0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-04-12

Artykuły:

Czy można założyć konto firmowe przed rozpoczęciem działalności?

Osoby zastanawiające się nad własnym biznesem często myślą, czy mogą otworzyć konto firmowe jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Sprawdź, jakie wymagania trzeba spełnić, aby założyć konto firmowe przy jednoosobowej działalności gospodarczej!

12 kwietnia 2024

XVIII Kongres ICV POLSKA (Controlling Intelligence Adventure 2024)

Już 22 i 23 kwietnia w Poznaniu odbędzie się XVIII Kongres ICV POLSKA! wydarzenie skupia dyrektorów finansowych, dyrektorów controllingu, finansistów oraz menedżerów. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

12 kwietnia 2024

Jaki jest termin na przekazanie dokumentów zgłoszeniowych do ZUS?

Czy limit dni na przekazanie dokumentów zgłoszeniowych do ZUS uwzględnia wyłącznie ustawowe dni wolne od pracy? Sprawdź!

12 kwietnia 2024

Udzielenie spółce z o.o. pożyczki przez wspólnika lub członka zarządu

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może dojść do sytuacji, w której brakuje środków na bieżące zobowiązania. Sprawdź w artykule, czy udzielenie spółce z o.o. pożyczki przez wspólnika bądź członka zarządu jest opłacalną formą pozyskania kapitału!

12 kwietnia 2024

Faktura VAT marża - kiedy można ją wystawić?

Faktura VAT marża jest wystawiana przez podatnika, dla którego podstawą opodatkowania jest marża. Transakcje, które można opodatkowywać za pomocą tej procedury zostały określone w ustawie o VAT. Dowiedz się, kto może skorzystać z procedury VAT marża!

12 kwietnia 2024

Posiłek regeneracyjny - komu przysługuje?

Zatrudniając pracownika w warunkach uciążliwych, pracodawca ma obowiązek zapewnić mu w godzinach pracy nieodpłatny posiłek regeneracyjny składający się z jednego dania gorącego, którego wartość powinna wynosić około 1000 kalorii. Dowiedz się więcej!

12 kwietnia 2024

Korekta kosztów po otrzymaniu dotacji na zakup środka trwałego

Otrzymanie dotacji na zakup środka trwałego wpływa na odpisy amortyzacyjne i koszty podatkowe, zarówno przy otrzymaniu dotacji, jak i jej ewentualnym zwrocie. Sprawdź, jak wygląda korekta kosztów po otrzymaniu dotacji na zakup środka trwałego.

12 kwietnia 2024

Sprzedaż prywatnego samochodu wykorzystywanego w firmie w PIT i VAT

Przedsiębiorcy często używają prywatnych samochodów do celów służbowych, bez wprowadzania ich do ewidencji środków trwałych. Jak w takiej sytuacji wygląda sprzedaż prywatnego samochodu wykorzystywanego w firmie z uwzględnieniem VAT i PIT? Sprawdź!

12 kwietnia 2024

Rozliczenie roczne PIT - co można odliczyć od podatku?

Czy wiesz, że prowadząc działalność gospodarczą bądź osiągając dochody z umów cywilnoprawnych lub etatu jesteś zobowiązany do złożenia zeznania rocznego PIT z tytułu podatku dochodowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co można odliczyć od podatku!

12 kwietnia 2024

Prawo do dnia wolnego za święto - czy przysługuje pracownikowi niepełnoetatowemu oraz młodocianemu?

Zgodnie z przepisami każdy pracownik ma prawo do dnia wolnego za święto wypadające w sobotę lub inny dzień wolny. Czy dotyczy to także pracowników niepełnoetatowych oraz młodocianych? Przeczytaj w artykule!

12 kwietnia 2024

Jak nadać pracownikowi uprawnienia do KSeF?

Uprawnienia do KSeF mogą zostać nadane pracownikowi przez przedsiębiorcę lub inny podmiot posiadający prawo do zarządzania uprawnieniami. Dzięki temu pracownik może odbierać a także wystawiać e-faktury. Sprawdź, jak nadać pracownikowi uprawnienia do KSeF!

12 kwietnia 2024

Kiedy występuje przedawnienie składek ZUS?

Kiedy następuje przedawnienie składek ZUS? Czym jest przerwanie lub zawieszenie biegu przedawnienia? Jaki wpływ na zaległości ma opłacanie bieżących składek? Czy, gdy ZUS domaga się zwrotu należności, płatnik może odwołać się od takiej decyzji? Sprawdź!

12 kwietnia 2024

Prawa konsumenta - kiedy może nie płacić za wykonaną usługę?

W transakcjach biznesowych istnieje zasada wzajemności czyli wykonane świadczenie wymaga zapłaty. Jednak w relacji między przedsiębiorcą a konsumentem to konsument posiada prawa, np. do odstąpienia od umowy, co jest istotną częścią prawa konsumenta.

12 kwietnia 2024

Nabycie strony internetowej a prawa autorskie do zamieszczonych treści

Strona internetowa może być przedmiotem umowy sprzedaży. Czy w przypadku jej zakupu wraz ze sprzedażą portalu na nabywcę przechodzą prawa autorskie do treści, które się na nim znajdują? Przeczytaj i dowiedz się, jak przebiega nabycie strony internetowej!

12 kwietnia 2024

Wynagrodzenie chorobowe 2024 - jak obliczyć?

Każdemu pracownikowi za okres niezdolności do pracy przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Przez jaki okres i według jakich zasad wyliczane jest wynagrodzenie za czas choroby? Przekonaj się jak wyliczone jest chorobowe 2024!

12 kwietnia 2024

Najniższa emerytura 2024 - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?

Obecnie przepisy określają kwoty najniższych emerytur i rent oraz kwoty dodatków wypłacanych wraz z emeryturą. Kto może otrzymać minimalną emeryturę i na jakich zasadach jest przyznawana? Ile wynosi najniższa emerytura 2024? Przeczytaj i sprawdź to!

12 kwietnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów