0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Płatnik a inne rozwiązania wysyłki dokumentów do ZUS

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Program Płatnik został stworzony po to, aby umożliwić przedsiębiorcom wysyłkę deklaracji do ZUS w formie elektronicznej. Czy spełnia on jednak dobrze swoje zadanie? O tym, a także o jego alternatywach – w artykule.

Płatnik – problemy w użytkowaniu

Aby Płatnik rzeczywiście realizował swój cel, jakim jest ułatwianie pracy przedsiębiorcy i gwarancja oszczędności czasu na formalnościach, niezbędna jest sprawność i szybkość oprogramowania. Niestety, jako produkt lat 90. Płatnik nie może pochwalić się tymi cechami – proces korzystania z systemu jest skomplikowany i długi, często przerywany niespodziewanymi błędami czy komunikatami o treści niezrozumiałej dla użytkownika.

Powszechnym i niebezpiecznym błędem Płatnika jest na przykład błąd krytyczny związany z brakiem danych, takich jak PESEL czy numer paszportu, lub błąd kopiowania występujący w trakcie aktualizacji komponentów – wówczas należy zapoznać się z raportem o przebiegu aktualizacji programu i zastosować się do instrukcji ZUS, co zabiera czas w momencie, gdy gra on istotną rolę.

Należy w tym miejscu dodać, że program nie aktualizuje się automatycznie na bieżąco – aktualizacji użytkownik musi dokonywać samodzielnie, licząc się przy tym z częstymi błędami, które pojawiają się w jej trakcie.

Zawodność Płatnika – konsekwencje

Korzystanie z Płatnika może wiązać się z wieloma przykrymi niespodziankami ze względu na wspomniane wyżej błędy natury technicznej. W niektórych przypadkach błędy przybierają nawet charakter merytoryczny. Możliwe są bowiem sytuacje, w których deklaracja okazuje się niepoprawna w momencie jej wysyłki do ZUS, pomimo że program zweryfikował ją uprzednio jako prawidłową. Wówczas należy oczywiście nanieść stosowne poprawki, przez co powstaje ryzyko, że nie wyślemy deklaracji na czas.

Mimo że nie oznacza to bezpośrednio nałożenia kary finansowej, jeżeli miało to miejsce incydentalnie, ZUS ma wciąż możliwość zarządzić karę grzywny w wysokości do 5000 zł – to cena, jaką możemy więc zapłacić za zawodność i nieprzystosowanie technologiczne Płatnika.

Płatnik – czy istnieją alternatywy?

Brak znajomości systemów alternatywnych do Płatnika sprawia, że mimo wielu niedogodności wciąż korzystają z niego działy kadrowo–płacowe. Nie oznacza to jednak, że inne rozwiązania nie istnieją – z pewnością warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej i w efekcie usprawnić działania wykonywane w związku ze zobowiązaniami wobec ZUS.

Jednym z programów, który skutecznie zastępuje program Płatnik, jest system wFirma.pl dedykowany przedsiębiorcom oraz oprogramowanie MojeBiuro24.pl stworzone z myślą o biurach rachunkowych.

MojeBiuro24.pl – nowoczesna alternatywa dla Płatnika

MojeBiuro24.pl zapewnia wysyłkę deklaracji bezpośrednio do ZUS, dzięki czemu możliwe jest całkowite zrezygnowanie z Płatnika. Jest to bowiem certyfikowane oprogramowanie webowe – polecane na stronie internetowej ZUS – które nie wymaga eksportowania i importowania informacji z jednego systemu do drugiego – przekazuje je on więc od razu do ZUS. Nie jest to jednak zwykły zamiennik Płatnika – MojeBiuro24.pl to kompleksowa usługa wspomagająca obsługę firmy w zakresie księgowości oraz kadr, płac i ubezpieczeń. Oznacza to, że oprogramowanie nie tylko umożliwia wysyłkę deklaracji do ZUS, ale także zapewnia ich uprzednie automatyczne wygenerowanie na podstawie wprowadzonych do systemu danych. Innymi słowy, zobowiązania względem ZUS wypełnia się od początku do końca w jednym miejscu, bez pośredników, a ich wysyłka to tylko jeden z etapów, przez które z łatwością przeprowadzi użytkownika MojeBiuro24.pl.

Dzięki optymalizacji procesów związanych z wysyłką deklaracji do ZUS system MojeBiuro24.pl zapewnia realną oszczędność czasu. Jego działanie opiera się w dużej mierze na automatyzacji określonych czynności: na podstawie akcji podejmowanych w związku ze spisywaniem list płac bądź rachunków do umów cywilnoprawnych księguje on bowiem automatycznie wynagrodzenia do KPiR i składki ZUS naliczane po stronie przedsiębiorcy. System przydziela także składki ZUS do deklaracji za odpowiedni miesiąc na podstawie rodzaju umowy i terminu zapłaty. W zakresie automatyzacji MojeBiuro24.pl daje także użytkownikom możliwość zbiorczej wysyłki deklaracji ZUS wszystkich klientów z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego.

Płatnik - czy istnieją alternatywy wysyłki dokumentów do ZUS? - Podpisywanie deklaracji

Dzięki innowacyjnej technologii system MojeBiuro.pl idealnie sprawdza się w działach kadr i płac, ponieważ pozwala realnie usprawnić proces wysyłki deklaracji ZUS, a w efekcie zaoszczędzić czas na żmudnych czynnościach, które bez szkody dla przedsiębiorcy mogą zostać zautomatyzowane.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów