Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Czy warto zakładać konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to dla wielu ludzi w dalszym ciągu zagadka. Czym tak naprawdę różni się od zwykłego konta? Czy to to samo, co lokata? Ile tak naprawdę można zaoszczędzić na takim koncie i przede wszystkim - czy się opłaca? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Konto oszczędnościowe - charakterystyka

Konto oszczędnościowe to nic innego, jak klasyczny rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy z cechami lokaty. Od lokaty różni się tym, że kwotę na nim się znajdującą w każdym momencie możemy powiększyć lub pomniejszyć o odpowiednią sumę. Na lokacie konkretną sumę zamrażamy na ustalony okres czasu i w trakcie jego trwania pieniądze są praktycznie nie do ruszenia. Natomiast od zwykłego konta oszczędnościowo - rozliczeniowego różni się tym, że już złotówka znajdująca się na rachunku pracuje na siebie. Zazwyczaj oprocentowanie jest trochę niższe, niż na lokacie, jednak nie jest to zasadą - zdarzają się konta oszczędnościowe z oprocentowaniem takim samym, jak na lokacie.

Konto oszczędnościowe - zalety

Zapewne zastanawiacie się, czy warto zakładać konto oszczędnościowe. Oto zalety posiadania takiego rachunku:

  • Zysk. Od pierwszej wpłaty (a może to być nawet złotówka) środki na koncie podlegają oprocentowaniu.

  • Swobodny dostęp do gotówki. Jeżeli tylko okaże się, że potrzebujemy zastrzyku gotówki, możemy ją wypłacić z konta oszczędnościowego w dowolnym momencie, bez konsekwencji (w przypadku lokaty przy przedwczesnej wypłacie oszczędności potrącane są wszystkie wypracowane zyski).

  • Dodatkowe wpłaty. Jeśli stwierdzimy, że chcemy powiększyć swoje oszczędności znajdujące się na koncie, możemy to zrobić. Tym samym podnosimy kwotę, która będzie oprocentowana.

  • Oprocentowanie. Na koncie oszczędnościowym jest zbliżone, a nawet takie samo jak na lokacie.

Konto oszczędnościowe - wady

Konto oszczędnościowe ma także sporo minusów, przedstawiamy je poniżej:

  • Płatne transakcje. Większość kont oszczędnościowych pozwala raz w miesiącu bezpłatnie wypłacić lub przelać z konta środki. Jeżeli jednak prowadzący konto będzie chciał dokonać większej ilości transakcji, straci na tym. Okazuje się bowiem, że każdy kolejny przelew i wypłata jest płatna. Jest to wydatek od kilku do kilkunastu złotych.

  • Oprocentowanie. Mimo że coraz więcej kont oszczędnościowych ma oprocentowanie równe lokatom, to wiele wciąż oferuje niższe oprocentowanie. Dodatkowo, stawka może się zmieniać w trakcie prowadzenia konta - np. jeżeli zmianom ulegną warunki panujące na rynku.

  • Swobodny dostęp do gotówki. Może okazać się wadą, w przypadku osób, które mają problem z oszczędzaniem. Skoro w każdej chwili można wybrać pieniądze, pokusa jest większa niż w przypadku lokaty.

Konto oszczędnościowe - podsumowanie

To, czy założenie konta oszczędnościowego będzie opłacalne, musi zdecydować sam zakładający. Dla osób z silną wolą, zdeterminowanych do oszczędzania, konto oszczędnościowe może być bardzo przydatne. Jest również dobrą opcją dla ludzi z nieregularnymi przychodami, którzy w jednym miesiącu będą mogły wpłacić 100 złotych, a w innym np. 500 zł. Dodatkowo właściciel konta ma zabezpieczenie, że w razie potrzeby bez konsekwencji będzie mógł wypłacić zaoszczędzone pieniądze.