Serwis Kadrowy
Zasiłek chorobowy a właściwość terytorialna ZUS
Zasiłek chorobowy w każdym przypadku jest finansowany przez ZUS. Pracodawca natomiast ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za czas trwania choroby po okresie wyczekiwania. Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
8 kwietnia 2022
Interwencja inspektora pracy w przypadku braku zapłaty wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych
Kiedy interwencja inspektora pracy jest możliwa? Czy jest to zależne od formy zatrudnienia pracownika? Gdzie brak zapłaty wynagrodzenia może zgłosić pracownik? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! Sprawdź!
1 maja 2022
Ubezpieczenie od utraty pracy - wady i zalety
Co gwarantuje nam ubezpieczenie od utraty pracy? Jakie korzyści wynikają z wykupienia takiej polisy? Czy są specjalne wymagania, aby móc wykupić takie ubezpieczenie? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w naszym artykule. Przeczytaj!
23 maja 2018
Samozatrudnienie a prawo pracy
Jedną z form zatrudnienia jest samozatrudnienie, czyli innymi słowy prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jak każda forma zatrudnienia, ma ona swoje wady i zalety. Wiele zależy też od rodzaju wykonywanego zawodu. Dowiedz się więcej na ten temat!
9 maja 2022
Kiedy pracownikowi przysługują dodatki do wynagrodzenia?
Kiedy pracownikowi przysługują dodatki do wynagrodzenia? Przy spełnieniu jakich warunków konieczne jest wypłacanie przez pracodawcę takich dodatków? Jakie dodatki wypłacane są z dobrej woli pracodawcy? Sprawdź!
2 czerwca 2022
Opcjonalne formy zatrudnienia, czyli jak można zatrudnić pracownika?
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę nie musi oznaczać pracy od ósmej do szesnastej w biurze. Istnieją opcjonalne formy zatrudnienia, które z pewnością mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł!
31 grudnia 2016
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorcy
Przedsiębiorco, zdecydowałeś się na podleganie pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe? Czy wiesz, w jaki sposób należy wyliczyć składki oraz w jakich terminach je opłacać? Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł!
24 czerwca 2021
ZUS i KRUS w firmie - czy można to połączyć?
Osoba prowadząca gospodarstwo rolne może połączyć to z prowadzeniem działalności gospodarczej. Aby jednak nie utracić świadczeń z ubezpieczenia rolniczego, musi spełnić odpowiednie warunki. Przeczytaj i sprawdź, jak łączyć ZUS i KRUS w firmie.
31 lipca 2020
Program wsparcia Rodzina 500 plus - wszystko co warto wiedzieć
Świadczenie z programu Rodzina 500 plus przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko. Po spełnieniu dodatkowych kryteriów dochodowych możliwe jest również uzyskanie wsparcia na pierwsze dziecko. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na te temat!
1 marca 2021
Jak zatrudnić cudzoziemca w Polsce?
Dowiedz się, jakie są przepisy w kwestii zatrudniania obcokrajowców w polskiej gospodarce.
21 kwietnia 2022
Ubezpieczenie emerytalne - wszystko co powinieneś wiedzieć
Zarówno pracownicy, zleceniobiorcy, jak i przedsiębiorcy odprowadzają do ZUS składki na ubezpieczenie emerytalne. W jakim wieku otrzymamy świadczenia ze zbieranego przez większość życia kapitału? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
7 marca 2022
Zasiłek macierzyński podczas urlopu macierzyńskiego
Urlopy związane z rodzicielstwem pozwalają na spędzenie czasu z nowo narodzonym dzieckiem. Jak zmieniła się kwestia dodatkowego urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, czy zasiłek macierzyński za ten urlop będzie dalej przyznawany! Odpowiedź w artykule!
10 lipca 2018
Zasady ustalania składek ubezpieczeniowych i ulgi w ich spłacaniu
Zawierając umowy z pracownikami czy zleceniobiorcami, należy wiedzieć, jak oskładkować ich wynagrodzenia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy musisz zgłaszać zatrudnionych do ZUS oraz poznaj zasady ustalania składek ubezpieczeniowych!
22 lipca 2018
Kiedy wyrejestrować z ZUS członka rodziny pracownika?
Obowiązek zgłoszenia wyrejestrowania z ubezpieczenia członków rodziny osoby ubezpieczonej ciąży na płatniku składek. Również wyrejestrowania musi dokonać płatnik. Jak to zrobi? Za pomocą jakich deklaracji? Przeczytaj!
14 kwietnia 2020
Legitymacja ubezpieczeniowa jako dowód poświadczający wysokość zarobków do emerytury
Legitymacja ubezpieczeniowa może być dowodem składanym wraz z wnioskiem o ustalenie wysokości emerytury lub renty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie inne dokumenty mogą okazać się niezbędne!
10 maja 2022