0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności zapłaci ZUS

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

9 stycznia 2024 roku Rada Ministrów debatowała o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych w kwestii reformy zwolnień lekarskich. Jednym z głównych założeń jest to, aby zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności płacił ZUS. Ostatnio coraz częściej w mediach jest podnajmowany temat tej zmiany. Na czym będzie ona polegać?

Jak jest obecnie?

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikom niezdolnym do pracy z tytułu choroby:

  • przez pierwsze 33 dni tej niezdolności w danym roku kalendarzowym;

  • przez pierwsze 14 dni niezdolności w roku kalendarzowym w przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia (wynagrodzenie chorobowe w wymiarze 14 dni liczy się po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia).

Wynagrodzenie chorobowe jest opłacane przez pracodawcę. Dla większości z nich jest to duże obciążenie, szczególnie dla mniejszych podmiotów.

Zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności płaci ZUS – oczekiwana zmiana

Rada Ministrów wysłuchała 9 stycznia informacji od Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności.

Chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na zwolnieniu lekarskim.

Na konferencji prasowej tego samego dnia po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk powiedział:

„W tej chwili ciężar wypłaty wynagrodzenia chorobowego, czyli tych 80 proc., kiedy pracownik jest na chorobowym, spada na przedsiębiorcę do 33 dni w skali roku. My zakładamy, że ten obowiązek powinien spoczywać na ZUS-ie i będziemy szukali takiego rozwiązania. […] Od dzisiaj zaczęła się praca i stosowny projekt ustawy przedstawimy, aby od przyszłego roku mogły obowiązywać nowe zasady, a więc żeby ten ciężar opłacania wynagrodzenia chorobowego przez przedsiębiorcę zminimalizować. Zakładamy, że od pierwszego dnia powinien za to płacić ZUS, ale to oczywiście rodzi bardzo poważne konsekwencje finansowe. To jest projekt bardzo masywny”.

Czy zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności zapłaci ZUS? To już prawie pewne. Niewątpliwie jest to zmiana, na którą będą czekać polscy przedsiębiorcy. Może bowiem przyczynić się do poprawy płynności finansowej polskich przedsiębiorców, możliwe też, że w dłuższej perspektywie zmniejszy liczbę zwolnień lekarskich. Czy rzeczywiście zmiany wejdą w życie już w 2025 roku? Dowiemy się już niebawem.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów