Konto oszczędnościowe to dla wielu ludzi w dalszym ciągu zagadka. Czym tak naprawdę różni się od zwykłego konta? Czy to to samo, co lokata? Ile tak naprawdę można zaoszczędzić na takim koncie i przede wszystkim - czy się opłaca? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Konto oszczędnościowe - charakterystyka
Konto oszczędnościowe to nic innego, jak klasyczny rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy z cechami lokaty. Od lokaty różni się tym, że kwotę na nim się znajdującą w każdym momencie możemy powiększyć lub pomniejszyć o odpowiednią sumę. Na lokacie konkretną sumę zamrażamy na ustalony okres czasu i w trakcie jego trwania pieniądze są praktycznie nie do ruszenia. Natomiast od zwykłego konta oszczędnościowo - rozliczeniowego różni się tym, że już złotówka znajdująca się na rachunku pracuje na siebie. Zazwyczaj oprocentowanie jest trochę niższe, niż na lokacie, jednak nie jest to zasadą - zdarzają się konta oszczędnościowe z oprocentowaniem takim samym, jak na lokacie.
Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?
Zapewne zastanawiacie się, czy warto zakładać konto oszczędnościowe. Oto zalety posiadania takiego rachunku:
-
Zysk. Od pierwszej wpłaty (a może to być nawet złotówka) środki na koncie podlegają oprocentowaniu.
-
Swobodny dostęp do gotówki. Jeżeli tylko okaże się, że potrzebujemy zastrzyku gotówki, możemy ją wypłacić z konta oszczędnościowego w dowolnym momencie, bez konsekwencji (w przypadku lokaty przy przedwczesnej wypłacie oszczędności potrącane są wszystkie wypracowane zyski).
-
Dodatkowe wpłaty. Jeśli stwierdzimy, że chcemy powiększyć swoje oszczędności znajdujące się na koncie, możemy to zrobić. Tym samym podnosimy kwotę, która będzie oprocentowana.
-
Oprocentowanie. Na koncie oszczędnościowym jest zbliżone, a nawet takie samo jak na lokacie.
Jakie wady ma konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe ma także sporo minusów, przedstawiamy je poniżej:
-
Płatne transakcje. Większość kont oszczędnościowych pozwala raz w miesiącu bezpłatnie wypłacić lub przelać z konta środki. Jeżeli jednak prowadzący konto będzie chciał dokonać większej ilości transakcji, straci na tym. Okazuje się bowiem, że każdy kolejny przelew i wypłata jest płatna. Jest to wydatek od kilku do kilkunastu złotych.
-
Oprocentowanie. Mimo że coraz więcej kont oszczędnościowych ma oprocentowanie równe lokatom, to wiele wciąż oferuje niższe oprocentowanie. Dodatkowo, stawka może się zmieniać w trakcie prowadzenia konta - np. jeżeli zmianom ulegną warunki panujące na rynku.
-
Swobodny dostęp do gotówki. Może okazać się wadą, w przypadku osób, które mają problem z oszczędzaniem. Skoro w każdej chwili można wybrać pieniądze, pokusa jest większa niż w przypadku lokaty.
Czy konto oszczędnościowe jest opłacalne?
To, czy założenie konta oszczędnościowego będzie opłacalne, musi zdecydować sam zakładający. Dla osób z silną wolą, zdeterminowanych do oszczędzania, konto oszczędnościowe może być bardzo przydatne. Jest również dobrą opcją dla ludzi z nieregularnymi przychodami, którzy w jednym miesiącu będą mogły wpłacić 100 złotych, a w innym np. 500 zł. Dodatkowo właściciel konta ma zabezpieczenie, że w razie potrzeby bez konsekwencji będzie mógł wypłacić zaoszczędzone pieniądze.