0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

29 wyników dla tematu: darowizna

Artykuły:

Darowizna dla członka rodziny z zagranicy - podlega opodatkowaniu w Polsce?

Wszystkie darowizny bez wyjątku opodatkowane są podatkiem od spadku i darowizn. Jedna w niektórych grupach podatkowych przewidziane są pewne zwolnienia. Sprawdź, czy darowizna dla członka rodziny z zagranicy podlega opodatkowaniu w Polsce!

11 maja 2023

Czy darowizna jest opodatkowana podatkiem dochodowym?

Darowizna w formie gotówkowej lub innej formie materialnej w niektórych przypadkach może pomniejszyć podstawę opodatkowania. Czy wiesz, które z darowizn podlegają odliczeniu od podatku? Sprawdź, jakie są zasady rozliczenia umowy darowizny na gruncie PIT!

30 marca 2023

Zgłoszenie darowizny samochodu - kto musi tego dokonać?

Darowizna pojazdu jako czynność prawna pociąga za sobą konieczność dopełnienia pewnych formalności m.in. przed organami podatkowymi, wydziałem komunikacji, czy ubezpieczycielem. Sprawdź, jak przebiega zgłoszenie darowizny samochodu oraz kto jej dokonuje!

23 marca 2023

Darowizna od dziadka - czy podlega opodatkowaniu?

Czy otrzymana darowizna od dziadka jest opodatkowana oraz powinienem ją zgłosić do urzędu skarbowego?

16 marca 2023

Niezgłoszona darowizna a konsekwencje podatkowe

Otrzymanie darowizny należy zgłosić do urzędu bez względu na stopień pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym. Darowizna w pierwszej grupie podatkowej podlega zwolnieniu z podatku. Zobacz jakie konsekwencje może powodować niezgłoszona darowizna.

30 stycznia 2023

Darowizna bez podatku w firmie - jak ująć w zeznaniu rocznym?

Czy wiesz, czym jest darowizna i kiedy trzeba od niej zapłacić podatek! Czy są ograniczenia dotyczące rzeczy, jakie mogą zostać przekazane w darowiźnie? Od jakich darowizn nie trzeba odprowadzać podatku? Sprawdź, jak wykazać darowiznę w zeznaniu rocznym!

30 stycznia 2023

Darowizna w najbliższej rodzinie - czy należy ją opodatkować?

Nieodpłatne przekazanie składnika majątku na rzecz spokrewnionej osoby to darowizna w najbliższej rodzinie. Darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn. Sprawdź, czy darowizna w rodzinie jest zwolniona od tego podatku oraz ile wynoszą kwoty wolne!

13 stycznia 2023

Dyspozycja do rachunku bankowego na wypadek śmierci a podatek

Osoba wskazana przez posiadacza w umowie rachunku bankowego w razie jego śmierci ma możliwość zadysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku. Sprawdź, jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą dyspozycja do rachunku bankowego na wypadek śmierci!

13 grudnia 2022

Czy darowizna pieniędzy podlega VAT?

Przedmiotem darowizny mogą stać się dowolne przedmioty, jednak najczęściej wśród podatników dochodzi do darowizny pieniędzy. Czy darowizna pieniędzy podlega VAT? Jak powinna zostać opodatkowana darowizna pieniędzy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

8 lipca 2022

Odwołanie przekazanej darowizny - konsekwencje podatkowe

Czy wiesz, jakie skutki podatkowe powoduje odwołanie przekazanej darowizny zarówno po stronie obdarowanego, jak i darczyńcy? Sprawdź, kiedy powstanie z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu a kiedy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia!

26 kwietnia 2021

Sprzedaż akcji nabytych w spadku - rozliczenie podatkowe

Śmierć spadkodawcy powoduje, że na spadkobiercę przechodzą prawa i obowiązki stanowiące masę spadkową. W jej skład mogą wchodzić także akcje należące wcześniej do zmarłego spadkodawcy. Jak rozliczyć sprzedaż akcji nabytych w spadku? Przeczytaj i sprawdź!

23 lipca 2020

Odliczenie darowizny w trakcie roku - poszerzenie możliwości dzięki Tarczy 4.0!

Wprowadzona tarcza antykryzysowa 4.0 pozwala na dodatkowe odliczenie darowizny w trakcie roku i dotyczy to darowizn przekazanych na rzecz walki z koronawirusem i przeciwdziałania jego skutkom, już w zaliczce na podatek. Sprawdź, najnowsze zmiany!

24 czerwca 2020

Odliczenie darowizny od podatku - rozszerzenie katalogu darowizn!

Rząd w nowelizacji ustawy przyjął projekt rozszerzenia katalogu darowizn, które będą podlegały odliczeniu od podstawy obliczenia podatku dochodowego. Jakie nowe odliczenie darowizny od podatku wprowadza rozszerzony projekt? Odpowiedź w artykule!

25 maja 2020

Jakie konsekwencje podatkowe niesie przejęcie firmy od członka rodziny?

Coraz częściej można się spotkać z przekazywaniem rodzinnych interesów najbliższym osobom dla przedsiębiorcy. Przejęcie firmy od członka rodziny może odbyć się z różnych powodów. Jakie to niesie konsekwencje podatkowe, na gruncie VAT i PIT? Sprawdź!

17 kwietnia 2020

Darowizna na cele kształcenia zawodowego – jak wpływa na rozliczenie podatkowe?

Darowizna na cele kształcenia zawodowego została objęta nową ulgą podatkową. Tym samym przedsiębiorca, który przekaże materiały dydaktyczne lub środki trwałe publicznej szkole prowadzącej kształcenie zawodowe może obniżyć podstawę opodatkowania dochodu.

13 maja 2019

Odwołanie darowizny – czy można odebrać to, co się komuś dało?

Darowizna kojarzy się pozytywnie. Obdarowany dostaje jakąś rzecz (prawo), bez konieczności zapłaty czy spełnienia jakiegokolwiek świadczenia na rzecz darczyńcy. Nie każdy jednak wie, że możliwe jest odwołanie darowizny. Kiedy może do tego dojść? Wyjaśniam

10 maja 2019

Umowa darowizny - wzór z omówieniem

Umowa darowizny powinna zostać zawarta w formie pisemnej lub niekiedy w formie aktu notarialnego. W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa darowizny, jakie elementy powinna zawierać? Pobierz jej darmowy wzór w formacie PDF oraz DOC.

22 stycznia 2019

Zwolnienie od podatku od darowizn - kiedy obowiązuje?

W polskim prawie obowiązuje całkowite zwolnienie od podatku od darowizn. Dzięki niemu nie trzeba płacić żadnego podatku i to niezależnie od otrzymanej kwoty. Ze zwolnienia mogą skorzystać tylko osoby bliskie, o ile spełnią określone warunki.

25 września 2018

Darowizna w kosztach uzyskania przychodów

Czy darowizna może zostać ujęta w kosztach podatkowych? Sprawdź, nasz ekspert radzi jak rozliczyć darowiznę!

31 sierpnia 2017

Przekazanie towarów najbliższej rodzinie - co warto wiedzieć

Czy przekazanie towarów najbliższej rodzinie będzie powodowało skutki podatkowe? Jak postąpić w przypadku darowizny?

22 sierpnia 2017

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów