O Ciechocinku powstała bardzo znana piosenka śpiewana przez Danutę Rinn i Bogdana Czyżewskiego. Z pewnością wielu z nas kojarzy początkowe słowa: „Na deptaku w Ciechocinku…”. Dlatego też bardzo często, słysząc o uzdrowiskach, w głowie mamy właśnie osławiony Ciechocinek. Sprawdźmy zatem, dlatego miejsce jest tak znane i z jakimi schorzeniami można się tam udać.
Ciechocinek - historia uzdrowiska
W II połowie XVIII wieku, kiedy Polska przeszła swój pierwszy rozbiór, Austria zdobyła główne źródła wydobywania soli, czyli Wieliczkę oraz Bochnię. Tym samym rozpoczęły się poszukiwania innych miejsc, dzięki którym stałoby się możliwe uzyskiwanie tej substancji. Wówczas okazało się, że idealnym miejscem jest właśnie Ciechocinek, w którym występowały duże pokłady solanki. W miejscowości tej wybudowano 3 tężnie, czyli duże drewniane budowle, które służyły do wyparowywania wody z solanki. Ich projektantem był profesor Jakub Graff. Tężnie są naprawdę wysokie, mierzą prawie 16 metrów, a dodatkowo są długie prawie na 1750 metrów, rozmiary są więc imponujące.
Jak już wspomniano, tężnie powodują, że woda z solanki paruje, w powietrzu znajduje się dużo jodu, dlatego też wokół tych budowli tworzy się specyficzny, leczniczy mikroklimat. Nic więc dziwnego, że szybko zorientowano się, jak świetnym miejscem uzdrowiskowym jest Ciechocinek. Początkowo więc, już na początku XIX wieku, zamontowano 4 wanny do kąpieli w solance. Natomiast po I wojnie światowej, dzięki dofinansowaniom, miasto stało się naprawdę bogato wyposażone, więc po II wojnie zaczęło przyjmować kuracjuszy. Ciechocinek stale się rozwijał i przyciągał do siebie wielu pacjentów, nie tylko ze względu na leczniczy klimat, lecz także piękno krajobrazu i spokój tego miejsca.
Ciechocinek - jakie wyleczymy schorzenia?
Ciechocinek nie ma jednego profilu działalności. Istnieje w nim mnóstwo sanatoriów, w których mogą leczyć się ludzie z różnymi schorzeniami, są to na przykład:
- cukrzyca,
- schorzenia ginekologiczne,
- bezpłodność,
- choroby związane z układem krążenia (miażdżyca, kuracjusze po zawale serca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze i in.),
- choroby układu nerwowego (niedowłady, choroby kręgosłupa i in.),
- choroby układu oddechowego (nieżyty oskrzeli, gardła, krtani, tchawicy i in.),
- choroby ortopedyczno-urazowe (wady postawy, przewlekłe zapalenia kości, stany pourazowe kości i in.),
- choroby reumatyczne (gościec przewlekle postępujący i in.),
- choroby tarczycy.
Profil leczniczy uzdrowiska jest więc naprawdę szeroki.
Ciechocinek – czy warto?
Jeżeli zastanawiamy się podczas poszukiwań odpowiedniego uzdrowiska, czy Ciechocinek jest odpowiednim miejscem dla naszego powrotu do zdrowia, warto spróbować. Szeroki profil leczniczy sprawi, że niemal każdy pacjent odnajdzie kurację właściwą dla siebie. Dodatkowo delikatny klimat gwarantuje, że osoby wrażliwe na gwałtowne i znaczące zmiany otoczenia, na pewno nie odczują tego znacznie i szybko przyzwyczają się do aury tego miejsca. Oczywiście bardzo ważne są również złoża solanki, która posiada wiele właściwości wpływających pozytywnie na nasze zdrowie, a tym samym samopoczucie. Poza tym otoczenie jest naprawdę czarujące, dzięki czemu samo przebywanie w tym mieście będzie kojące i relaksujące.