Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Szkolenia w małych firmach - skąd wziąć pieniądze?

Szkolenie pracowników to nieodzowny element rozwoju każdej firmy - zarówno dużej, jak i małej. O tym, że dobrze dobrane szkolenie to nieoceniona wartość dla całej firmy, jej właściciela oraz poszczególnych pracowników biorących w nim udział, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Tym, co blokuje przedsiębiorstwa z sektora MŚP w rozwijaniu swoich kompetencji jest wysoki koszt takich szkoleń, który często przerasta możliwości finansowe małej firmy. Skąd pozyskać środki na szkolenia w małych firmach? Wyjaśniamy.

Szkolenia w małych firmach ze wsparcia funduszy

Zgodnie z danymi GUS, koszt szkolenia dla jednego pracownika to około 1100 zł. Do tego należy dodać koszty związane z dietami i podróżami. Właściciele firm mogą jednak skorzystać z kilku rozwiązań, które jeżeli nie zredukują do zera, to chociaż znacząco obniżą koszt szkoleń.

Przede wszystkim osoby zainteresowane przeprowadzeniem różnego rodzaju szkoleń w swojej firmie powinny śledzić programy realizowane w ramach działalności Unii Europejskiej. Tego typu akcje pomocowe wiążą się z otrzymaniem bezzwrotnego wsparcia z przeznaczeniem właśnie na organizację i realizację szkolenia.

Otwarte projekty szkoleniowe

Ponadto istnieje możliwość wzięcia udziału w otwartych projektach szkoleniowych, udział w których często jest dotowany z funduszy europejskich, dzięki czemu stają się one zdecydowanie tańsze. Oczywiście w takim przypadku właściciel firmy nie ma dużego wpływu na sam temat i zawartość szkolenia, jednak może wśród ofert dostępnych na rynku znajdzie się taka, która spełni jego oczekiwania.

e-learning, alternatywą dla tradycyjnych szkoleń

Alternatywą dla tradycyjnego szkolenia jest - coraz bardziej popularny - e-learning. Jego koszt zostaje zredukowany o wydatki związane z logistyką, jak np. wynajem sali, dojazd do miejsca, gdzie szkolenie się odbywa. Dodatkowo pracownik spędza zdecydowanie mniej czasu na takim szkoleniu. Tym, co powinno przekonać nawet tych najbardziej zagorzałych przeciwników jest fakt, iż w trakcie szkolenia on-line przyswojenie tych samych umiejętności i wiedzy zajmuje cztery razy mniej czasu.

Szkolenia w małych firmach - wsparcie ze strony urzędu pracy

Warto zainteresować się działaniami urzędu pracy - również z tej strony możliwe jest uzyskanie wsparcia w kwestii szkoleń dla pracowników, szczególnie tych, którzy zostali skierowani do danej firmy właśnie przez PUP. Urzędy pracy w całej Polsce są gotowe do częściowej refundacji kosztów szkoleń, na które wysyłani są przez pracodawców podwładni. Aby w ogóle możliwe było otrzymanie wsparcia finansowego z urzędu pracy na szkolenia pracownicze, pracodawca musi złożyć w odpowiedni wniosek. Jest to opcja warta zainteresowania bowiem refundacja może wynieść nawet 80 proc. poniesionych kosztów.

Jak widać na szkolenia w małych firmach jest wiele opcji. Wystarczą dobre chęci i odrobina zainteresowania tym, co dzieje się wokół - może okazać się, że na wyciągnięcie ręki znajduje się możliwość skorzystania z wartościowego szkolenia. Zorganizowanie własnego kursu lub zainstalowanie dobrego systemu do e-learningu to dobry pomysł, gdy przedsiębiorstwo znajduje się w dobrej kondycji finansowej. Niezależnie od tego, skąd będzie pochodził kapitał na szkolenie, jego pozytywny wpływ odczuje cała firma.