W ubezpieczeniach ZUS

W ubezpieczeniach ZUS

Obowiązek posiadania PUE ZUS!

Początek 2023 roku wprowadza kolejne zmiany w rozliczeniach z Zakładem ubezpieczeń społecznych. Od 1 stycznia każdy z przedsiębiorca będzie miał konto na PUE ZUS? Do czego ono służy i czy rzeczywiście jest ona niezbędne? Sprawdź w naszym artykule!

27 września 2022

W ubezpieczeniach ZUS

Składkę zdrowotna opłacą nowe grupy - Polski ład 2.0 wprowadza zmiany

Zmiany w przepisach o zasadach podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu mają na celu doprecyzowanie pewnych kwestii i uregulowanie luk w prawie. Zgodnie z nimi składkę zdrowotna opłacą nowe grupy. Przeczytaj!

6 lipca 2022

W ubezpieczeniach ZUS

Czternasta emerytura kto ją otrzyma w tym roku?

Czternasta emerytura miała być jednorazowym świadczeniem wypłaconym w 2021 roku. Rząd jednak zdecydował się na ponowne przyznanie go także w tym roku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są warunki otrzymania „czternastki”!

1 lipca 2022

W ubezpieczeniach ZUS

Przedsiębiorco, ważny wniosek tylko do końca czerwca – US-9!

Nieterminowe opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe lub opłacanie niepełnej kwoty do końca 2021 roku skutkowało ustaniem ubezpieczenia. Wniosek US-9 złożony w odpowiednim terminie pozwala zachować ciągłość ubezpieczenia. Przeczytaj!

28 czerwca 2022

W ubezpieczeniach ZUS

Składki ZUS przedsiębiorcy – rekordowa podwyżka!

Ostatnie lata nie były łaskawe dla polskich przedsiębiorców. Zapowiada się, że to nie koniec złych wieści dla prowadzących działalność gospodarczą. Składki ZUS przedsiębiorcy znacznie wzrosną. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

20 czerwca 2022

W ubezpieczeniach ZUS

Wojna na Ukrainie - pomoc w opłacaniu składek ZUS dla przedsiębiorców

Wojna na Ukrainie to również konsekwencje w gospodarce. Wielu przedsiębiorców zaczyna odczuwać finansowe skutki tych działań. Zakłada Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że płatnik składek może zwrócić się o pomoc w opłacaniu składek ZUS!

3 marca 2022

W ubezpieczeniach ZUS

Ile wynosi składka zdrowotna 2022?

Ogłoszona przez GUS wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw pozwala ustalić, ile wynosi składka zdrowotna 2022! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dla kogo taka informacja będzie kluczowa!

21 stycznia 2022

W ubezpieczeniach ZUS

ZUS i KAS odpowiadają na pytania dotyczące Polskiego Ładu!

W związku z dużą reformą, jaką jest Polski Ład, ZUS wraz z KAS przygotowały sposoby wsparcia przedsiębiorców w tym trudnym okresie. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, gdzie na pytania dotyczące Polskiego Ładu odpowiadają ZUS i KAS!

20 stycznia 2022

W ubezpieczeniach ZUS

Wyrównanie emerytur - emeryci i renciści otrzymają zwrot nadpłaconego podatku!

Nowy Polski Ład miał być korzystny dla emerytów i rencistów. Niestety okazało się, że określone grupy otrzymały niższe świadczenia niż zapowiadano. Zgodnie z nowym Rozporządzeniem Ministra Finansów wyrównanie emerytur ma nastąpić już w lutym. Sprawdź to!

12 stycznia 2022

W ubezpieczeniach ZUS

Nowa Tarcza antykryzysowa – zwolnienie ze składki ZUS, postojowe za grudzień 2021!

Nowa Tarcza antykryzysowa reguluje zasady przyznawania pomocy dla przedsiębiorców objętych obostrzeniami związanymi z COVID-19. Wśród form pomocy jest zwolnienie ze składek ZUS, dotacja oraz świadczenie postojowe. Sprawdź, czy otrzymasz pomoc!

12 stycznia 2022

W ubezpieczeniach ZUS

Składki ZUS za grudzień - do kiedy trzeba zapłacić?

Nowy ład zmienia wiele w rozliczeniach z ZUS. Sporą zmianą jest modyfikacja terminów w których konieczne jest złożenie deklaracji do urzędu. Czy składki ZUS za grudzień trzeba opłacić do 10 stycznia? W artykule szczegóły!

14 grudnia 2021

W ubezpieczeniach ZUS

Nowe wzory deklaracji ZUS DRA i raportu ZUS RCA

Od 1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie pakiet zmian prawa podatkowego, tzw. Nowy Ład. Wiele ze zmian dotyczy ustalania i rozliczania składek ZUS - szczególnie składki zdrowotnej. Tym samym wprowadzone zostaną nowe wzory deklaracji ZUS DRA. Sprawdź to!

25 listopada 2021

W ubezpieczeniach ZUS

Składka chorobowa zapłacona po terminie nie pozbawi zasiłku przedsiębiorcy – zmiany od 1 stycznia 2022 roku

Do tej pory składka chorobowa opłacona po terminie pozbawiała przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego. Przepisy te są bardzo restrykcyjne. Jednak już od nowego roku przepisy te się zmienią! Przeczytaj o nadchodzących zmianach!

19 października 2021

W ubezpieczeniach ZUS

Składka zdrowotna nadpłacona zostanie zwrócona przez ZUS

Składka zdrowotna od 2022 roku za sprawą nowego ładu nie będzie już mogła pomniejszać podatku co więcej będzie ona opłacana od dochodu. Co jeśli składka ta zostanie nadpłacona? Jak będzie można ją odzyskać? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

13 października 2021

W ubezpieczeniach ZUS

Ubezpieczenia społeczne – jakie zmiany obowiązują od 18 września 2021 roku

3 września 2021 roku została opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jaki zmienią się ubezpieczenia społeczne? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź!

17 września 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów