0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Szukasz pracy? Zachowaj pozytywne nastawienie!

Wielkość tekstu:

Artykuł zewnętrzny

Małgorzata Majewska, ekspertka monsterpolska.pl

Poszukiwanie pracy jest pewnego rodzaju grą losową. Nigdy nie wiesz, kiedy nadejdzie moment, w którym ktoś przeczyta Twoje CV i po prostu Cię zechce. Często jednak oczekiwanie na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest długie i nużące. Dlatego ważne jest, aby zachować spokój ducha i z pozytywnym nastawieniem szukać dalej wymarzonej pracy.

Optymistyczne podejście doda Ci energii i zmotywuje Cię, jeśli tylko trochę się postarasz. Oto kilka porad, jak zachować stoicki spokój i uniknąć frustracji podczas poszukiwania pracy.

Zmień podejście

Wytrzymałość i poświęcenie są wprawdzie kluczem do znalezienia pracy, ale popadanie w obsesję nie jest najlepszym pomysłem. Wkładanie całej energii i zapału w poszukiwanie pracy sprawi, że szybko się wypalisz. Zamiast tego poświęć trochę czasu małym rzeczom, które sprawiają Ci przyjemność. Może to być obejrzenie ulubionego filmu, wyjście z przyjacielem, upichcenie czegoś słodkiego – ważne, by pozwoliło Ci to odetchnąć i zrelaksować się choćby na chwilę. Po chwili mentalnego czy fizycznego odpoczynku, będziesz gotowy, by ze świeżym umysłem powrócić do działania – zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zrób listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny

undefinedDługie poszukiwanie pracy z pewnością może Cię zniechęcić. Nie pozwól jednak popsuć sobie humoru. Żeby zachować pozytywne nastawienie, zrób listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Zacznij od tych oczywistych: Twoja rodzina, przyjaciele, zdrowie, dom – to te podstawowe rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Nie bój się jednak rozwijać swojej listy – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Im więcej napiszesz, tym lepiej się poczujesz i zobaczysz, jak wiele jest rzeczy, za które możesz być wdzięczny oraz które sprawiają, że każdy Twój dzień jest zwyczajnie lepszy.

Wiedz, że nie jesteś sam

Niestety, zmaganie się z bezrobociem jest powszechnym problemem, ale może pomóc Ci świadomość, że nie jesteś w tym samotny. Spróbuj porozmawiać z kimś, kto był w takiej samej sytuacji. Może otrzymasz cenne porady, trochę współczucia i z pewnością wiele wsparcia. Motywującym i pocieszającym faktem może być to, że w sytuacji takiej, jak Ty było już wiele osób i wyszły one z tego silniejsze, mądrzejsze niż były przedtem. Sukcesy innych niech staną się Twoją motywacją.

Znajdź inne sposoby by zapewnić sobie dochód

Kłopoty finansowe to główny problem związany z brakiem pracy. To może być dołujące i wywoływać jeszcze większy stres. Staraj się więc korzystać z każdej nadarzającej się okazji, by trochę zarobić. Pomyśl o wyprzedaży ogrodowej, przemyśl zmianę auta bądź mieszkania na mniejsze albo zaproponuj sąsiadowi pomoc w domowych pracach. Weź pod uwagę to, że możesz zareklamować siebie i swoje umiejętności za darmo w Internecie i właśnie tam poszukać ogłoszeń oferujących różnego typu prace dorywcze.

Stale coś rób

Jeśli byłeś przyzwyczajony do pracy, nagła ogromna ilość wolnego czasu może być dla Ciebie kłopotliwa. Nie marnuj jej jednak. Ważne jest, abyś ciągle coś robił, był aktywny, stale coś planował. Posiadanie zbyt dużej ilości wolnego czasu na myślenie może doprowadzić Cię do zdenerwowania i tylko Cię zdołuje. Stwórz listę celów na każdy dzień. Oczywiście musisz w tym planie dnia zawrzeć trochę czasu na poszukiwanie pracy, ale zostaw także trochę miejsca na swojej liście na własne sprawy. Spróbuj aktywności fizycznej, wychodź z domu – nawet na krótki spacer, by posiedzieć na ławce w parku, spotykaj się z bliskimi, wypróbuj nowe zajęcia, korzystaj z darmowych kursów i szkoleń bądź zostań wolontariuszem - wszystko to sprawi, że każdy Twój dzień będzie miał cel i pewien nadany mu kierunek – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Pozostawanie długo bez pracy może sprawić, że poczujesz się bezwartościowy i bezużyteczny. Pamiętaj jednak, że to tymczasowy stan. Stosuj się do wszystkich powyższych zaleceń, a okres ten będzie łatwiejszy do przetrwania oraz bardziej owocny w nowe doświadczenia i przeżycia.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów