0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pocenie stóp – jak poradzić sobie z problemem?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Pocenie stóp jest bardzo niekomfortowe. Osoby, które na nie cierpią, często wstydzą się, nie ściągają butów i czuję się z tym źle. W tej przypadłości nie ma jednak nic dziwnego, ponieważ w tym miejscu ciała znajduje się bardzo dużo gruczołów potowych. Kiedy stopa się przegrzewa, wydziela pot – to naturalna reakcja organizmu i jeżeli się pojawia, naprawdę nie warto się zamartwiać. Problemem staje się jednak nadmierne wydzielanie i jego skutek - nieprzyjemny zapach. Jak sobie z tym radzić?

Pocenie stóp - znajdź przyczynę

Jeżeli uważamy, że potliwość jest zbyt intensywna i sprawia, że czujemy się niekomfortowo, po pierwsze warto znaleźć przyczynę problemu. Dopiero wówczas możemy podejmować dalsze kroki w zwalczaniu przypadłości. Pocenie stóp to zazwyczaj normalna reakcja na przegrzanie. Jednak taki stan może powodować jednak wiele innych czynników, takich jak upał, nieodpowiedni materiał skarpetek i butów, nieodpowiednia dieta (m.in. stosowanie ostrych przypraw), picie alkoholu, menopauza, przyjmowane leki lub choroby. Skłonność do nadmiernego pocenia może być również wrodzona.

Samo pocenie to jednak nie wszystko, ponieważ często łączy się z nim nieprzyjemny zapach. Pojawia się on zazwyczaj przez bakterie, które rozwijają się w naszym obuwiu. To one przyczyniają się do jeszcze większego poczucia dyskomfortu. Oprócz dbania o stopy pamiętajmy też o dbaniu o buty!

Pocenie stóp - jak z nim walczyć?

Jeśli doskwiera nam pocenie stóp przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej higienie i pielęgnacji. Codziennie powinno się myć stopy w letniej wodzie. Niższa temperatura sprawi, że naczynia krwionośne się zwężą, a gruczoły potowe zwolnią swoją pracę. Do wody można dodać olejki eteryczne, 2 torebki czarnej herbaty lub nieco soli i nieco wymoczyć stopy. Warto pamiętać również o usuwaniu martwego naskórka. Do tego celu idealne będą tarki do stóp, które dostępne są w wielu formach. Stopy powinno się po kąpieli dokładnie wytrzeć ręcznikiem, pamiętając o skórze między palcami, którą często się pomija. Następnym krokiem powinno być użycie kremu, który neutralizuje zapach, zapobiega potliwości i nawilża. Warto od czasu do czasu zastosować również maski.

W przypadku pocenia nóg ważne jest zwracanie uwagi na materiał, z którego wykonane są skarpetki i buty. Powinny być one przewiewne i jak najbardziej naturalne. Warto pomyśleć również o naturalnych wkładkach do butów. Nie dopuśćmy również do tego, aby nosić wilgotne obuwie - trzeba je dokładnie wysuszyć po każdym użyciu. Zwracajmy na to szczególną uwagę, jeżeli jesteśmy aktywni fizycznie. Podczas ćwiczeń poci się całe ciało, nic więc dziwnego, że stopy również. Jest to bardzo intensywne, dlatego ważny jest odpowiedni, przewiewny ubiór. Jego elementy powinny być wykonane z dobrych materiałów. Czasami warto zapłacić więcej i kupić coś, co naprawdę sprawi, że aktywność fizyczna nie będzie kojarzyła nam się jedynie z mokrym, nie do końca dobrze pachnącym ciałem.

Innym sposobem na pozbycie się problemu nadmiernej potliwości może być wykonanie papki z korzenia imbiru i użycie jej jako maseczki.

Jeżeli żaden z tych sposobów nie pomaga, stosowaliśmy już właściwie wszystko i kłopot ciągle nam towarzyszy, należy udać się do lekarza. Pomoże nam on w znalezieniu przyczyny i wyeliminowaniu problemu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów