Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Błędy finansowe małych firm czyli czego należy unikać

Prowadzenie firmy byłoby bardzo proste, gdyby samo jej założenie było gwarantem sukcesu. Niestety, połowa start-upów kończy swoją działalność już po roku. Okazuje się, że przedsiębiorcy bardzo często popełniają te same, podstawowe błędy. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać błędy finansowe małych firm!

Brak oszczędności

Nie każdy ma tyle szczęścia, że już w dzień rozpoczęcia działalności klienci gromadzą się pod jego lokalem. Czasem zdarza się, że przedsiębiorca musi poczekać nawet kilka miesięcy na zwrot kosztów i i zarobek. Dlatego najlepiej jest mieć odłożonych trochę pieniędzy. Rachunki trzeba zapłacić - niezależnie od tego, czy będziemy mieć klientów, czy nie.

Zbyt duża zależność od kart kredytowych

Poniekąd łączy się to z brakiem oszczędności. Jeżeli przedsiębiorcy zabraknie pieniędzy i potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki, co robi? Sięga po kartę kredytową lub szybki kredyt. Oczywiście, takie opcje są bardzo pomocne, jednak trzeba mieć się na baczności. Zazwyczaj takie szybkie kredyty i karty kredytowe są wysoko oprocentowane. Dlatego, jeśli już bardzo potrzebujesz gotówki, warto rozejrzeć się za inwestorem, pożyczką biznesową lub dofinansowaniem.

Błędy finansowe małych firm a wydatki prywatne i firmowe na jednym koncie

Polskie prawo nie określa jednoznacznie, czy przedsiębiorca powinien otwierać konto firmowe dla swojej działalności. Jednak jest to po prostu wygodniejsze, a środki na koncie firmowym dzięki temu są bezpieczne. Nie wydamy ich tym sposobem “przez przypadek” ani nie będą kusić na zakupach. Posiadanie osobnego konta firmowego ułatwi przedsiębiorcy księgowanie oraz wszelkie rozliczenia.

Wypłata? Może innym razem

Zdarza się, że przedsiębiorcy są tak bardzo nastawieni na rozwój firmy, że inwestują w nią wszystkie zarobione pieniądze. Oczywiście, przedsiębiorstwo jest ważne, ale nie popadajmy w skrajności. Każdemu należy się wypłata. Jeżeli będziesz sobie żałował, motywacja szybko spadnie, a to z pewnością odbije się negatywnie na rozwoju firmy.

Bałagan w papierach jako błąd finansowy małej firmy

Nie zaniedbuj dokumentacji księgowej! Każda faktura powinna być drukowana, opisana i przechowywana w odpowiednim miejscu. Kontroluj wpłaty od klientów - spóźnialskich upominaj. Panuj nad swoją księgowością i dbaj o porządek. To zdecydowanie ułatwi prowadzenie biznesu i oszczędzi stresu przy ewentualnych kontrolach skarbowych.

Nie wiem, o co chodzi, ale założę firmę

Niestety, zakładanie biznesu, o którym nie ma się zielonego pojęcia, nie jest najlepszym pomysłem. Bardzo szybko może się okazać, że przedsiębiorca nie wie, co dalej zrobić, albo - co gorsza - zorientował się, że tak naprawdę on wcale tego robić nie chce. Łączy się z tym także kompletny brak planowania. Zanim założysz firmę, dokładnie wszystko przemyśl, napisz biznesplan, przeanalizuj różne scenariusze.

Lubię co robię, nie zależy mi na pieniądzach

Jeżeli Cię na to stać, nie ma sprawy! W innym przypadku, mimo wszystko, musisz się skupić na zarobku. Dlatego, zanim założysz działalność, odpowiedz sobie na pytanie, czy się z niej utrzymasz.

Błędy finansowe małych firm a brak funduszy na reklamę

Jakość usług oraz towarów oferowanych przez przedsiębiorstwo powinna być jak najwyższa, a zadowolenie klienta musi być priorytetem. Jednak bez reklamy, większość by nie usłyszała nawet o najlepszej firmie. Zakładając biznes trzeba się liczyć z wydatkami na reklamę - pozycjonowanie strony, ulotki, wizytówki - w zależności od profilu przedsiębiorstwa.

Eksperci podkreślają, że młodzi przedsiębiorcy powinni wyrobić w sobie nawyk zwracania się o pomoc do innych przedsiębiorców - wymieniać się doświadczeniem i radzić sobie nawzajem. Tym sposobem, ucząc się na błędach innych, będą mieli większe szanse na przetrwanie na rynku.