0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pielęgnacja skóry jesienią - jak to robić?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nasza skóra jest podatna na wiele czynników. Może stać się nadwrażliwa i sucha np. z powodu palenia papierosów, opalania się, używania złych kosmetyków czy korzystania z detergentów bez rękawiczek. Choć warto dbać o nią cały rok, jesienią i zimą wymaga ona wyjątkowej, intensywnej pielęgnacji. Przede wszystkim musimy ją zregenerować po miesiącach, w których słońce było niezwykle intensywne. Odpowiednia pielęgnacja skóry sprawi, że opóźnimy procesy starzenia i nie będziemy odczuwali nieprzyjemnych następstw nadwrażliwości.

Pielęgnacja skóry: czy moja skóra jest wrażliwa?

Intensywnej pielęgnacji jesienią wymaga przede wszystkim skóra wrażliwa… tzn. jaka? Po pierwsze jest ona bardzo sucha, nierzadko czerwona i podrażniona. Brak nawilżenia sprawia, że zaczyna się łuszczyć i swędzi. Po kąpieli lub innym kontakcie z wodą mamy natomiast wrażenie, że jest bardzo naciągnięta.

Nadwrażliwość to stan odwracalny, wszystko więc możemy naprawić, jeżeli tylko nie pominiemy pielęgnacji skóry w codziennych obowiązkach.

Dlaczego jesienią pielęgnacja skóry jest tak ważna?

Zazwyczaj nie odpuszczamy naszej skórze w czasie letnich miesięcy. Wystawiamy ją na słońce na długie godziny, przez co może stać się ona przebarwiona, wysuszona, mogą pojawić się alergie. Jesień to czas, w którym możemy doprowadzić ją do normalnego stanu.

Poza tym skóra jest wrażliwa na zmiany temperatur, natomiast zimne miesiące sprawiają, że bardzo często wychodzimy z rozgrzanego pomieszczenia na bardzo zimne powietrze. Dodatkowo nosimy czapki czy szaliki, które również podrażniają naszą skórę. Zapewne każdy, kto nosi czapkę, często musi np. podrapać się w czoło. Skórę stale ociera materiał.

Jesienią częściej relaksujemy się w wannie, biorąc gorącą kąpiel. Warto wiedzieć, że takie długie moczenie skóry w wysokich temperaturach również szkodzi naszemu ciału.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że pielęgnacja skóry jesienią jest niezwykle istotna.

Pielęgnacja skóry krok po kroku

Wiesz już, czy twoja skóra jest wrażliwa i dlaczego. Warto więc podjąć odpowiednie kroki. Co jest istotne?

  1. Nawilżanie.

Dobre nawilżenie opóźni proces starzenia się skóry. Poza tym nic nie będzie nam przeszkadzać i swędzieć. Pozbędziemy się nieprzyjemnego uczucia napięcia.

  1. Odpowiednie środki myjące.

Wszelkie żele i mydła powinny zawierać składniki odżywcze, w innym razie odtłuszczamy skórę.

  1. Dobry skład kremów.

Kosmetyki powinny zawierać wazelinę, oleje roślinne czy lanolinę oraz witaminy.

  1. Peeling.

Złuszczanie starego naskórka pomaga skórze, dzięki temu szybciej i lepiej wchłania kremy.

  1. Woda.

Nawilżanie tylko od zewnątrz nie będzie skuteczne. Musimy pić wodę, która również zadba o stan naszej skóry.

  1. Maski.

Raz lub dwa razy w tygodniu zastosujmy intensywnie nawilżającą maskę.

  1. Suplementy.

Jeżeli stan skóry jest naprawdę zły, kupmy suplementy, które pomogą nam w pielęgnacji.

Nie lekceważmy pielęgnacji skóry. To ona ochrania narządy wewnętrzne, zapobiega odwodnieniu, chroni przed wirusami czy termoreguluje organizm. Spełni swoją funkcję całkowicie, jeżeli będziemy o nią odpowiednio dbać. Szczególnie jesienią i zimną, kiedy temperatury nie są łaskawe, a skóra dochodzi do siebie po długich miesiącach intensywnego słońca.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów