, kanadyjska sztangistka.