Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Złe współzawodnictwo i jego faktyczne skutki

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zjawisko rywalizacji w pracy jest zupełnie normalne. Jeżeli jest pozytywne, pozwala napędzać się wzajemnie do lepszej pracy. Jednak czasami schodzi ono na złe tory i jak się okazuje, negatywnie wpływa na to, co dzieje się w firmie, wydajność pracowników spada. Może to też doprowadzić do złego samopoczucia poszczególnych osób, a także stresu czy zjawiska mobbingu. Kiedy wiadomo, że rywalizacja w firmie jest zła? Czy można sobie z tym jakoś poradzić? Przedstawiamy złe współzawodnictwo i jego faktyczne skutki.

Kiedy można mówić o złym współzawodnictwie?

Złe współzawodnictwo to zjawisko występujące stosunkowo często. Można się spotkać z nim zarówno w zakładach pracy, jak i na uczelniach czy w szkołach. Rywalizacja zaczyna być niezdrowa wtedy, gdy znacznie odbija się na zdrowiu i komforcie psychicznym poszczególnych osób. Jest też związana z chorobliwą zazdrością i dążeniem do przezwyciężenia innych osób, na tych samych stanowiskach. Złą rywalizację można poznać też po tym, że pomiędzy osobami, których ona dotyczy, powstają konflikty, niekiedy nawet dochodzi do bezpośrednich, nieprzyjemnych konfrontacji. Bez reakcji ze strony przełożonych mogą się one skończyć naprawdę źle.

Złe współzawodnictwo - skutki?

Złe współzawodnictwo niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Oprócz wspomnianych konfliktów, może dochodzić do innych nieprzyjemnych zdarzeń. Przykładem może być tutaj donosicielstwo i podkopywanie pozycji innych osób, w celu odniesienia korzyści dla własnej osoby. Dochodzi tutaj do zjawiska zwanego „dążeniem do celu po trupach”. Tego rodzaju rywalizacja może też prowadzić do frustracji i z czasem również do depresji. Niekiedy osoby współzawodniczące ze sobą w zły sposób mogą stać się agresywne i niebezpieczne zarówno dla swojego otoczenia, jak i dla siebie.

W pracy atmosfera staje się nieprzyjemna, również dla osób, które nie uczestniczą bezpośrednio w takiej rywalizacji. Może to skutkować pojawieniem się u wszystkich osób przebywających w danym miejscu pojawieniem się stresu oraz spadkiem efektywności pracy. Gdy rywalizacja zatacza tak szerokie kręgi, trzeba odpowiednio zareagować, gdyż może to prowadzić do znacznych strat dla firmy.

W jaki sposób radzić sobie ze złą rywalizacją w miejscu pracy?

Najlepszym rozwiązaniem jest to, aby w ogóle nie dopuścić do pojawienia się złej rywalizacji w miejscu pracy, czy gdziekolwiek indziej, gdzie wymagana jest praca zespołowa. W celu uniknięcia tego zjawiska, osoby odpowiedzialne za poszczególne zespoły czy działy, powinny pokazać zalety pracy grupowej. Przede wszystkim, jak wiele można osiągnąć, korzystając wzajemnie ze swojego doświadczenia i pomysłów. W czasie zdrowej rywalizacji, burzy mózgów i wymiany zdań, często rodzą się najlepsze pomysły, które potem są dopracowywane i przekazywane do realizacji.

Kiedy jednak zaczyna się zła rywalizacja, trzeba działać od razu. Najlepiej wyjaśniać konkretne sytuacje za każdym razem, gdy się pojawiają. Nie można doprowadzić do ich narastania, gdyż będzie wówczas coraz gorzej. W sytuacji, gdy dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, a także do szkalowania innych osób, może koniecznym okazać się usunięcie niektórych pracowników z danego zespołu i przeniesienie ich gdzie indziej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów