0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Problem z wysyłką deklaracji ZUS po aktualizacji Płatnika

Wielkość tekstu:

Od 28 kwietnia została wdrożona nowa metryka programu płatnik. Związane było to z wdrożeniem nowych deklaracji ZUS obowiązujących od 1 maja. Zmiany w ZUS DRA dotyczyły uwzględnienia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Od kilku dni można jednak zaobserwować poruszenie na grupach księgowych związanych z problemami jakie księgowi napotykają podczas pracy w tym programie oraz pracy na platformie ZUS PUE. Jaki istnieje problem z wysyłką deklaracji i jak rozliczyć w tej sytuacji zdrowotną roczną? Szczegóły poniżej!

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Od zeszłego roku przedsiębiorcy są zobowiązani do rozliczenia składki zdrowotnej na podstawie dochodów lub przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej. Oprócz miesięcznych rozliczeń, podobnie jak w przypadku podatku dochodowego składka zdrowotna podlega również rozliczeniu rocznemu, a odbywa się to na druku deklaracji ZUS DRA. W związku z tym, że jest to pierwszy rok kiedy przedsiębiorcy muszą dopełnić nowych obowiązków pojawia się wiele wątpliwości w zakresie wyliczeń, ale nie tylko. 

ZUS wydaje komunikaty odnośnie problemów napotykanych w płatniku

Program Płatnik ZUS oraz PUE, które mają wspierać przedsiębiorców w tym rozliczeniu były aktualizowane kilkukrotnie ze względu na problemy jakie wystąpiły podczas ich aktualizacji. Błędy te uniemożliwiły sporządzenie deklaracji. Na stronie ZUS pojawiły się komunikaty dotyczące problemów, jakie mogą napotkać użytkownicy tych systemów. Zostały wymienione szczegółowo tu.

Poruszenia na grupach księgowych

Księgowi tuż po wysyłce zeznań podatkowych zajęli się tematem rocznego rozliczenia rocznej składki zdrowotnej. Majówka jednak nie była dla nich łaskawa, program Płatnik oraz PUE “krzyczały” o błędach, na które trzeba było szukać dodatkowych obejść. Osoby te nie kryły swojego oburzenia.

Problem z wysyłką deklaracji ZUS

 

 

Problem z wysyłką deklaracji ZUS

Alternatywą do programów ZUS jest korzystanie z takich narzędzi jak wFirma.pl - tam składki wyliczane są automatycznie, a wysyłka do ZUS odbywa się bez konieczności importów deklaracji do PUE czy Płatnika.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów