0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przesunięty?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok jest nowym obowiązkiem przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Od początku maja wiele osób próbuje poprawnie złożyć to rozliczenie, ale nie jest to takie łatwe. Obecnie termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przypada na 22 maja 2023 roku, czyli zostało już mało czasu. Czy jednak będzie on zmieniony? Poznaj stanowisko Rzecznika MŚP oraz Krajowej Izby Biur Rachunkowych!

Utrudniona wysyłka deklaracji z rocznym rozliczeniem zdrowotnej

Od początku maja księgowi zgłaszają problemy związane z nieprawidłowościami w działaniu programu Płatnik. Co sprawia, że przygotowanie rocznego rozliczenia zdrowotnej jest bardzo utrudnione.

“Od momentu udostępnienia aktualizacji oprogramowania Płatnik w dniu 28 kwietnia 2023 r. do dnia dzisiejszego 08 maja 2023 r. występują skumulowane problemy z wysyłką zestawów do ZUS, bieżącą pracę uniemożliwiają błędy krytyczne a fakt pojawiania się kolejnych nowych metryk i kolejnych aktualizacji oprogramowania przesuwa możliwość realizacji obowiązków w czasie.” -  wskazuje Krajowa Izba Biur Rachunkowych

Stanowisko w sprawie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej podjął również Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (dalej: Rzecznik MŚP), który przychylił się do postulatów przedstawionych w piśmie wystosowanym przez Krajową Izbę Biur Rachunkowych. Dodatkowo wskazał: "(...) zwracam się z uprzejmą prośbą o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie oraz podjęcie przez Panią prezes ZUS działań w celu usprawnienia procesu składania rozliczenia rocznego składki zdrowotnej."

Więcej na ten temat: Problem z wysyłką deklaracji ZUS po aktualizacji Płatnika

Czy termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej będzie zmieniony?

W związku z trudnościami w prawidłowym złożeniu rocznego rozliczenia Krajowa Izba Biur Rachunkowych zawnioskowała o: 

  1. przesunięcie terminu dokonania rozliczenia rocznego składki zdrowotnej za rok 2022 do 30 czerwca 2023 r., 

  2. przesunięcie terminu akceptacji wniosku o zwrot nadpłaty do 31 lipca 2023r.,

  3. oddzielenie w kolejnych  latach rocznego rozliczenia  składki  zdrowotnej od deklaracji miesięcznej ZUS DRA za kwiecień.

Z kolei Rzecznik MŚP poza poparciem ww. postulatów wystosował zapytanie: "(...) na jakich zasadach ZUS będzie zwracał nadpłaconą składkę w przypadku niezawinionego przez płatnika uchybienia terminu złożenia rocznej deklaracji?".  

W najbliższych dniach dowiemy się, czy któryś z wniosków zostanie uwzględniony oraz czy zostanie przedstawione stanowisko w zakresie zapytania Rzecznika MŚP.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów