Poradnik Przedsiębiorcy

Szukasz pracy? Zachowaj pozytywne nastawienie!

Artykuł zewnętrzny

Małgorzata Majewska, ekspertka monsterpolska.pl

Poszukiwanie pracy jest pewnego rodzaju grą losową. Nigdy nie wiesz, kiedy nadejdzie moment, w którym ktoś przeczyta Twoje CV i po prostu Cię zechce. Często jednak oczekiwanie na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest długie i nużące. Dlatego ważne jest, aby zachować spokój ducha i z pozytywnym nastawieniem szukać dalej wymarzonej pracy.

Optymistyczne podejście doda Ci energii i zmotywuje Cię, jeśli tylko trochę się postarasz. Oto kilka porad, jak zachować stoicki spokój i uniknąć frustracji podczas poszukiwania pracy.

Zmień podejście

Wytrzymałość i poświęcenie są wprawdzie kluczem do znalezienia pracy, ale popadanie w obsesję nie jest najlepszym pomysłem. Wkładanie całej energii i zapału w poszukiwanie pracy sprawi, że szybko się wypalisz. Zamiast tego poświęć trochę czasu małym rzeczom, które sprawiają Ci przyjemność. Może to być obejrzenie ulubionego filmu, wyjście z przyjacielem, upichcenie czegoś słodkiego – ważne, by pozwoliło Ci to odetchnąć i zrelaksować się choćby na chwilę. Po chwili mentalnego czy fizycznego odpoczynku, będziesz gotowy, by ze świeżym umysłem powrócić do działania – zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zrób listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny

undefinedDługie poszukiwanie pracy z pewnością może Cię zniechęcić. Nie pozwól jednak popsuć sobie humoru. Żeby zachować pozytywne nastawienie, zrób listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Zacznij od tych oczywistych: Twoja rodzina, przyjaciele, zdrowie, dom – to te podstawowe rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Nie bój się jednak rozwijać swojej listy – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Im więcej napiszesz, tym lepiej się poczujesz i zobaczysz, jak wiele jest rzeczy, za które możesz być wdzięczny oraz które sprawiają, że każdy Twój dzień jest zwyczajnie lepszy.

Wiedz, że nie jesteś sam

Niestety, zmaganie się z bezrobociem jest powszechnym problemem, ale może pomóc Ci świadomość, że nie jesteś w tym samotny. Spróbuj porozmawiać z kimś, kto był w takiej samej sytuacji. Może otrzymasz cenne porady, trochę współczucia i z pewnością wiele wsparcia. Motywującym i pocieszającym faktem może być to, że w sytuacji takiej, jak Ty było już wiele osób i wyszły one z tego silniejsze, mądrzejsze niż były przedtem. Sukcesy innych niech staną się Twoją motywacją.

Znajdź inne sposoby by zapewnić sobie dochód

Kłopoty finansowe to główny problem związany z brakiem pracy. To może być dołujące i wywoływać jeszcze większy stres. Staraj się więc korzystać z każdej nadarzającej się okazji, by trochę zarobić. Pomyśl o wyprzedaży ogrodowej, przemyśl zmianę auta bądź mieszkania na mniejsze albo zaproponuj sąsiadowi pomoc w domowych pracach. Weź pod uwagę to, że możesz zareklamować siebie i swoje umiejętności za darmo w Internecie i właśnie tam poszukać ogłoszeń oferujących różnego typu prace dorywcze.