Sposoby rozwiązania umowy o pracę są ściśle określone i regulowane przez Kodeks pracy. Umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem, bez zachowania okresu wypowiedzenia oraz z upływem czasu, na który była zawarta. W przypadku umowy o pracę na okres próbny rozwiązanie może nastąpić z upływem tego okresu lub przed jego upływem, za wypowiedzeniem. Co powinno zawierać rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z art. 30 par.1 pkt 2 Kodeksu Pracy? Sprawdź!
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w 2024 r.
Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2: „Umowa o pracę rozwiązuje się przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem)” – oznacza to, że stosunek pracy może zostać rozwiązany na wniosek jednej ze stron umowy – pracodawcy bądź pracownika.
Wypowiedzeniu umowy powinno zostać sporządzone na piśmie i zawierać:
- miejscowość i datę,
- dane pracodawcy oraz pracownika,
- strony umowy oraz datę jej zawarcia,
- oświadczenie o wypowiedzeniu umowy i zachowaniu okresu wypowiedzenia,
- podpisy obu stron.
Jeżeli pracodawca jest stroną inicjującą zakończenie umowy o pracę, w wypowiedzeniu powinna znaleźć się dodatkowo informacja o możliwości odwołania się do sądu pracy przez pracownika oraz powód wypowiedzenia umowy w przypadku, gdy wypowiedzenie dotyczy umowy zawartej na czas nieokreślony.
Okresy wypowiedzenia w przypadku rozwiązania umowy na mocy art. 30 § 1 pkt 2
Długość okresu wypowiedzenia zależy od czasu, na jaki została zawarta umowa w przypadku umów na okres próbny lub stażu zatrudnienia u danego pracodawcy dla umów na czas określony i nieokreślony.
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli umowa na okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień w przypadku, gdy okres próbny wynosi powyżej 2 tygodni;
- 2 tygodnie przy umowie na okres próbny wynoszącej 3 miesiące.
Przykład 1.
Pan Adrian ma zawartą umowę o pracę na okres próbny w okresie od 1 czerwca 2024 roku do 25 sierpnia 2024 roku. Złożył wypowiedzenie 8 sierpnia. Jako że jego okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień, to rozpocznie ono swój bieg 11 sierpnia, a zakończy się 17 sierpnia.
Natomiast okres wypowiedzenia umowy na czas określony lub nieokreślony wynosi:
- 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia wynoszącego mniej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli okres zatrudnienia wynosi co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące dla zatrudnienia wynoszącego co najmniej 3 lata.
Przykład 2.
Pani Beata pracuje w danej firmie powyżej 3 lat. 1 września złożyła wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W związku z tym okres wypowiedzenia zacznie swój bieg 1 października, a zakończy się 31 grudnia.
Ze względu na okres wypowiedzenia rozwiązanie umowy o pracę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 jest korzystne dla każdej ze stron. Pracownik może wykorzystać ten czas np. na poszukiwanie pracy, natomiast pracodawca ma możliwość znalezienia nowego pracownika na zwalniane stanowisko.