Poradnik Przedsiębiorcy

Znaczenie słów - czy copywriter powinien pisać poprawnie?

Często zdarza się tak, że używamy jakiegoś słowa i jesteśmy przekonani, że znamy jego znaczenie. W pewnym momencie jednak zwracamy uwagę na to, że inni ludzie wypowiadają je w zupełnie innym kontekście. Kto się myli - my czy oni? Jeżeli chociaż przez chwilę zastanowiliśmy się nad sensem tego, co mówimy – sprawdźmy to. Uchronimy się wtedy przed powtarzaniem błędów. Znaczenie słów ma znaczenie, zwłaszcza, gdy wykonujemy zawód, związany z pisaniem. 

Znaczenie słów - efektywny czy efektowny?

Jeżeli mówimy o czymś, że jest efektywne, powinniśmy mieć na myśli wydajne, skuteczne, przynoszące dobry rezultat. Z kolei efektowny to taki, który robi na nas wrażenie, jest oryginalny, skupia na sobie uwagę, często jest po prostu piękny. Trudno więc powiedzieć, że wykonywana praca jest efektowna, a wygląd wazonu efektywny. Choć słowa różnią się zaledwie jedną literą, może to całkowicie zmienić znaczenie.

Przykład 1.

Uczyłem się efektywnie, dlatego dostałem się na studia. – Dobrze!

Wykonałem zadania efektownie, więc dostałem awans. – Źle!

Była piękna, a każdy jej krok efektowny. – Dobrze!

Sama namalowałaś ten obraz? Jest bardzo efektywny. – Źle!

Znaczenie słów - funkcjonalność czy funkcja?

Po wykupieniu abonamentu otrzymasz dodatkowe funkcjonalności! W internecie naprawdę często można spotkać się z podobnymi zdaniami. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że funkcjonalność nie jest synonimem słowa funkcja, dlatego też używanie ich zamiennie to błąd. Przede wszystkim funkcjonalność oznacza cechę. Nie występuje więc w liczbie mnogiej i oznacza, że coś lub ktoś prawidłowo spełnia swoją funkcję, czyli powierzone zadanie czy stanowisko. Funkcją może być również możliwość przeprowadzenia pewnych czynności dzięki aplikacji, programowi czy po prostu komputerowi.

Przykład 2.

Po wykupieniu abonamentu otrzymasz dodatkowe funkcje! – Dobrze!

Ten program ma bardzo dużo funkcjonalności. – Źle!

Znaczenie słów - jakiś czy jakichś?

Samochód jest jakiś panów czy jakichś panów? Kolega jest jakiś niewyraźny czy jakichś niewyraźny? Jakiś jest zaimkiem nieokreślonym w liczbie pojedynczej, z kolei jakichś to miejscownik jego liczby mnogiej. Można to łatwo zapamiętać, zadając sobie pytania np. „Jakich panów? Jakichś panów” lub „Jaki kolega? Jakiś kolega”.

Przykład 3.

Był u ciebie jakiś pan. – Dobrze!

Pytałeś o jakiś panów? – Źle!

Czy ona ma w ogóle jakichś kolegów? – Dobrze!

Znajdź jakichś sposób! – Źle!

Znaczenie słów - trudno czy ciężko?

Chociaż trudno i ciężko bardzo często są traktowane jak synonimy, wcale nimi nie są. Rzeczywiście w wielu przypadkach pierwsze słowo zastępowane jest drugim, jednak w większości z nich jest to błędne. Praca może być zarówno trudna, jak i ciężka, ale już życie bywa raczej tylko trudne. To, że ciężko nam coś powiedzieć, zasugeruje jedynie, że słowa dużo ważą.

Przykład 4.

Ciężko stwierdzić, co ma na myśli. – Źle!

Trudno powiedzieć, czy to zdanie nie ma błędu. – Dobrze!

Znaczenie słów - liczba czy ilość?

Choć wielu osobom wydaje się, że to nie ma znaczenia, mylenie tych słów jest błędem. Zapamiętajmy, że w przypadku rzeczownika policzalnego mówimy o liczbie, ilość z kolei odnosi się do rzeczowników niepoliczalnych.

Przykład 5.

Czy w tym tekście ważna jest ilość słów? – Źle!

Liczba błędów w tym tekście przyprawia o drgawki. – Dobrze!

Możesz zobaczyć, jaka liczba wody jest potrzebna, żeby zrobić tę lemoniadę? – Źle!

Mam zły humor, potrzebuję dużej ilości cukru! – Dobrze!

Znaczenie słów - spolegliwy, czyli jaki?

Potoczne znaczenie słowa spolegliwy tak zadomowiło się w codziennej polszczyźnie, że nie każdy wie, co tak naprawdę oznacza. Jeżeli piszemy o człowieku spolegliwym, powinniśmy mieć na myśli kogoś, komu można zaufać. Tylko w języku potocznym możesz powiedzieć, że spolegliwy to ktoś, kto łatwo ulega innym ludziom i się im podporządkowuje.