0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy warto zakładać konto oszczędnościowe?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Konto oszczędnościowe to dla wielu ludzi w dalszym ciągu zagadka. Czym tak naprawdę różni się od zwykłego konta? Czy to to samo, co lokata? Ile tak naprawdę można zaoszczędzić na takim koncie i przede wszystkim - czy się opłaca? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Konto oszczędnościowe - charakterystyka

Konto oszczędnościowe to nic innego, jak klasyczny rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy z cechami lokaty. Od lokaty różni się tym, że kwotę na nim się znajdującą w każdym momencie możemy powiększyć lub pomniejszyć o odpowiednią sumę. Na lokacie konkretną sumę zamrażamy na ustalony okres czasu i w trakcie jego trwania pieniądze są praktycznie nie do ruszenia. Natomiast od zwykłego konta oszczędnościowo - rozliczeniowego różni się tym, że już złotówka znajdująca się na rachunku pracuje na siebie. Zazwyczaj oprocentowanie jest trochę niższe, niż na lokacie, jednak nie jest to zasadą - zdarzają się konta oszczędnościowe z oprocentowaniem takim samym, jak na lokacie.

Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?

Zapewne zastanawiacie się, czy warto zakładać konto oszczędnościowe. Oto zalety posiadania takiego rachunku:

  • Zysk. Od pierwszej wpłaty (a może to być nawet złotówka) środki na koncie podlegają oprocentowaniu.

  • Swobodny dostęp do gotówki. Jeżeli tylko okaże się, że potrzebujemy zastrzyku gotówki, możemy ją wypłacić z konta oszczędnościowego w dowolnym momencie, bez konsekwencji (w przypadku lokaty przy przedwczesnej wypłacie oszczędności potrącane są wszystkie wypracowane zyski).

  • Dodatkowe wpłaty. Jeśli stwierdzimy, że chcemy powiększyć swoje oszczędności znajdujące się na koncie, możemy to zrobić. Tym samym podnosimy kwotę, która będzie oprocentowana.

  • Oprocentowanie. Na koncie oszczędnościowym jest zbliżone, a nawet takie samo jak na lokacie.

Jakie wady ma konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe ma także sporo minusów, przedstawiamy je poniżej:

  • Płatne transakcje. Większość kont oszczędnościowych pozwala raz w miesiącu bezpłatnie wypłacić lub przelać z konta środki. Jeżeli jednak prowadzący konto będzie chciał dokonać większej ilości transakcji, straci na tym. Okazuje się bowiem, że każdy kolejny przelew i wypłata jest płatna. Jest to wydatek od kilku do kilkunastu złotych.

  • Oprocentowanie. Mimo że coraz więcej kont oszczędnościowych ma oprocentowanie równe lokatom, to wiele wciąż oferuje niższe oprocentowanie. Dodatkowo, stawka może się zmieniać w trakcie prowadzenia konta - np. jeżeli zmianom ulegną warunki panujące na rynku.

  • Swobodny dostęp do gotówki. Może okazać się wadą, w przypadku osób, które mają problem z oszczędzaniem. Skoro w każdej chwili można wybrać pieniądze, pokusa jest większa niż w przypadku lokaty.

Czy konto oszczędnościowe jest opłacalne?

To, czy założenie konta oszczędnościowego będzie opłacalne, musi zdecydować sam zakładający. Dla osób z silną wolą, zdeterminowanych do oszczędzania, konto oszczędnościowe może być bardzo przydatne. Jest również dobrą opcją dla ludzi z nieregularnymi przychodami, którzy w jednym miesiącu będą mogły wpłacić 100 złotych, a w innym np. 500 zł. Dodatkowo właściciel konta ma zabezpieczenie, że w razie potrzeby bez konsekwencji będzie mógł wypłacić zaoszczędzone pieniądze.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów